ترفندهای رفع مشکل بلند شدن ال سی دی گوشی

یکی از مشکلاتی که ممکن است برخی از کاربران گوشی های هوشمند با آن مواجه شوند، بلند شدن ال سی دی گوشی است. در این حالت ال سی دی شل شده و از بدنه دستگاه فاصله می گیرد. این فاصله گرفتن بسته به میزان آسیب وارد شده به نمایشگر می تواند در حدی باشد که بخش های داخلی زیر نمایشگر کاملا قابل دیده شدن باشند.

قطعا بلند شدن LCD موبایل نشان دهنده یک نقص فنی و خرابی جدی در دستگاه مورد نظر است که باید با توجه به دلیل بروز آن، از روش های مناسب جهت برطرف کردن این مشکل استفاده کرد. در این جا می خواهیم ابتدا دلایل بلند شدن ال سی دی گوشی را بررسی کرده و در ادامه ترفندهای موجود برای برطرف کردن این مشکل را معرفی کنیم.

بلند شدن ال سی دی گوشی

دلایل بلند شدن ال سی دی گوشی

به صورت کلی می توان یک خرابی سخت افزاری را دلیل بروز این مشکل در نظر گرفت. این خرابی های سخت افزاری می توانند به دو دلیل کلی بروز کنند و موجب بلند شدن LCD موبایل مورد نظر شوند که این موارد شامل گزینه های زیر می شوند:

  • بلند شدن ال سی دی گوشی به دنبال خرابی قطعات سخت افزاری داخلی دستگاه
  • لق شدن ال سی دی و بلند شدن آن به دلیل تعمیرات نادرست گوشی یا استفاده از قطعات نامناسب و غیر اصلی

خرابی سخت افزاری گوشی

بروز یک نقص سخت افزاری می تواند عامل اصلی بلند شدن ال سی دی گوشی باشد که در آن خرابی یک قطعه داخلی با فشاری که به نمایشگر وارد می کند موجب لق شدن و بلند شدن آن شده است. یکی از این قطعات باتری گوشی است. در صورتی که باتری گوشی خراب شود، باد می کند و با باد کردن باتری فشاری زیاد به نمایشگر وارد می شود. معمولا در صورت استهلاک باتری یا استفاده از باتری های غیر اصلی یا شارژرهای تقلبی، باتری خراب شده و باد می کند. با باد کردن باتری و فشار آمدن به نمایشگر، شاهد شل شدن و بلند شدن LCD موبایل مورد نظر خواهیم بود.

علاوه بر باتری آسیب های سخت افزاری و فیزیکی که به خود نمایشگر وارد می شوند هم می توانند دلیل خرابی آن شوند. برای مثال زمین خوردن های متعدد گوشی، وارد شدن فشار بیش از حد به صفحه نمایش، آبخوردگی و نفوذ رطوبت به درون دستگاه و … همگی می توانند روی ال سی دی گوشی تاثیر منفی داشته باشند و یکی از نتایج این آسیب ها نیز سیاه شدن صفحه نمایش گوشی یا بلند شدن و لق شدن ال سی دی است. در نهایت این که ال سی دی در بسیاری از دستگاه ها بعد از سال ها استفاده مداوم و فرسودگی قطعات شل شده و بلند می شود.

تعمیرات نادرست گوشی

یکی دیگر از مواردی که در آن ممکن است شاهد بلند شدن ال سی دی گوشی باشیم، تعمیرات نادرست است. در این شرایط بعد از این که دستگاه را برای رفع یک خرابی به مرکز تعمیراتی برده اید، شاهد شل شدن ال سی دی آن هستید. دلیل آن این است که تعمیرات در این دستگاه ها به درستی انجام نشده یا این که به دنبال نیاز به تعویض برخی قطعات از جمله باتری، از قطعات غیر اصلی و بی کیفیت استفاده شده است. برای مثال زمانی که دستگاه به تعمیر و تعویض تاچ و ال سی دی نیاز دارد، در صورت استفاده از قطعات غیر اصلی یا حتی نصب نادرست نمایشگر، امکان بلند شدن lcd جدید بسیار زیاد است.

حتی ممکن است تعمیرکار از یک ال سی دی بی کیفیت و غیر اورجینال استفاده کند که قطعا این قطعات نمی توانند به خوبی روی دستگاه نصب شوند و کارایی لازم را ندارند. حتی در صورتی که از ال سی دی های اصلی استفاده شود اما نصب آن به درستی انجام نشود نیز امکان بلند شدن ال سی دستگاه بسیار زیاد است. نکته دیگر این که همیشه تعمیرات به خود ال سی دی مربوط نمی شود. برای مثال ممکن است به دلیل خرابی یک قطعه داخلی نیاز به باز کردن دستگاه باشد. اما تعمیرکاری که در این زمینه دقت و مهارت لازم را ندارد ممکن است چه در حین باز کردن و چه در زمان بستن و جا زدن ال سی دی به آن آسیب برساند و چیزی که در ادامه کاربر با آن مواجه می شود یک ال سی دی خراب و آسیب دیده است.

چطور مشکل بلند شدن ال سی دی گوشی را برطرف کنیم؟

حال که با دلایل بلند شدن ال سی دی در گوشی های هوشمند آشنا شدیم، چطور می توان این مشکل را برطرف کرد؟ قطعا تنها راه حل برای رفع این مشکل، انجام تعمیرات سخت افزاری است. بسته به این که دلیل اصلی بروز مشکل چیست، باید تعمیرات تخصصی لازم را انجام داد. برای مثال در صورتی که بلند شدن LCD موبایل به دلیل خرابی و باد کردن باتری باشد، باید در اسرع وقت و قبل از این که خود ال سی دی نیز خراب شود و نیاز به تعویض داشته باشد، تعمیر باتری موبایل یا تعویض آن را انجام داد.

تعمیر و تعویض ال سی دی گوشی یا رفع مشکل آب خوردگی دستگاه از دیگر راه حل هایی است که می توان از آن برای رفع مشکل به وجود آمده استفاده کرد. در نظر داشته باشید که حتما برای رفع مشکلات موبایل، خصوصا تعویض قطعات، به یک مرکز تعمیراتی معتبر مراجعه کنید تا مشکلات بیشتری در گوشی به وجود نیاید. مرکز سخت افزار ایران به عنوان یک مرکز تعمیراتی معتبر، گزینه ای قابل اطمینان برای دریافت انواع خدمات تعمیراتی گوشی های هوشمند باشد.

روش های جلوگیری از بلند شدن ال سی دی موبایل

برای اینکه کار به مرحله تعویض صفحه نمایش موبایل و به بار آمدن هزینه های بالا نرسد، بهتر است از بلند شدن ال سی دی گوشی جلوگیری کنید. برای مثال حتما مراقب باتری دستگاه باشید و در صورت خرابی آن یا باد کردن باتری، در سریع ترین زمان ممکن آن را تعویض کنید. دنبال کردن نشانه های خرابی باتری می تواند در این زمینه مفید باشد. علاوه بر این بهتر است حتما برای گوشی از کاور و محافظ های ضد ضربه مناسب استفاده شود تا به این ترتیب از وارد آمدن فشار و ضربه های شدید به گوشی، خصوصا ال سی دی آن جلوگیری کرد.

دور نگه داشتن گوشی از آب و رطوبت، استفاده از قطعات اصلی و با کیفیت برای گوشی و مواردی از این دست هم می تواند برای جلوگیری از شل شدن ال سی دی گوشی موثر باشند. در نهایت این که حتما در خصوص تعمیرات گوشی و تعویض قطعات، مانند تعویض باتری گوشی دقت کافی را داشته باشید تا تعمیرات با دقت مورد نیاز انجام شود و آسیبی به گوشی و ال سی دی آن وارد نشود.