علت باد کردن باتری گوشی و راه کارهای جلوگیری از آن

 در بسیاری از موارد باتری گوشی های تلفن همراه در اثر استفاده نادرست و عدم رعایت برخی نکات متورم شده و باد می کنند. باتری باد کرده گوشی قابل تعمیر نیست و تنها راه ممکن برای رفع مشکل، تعویض آن با یک باتری نو و اوجینال است.

در بسیاری از مواقع متوجه می شوید که گوشی شما به سرعت شارژش کم می شود. حتی در مواردی در حالی که هنوز میزان شارژ موبایل شما به زیر حد هشدار نرسیده است یا حتی شارژ کافی نیز دارد، ناگهان گوشی خاموش می شود. در برخی حالت ها نیز در حالی که مدت زمان کافی گوشی شما به شارژ بوده است، اما با این وجود باز هم درصد شارژ گوشی شما زیاد نشده است.

در برخی از این موارد اگر گوشی را باز کرده و باتری آن را چک کنید، متوجه باد کردن باتری موبایل خود خواهید شد. باتری باد کرده گوشی یکی از عمده مشکلاتی است که کاربران گوشی های تلفن همراه با آن مواجه می شوند. در نتیجه بررسی علت باد کردن باتری موبایل و راهکار هایی برای رفع آن مطرح می شود.هر باتری یک طول عمر مفید مشخص دارد. اما با این حال برخی مواقع به دلایل مختلفی ممکن است باتری موبایل عمر مفید کم تری داشته باشد و با یک باتری باد کرده گوشی مواجه شویم.برای برطرف کردن ایرادات گوشی خود و تعمیر موبایل خود میتوانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

علت باد کردن باتری گوشی

انواع باد کردن باتری گوشی

به طور کلی تورم گوشی ممکن است به صورت گاز یا جامد باشد. در تورم از نوع گاز مقادیر زیادی گاز در داخل باتری جمع می‌ شود. شرکت‌ های سازنده برچسب ‌های خاصی را روی باتری‌ های تولیدی خود قرار می ‌دهند که از خروج گازها ممانعت به عمل می ‌آورند. لذا قطعه خراب به تدریج ورم می‌ کند و از حالت طبیعی خارج می ‌شود.

در نوع دیگر باد کردن باتری گوشی مواد شیمیایی درون آن با یکدیگر واکنش نشان داده و یک سری متریال جامد را تولید می‌ کنند. در این حالت هم قطعه بزرگ شده و اصطلاحا شکم می ‌زند. چنانچه تورم باتری شدید نباشد، تغییرات اندکی را در قسمت پشتی تلفن هوشمند خود می بینید. اما بعضی اوقات شدت این تورم به قدری زیاد است که حتی درب گوشی نیز باز می‌ شود.

اینو بخون حتما به کارت میاد : راهنمای خرید شارژر موبایل

علت باد کردن باتری موبایل

جریان کشی گوشی

جریان کشی یکی دیگر از عواملی است که موجب تورم باتری موبایل می‌ شود. این اصطلاح هنگامی به کار می‌ رود که دستگاه مقدار زیادی انرژی مصرف می کند. علت اصلی جریان کشی این است که اجزای مختلف تلفن هوشمند به درستی تغذیه نمی ‌شوند. بنابراین حجم بیشتری انرژی در دسترس قطعات قرار می‌ گیرد. در این حالت فشار مضاعفی به باتری وارد می‌ شود که نهایتاً باد کردن آن را به دنبال دارد.

داغ شدن باتری

ایجاد حرارت بیش از حد می ‌تواند به همه بخش ‌های موبایل از جمله باتری آن صدمه برساند. ممکن است در اثر بی ‌احتیاطی تلفن هوشمند خود را در محیط‌ های خیلی گرم و یا زیر تابش مستقیم نور خورشید قرار دهید. در چنین شرایطی حرارت نامتعارف موجب باد کردن باتری گوشی خواهد شد. همچنین اگر در حال شارژ دستگاه با آن کار کنید، مقدار زیاد گرما تولید می‌ شود که نهایتا به خرابی باتری می انجامد.

چگونه از باد کردن باتری موبایل جلوگیری کنید؟

برای این که از متورم شدن باتری گوشی خود پیشگیری نمایید، لازم است به نکات زیر توجه ویژه‌ ای داشته باشید:

  • استفاده از شارژر اورجینال

همواره بکوشید دستگاه خود را با استفاده از شارژر اصلی شارژ کنید. برای اطمینان از بابت اورجینال بودن شارژر بهتر است خرید این تجهیزات را از فروشگاه ‌های معتبر انجام دهید.

  • پرهیز از شارژ کردن بیش از حد باتری

شارژ کردن بیش از حد می ‌تواند حرارت زیادی ایجاد کند که در نهایت به ورم کردن باتری ختم شود. از این رو توصیه می‌ کنیم قبل از پایان یافتن شارژ، دستگاه را از پریز بکشید. همچنین پیش از این که ولتاژ باتری به حداقل برسد، موبایل را شارژ نمایید.

تعمیر گوشی آب خورده در نمایندگی تعمیرات موبایل

  • پیشگیری از داغ شدن باتری

بعضی افراد از روی سهل انگاری تلفن هوشمند خود را در محیط‌ هایی با حرارت بالا قرار می ‌دهند. برای مثال گذاشتن دستگاه روی داشبورد اتومبیل آن هم در فصول گرم سال موجب خرابی آن می‌ شود. در این حالت باتری داغ شده و متورم می ‌گردد.

  • اجتناب از وارد شدن ضربه به موبایل

گاهی باد کردن باتری گوشی در نتیجه وارد شدن ضربه به آن رخ می ‌دهد. به همین دلیل باید مراقب باشید تا تلفن از دستتان به زمین نیفتد.

  • تعویض باتری قدیمی

احتمال دارد متورم شدن باتری به خاطر اتمام عمر مفید آن باشد. در این شرایط بهتر است قطعه را با یک باتری نو جایگزین کنید.

اقدامات ضروری هنگام باد کردن باتری تلفن هوشمند

باتری متورم شده درست همانند یک بمب عمل می ‌کند و هر لحظه ممکن است که منفجر شود. از این رو اگر متوجه شدید باتری موبایل ورم کرده، تحت هیچ شرایطی دستگاه را به شارژ نزنید. همچنین از قرار دادن آن در معرض گرمای زیاد بپرهیزید.

هنگام باد کردن باتری تلفن هوشمند باید قطعه را بدون اعمال فشار از دستگاه بیرون بیاورید. توجه داشته باشید که وارد کردن فشار یا ضربه ممکن است منجر به سوراخ شدن باتری و خارج شدن ترکیبات درون آن شود. از آنجا که باتری ‌های ورم کرده جزء زباله‌ های خطر آفرین هستند، باید شارژ آن را تخلیه کنید. به این منظور می‌ توانید قطعه را داخل سطل آب نمک بگذارد یا این که به یک لامپ برق متصل نمایید. پس از این که شارژ کاملاً تخلیه شد، باتری را به مراکزی که برای دفع زباله ‌های خطرناک در نظر گرفته شده اند، تحویل بدهید.

ارتباط باد کردن گوشی با کاهش سریع شارژ آن

البته که باد کردن باتری موبایل نمی تواند تنها دلیل کاهش سریع شارژ گوشی های تلفن همراه باشد. اما با این حال باتری باد کرده گوشی یکی از متداول ترین حالت هایی است که به موجب آن شارژ گوشی های همراه به سرعت به اتمام می رسد. این حالت به دلایل مختلفی می تواند ایجاد شود. در این جا می خواهیم علت متورم شدن باتری موبایل را بررسی کنیم و ببینیم که آیا این مشکل قابل رفع شدن است یا خیر.

این مطلب جذاب را از دست ندهید : آموزش نحوه آنروت کردن گوشی و تبلت اندرویدی

باتری باد کرده گوشی به چه صورت دیده می شود؟

در واقع زمانی که می گوییم یک باتری باد کرده گوشی داریم منظور حالتی است که باتری گوشی به حدی متورم می شود که در مواردی حتی از ظاهر بیرونی گوشی نیز قابل تشخیص است. این باد کردن در حدی است که به تدریج می تواند منجر به ترکیدن باتری شود. باتری معیوب، از دو طرف به سمت بیرون باد می کند و دیگر کارایی قبل را ندارد.

5 علت باد کردن باتری موبایل

این حالت به دلایل متفاوتی می تواند ایجاد شود. اما مهم ترین دلیل باد کردن باتری موبایل در اثر استفاده نادرست و عدم مراقبت صحیح از گوشی و باتری آن ایجاد می شود. در زیر برخی مواردی که به موجب آن شاهد متورم شدن باتری موبایل هستیم را مشاهده می کنید:

اتمام عمر مفید باتری

اولین دلیلی که می تواند منجر به باد کردن باتری موبایل شود، اتمام عمر مفید خود باتری است. در واقع باتری گوشی یک طول عمر مفید دارد. در صورتی که مدت زمان بسیار زیادی از خرید گوشی و استفاده از آن گذشته باشد، در اثر اتمام عمر مفید باتری، شاهد متورم شدن باتری موبایل خواهیم بود.

شارژر تقلبی گوشی

دومین موردی که می تواند منجر به بروز پدیده باد کردن باتری موبایل شود، استفاده کردن از شارژ هایی است که تقلبی هستند یا این که این شارژر ها مخصوص موبایل مورد نظر نباشند. استفاده از شارژر های غیر اصل و نامرتبط از عمده دلایل داشتن یک باتری باد کرده گوشی هستند.

باتری تقلبی و نامرغوب

در برخی مواقع نیز باتری باد کرده گوشی به دلیل استفاده از باتری های نامرغوب و تقلبی هستند. در واقع اگر بعد از اتمام عمر باتری اصلی گوشی، باتری جایگزینی که خریداری می کنیم، از انواع تقلبی و ارزان قیمت باشد، بعد از گذشت مدت زمان بسیار کوتاهی شاهد تورم باتری گوشی خواهیم بود.

شارژ نادرست موبایل

مورد دیگری که در این خصوص بسیار تاثیر گذار است، رها کردن گوشی برای مدت زمانی طولانی در شارژ است. در بسیاری از موارد باد کردن باطری گوشی به دلیل بیش از حد شارژ شدن گوشی، آن هم به دفعات زیاد به وجود می آید.

استفاده ی نادرست از گوشی

علاوه بر شارژ کردن زیاد از حد موبایل، گاهی کار کردن با گوشی در حالی که در شارژ است یا در زمان هایی که شارژ دستگاه زیر حد لازم است نیز می تواند از دلایل وجود یک باتری باد کرده گوشی باشد و به موجب آن شاهد باد کردن باتری موبایل مان خواهیم بود.

در نهایت همه این کارها می توانند باعث باد کردن باتری موبایل شوند. وجود یک باطری باد کرده گوشی نیز موجب بروز مشکلاتی همچون شارژ نشدن موبایل، خالی شدن سریع باتری و مواردی از این قبیل می شوند.

چرا در اثر استفاده نادرست از باتری ها، باتری مورد نظر متورم می شود؟

البته باید این نکته را نیز اضافه کنیم که تاثیر این موارد ذکر شده در بالا در خصوص دلیل تورم باتری گوشی،  ناشی از ساختار باتری هایی است که در این گوشی ها به کار می رود. در واقع همه این باتری ها ساختار لیتیومی دارند. همین ساختار مشخصه هایی را در این باتری ها ایجاد کرده است که با استفاده نادرست از آن ها، در نهایت شاهد یک باتری باد کرده تلفن همراه هستیم.

در واقع هر کدام از این باتری ها به گونه ای طراحی شده اند که به موجب آن جریان الکتریکی مشخصی می تواند از آن ها عبور کند. در یک باتری باد کرده گوشی، افزایش این جریان ها در سلول های لیتیومی منجر به تشکیل ترکیبی تحت عنوان متالیک لیتیوم می شود.در نهایت با رسوب این ترکیب و آزاد شدن برخی از گاز ها و برخی ترکیبات شیمیایی دیگر در باتری، در نهایت با یک باتری باد کرده مواجه هستیم که دیگر کارایی و عملکرد قابل قبول سابق خود را ندارد.

آیا یک باتری باد کرده گوشی قابل تعمیر است؟

متاسفانه در پاسخ به این سوال باید گفت که در صورت باد کردن باتری موبایل، هیچ راهی برای تعمیر آن وجود ندارد. در واقع یک باتری باد کرده گوشی دیگر قابل تعمیر شدن نیست. در نتیجه تنها راه ممکن در این حالت برای رفع مشکل متورم شدن باتری موبایل، تنها تعویض آن با یک باتری نو و اورجینال است.

این مطلب رو بخون حتما به کارت میاد : چرا آیکون برنامه ها در گوشی ناپدید می شود ؟

باتری باد کرده موبایل در گوشی می تواند مانند یک بمب عمل کند!

در بسیاری از موارد شاید شنیده باشید که ناگهان باتری گوشی ترکیده و اصطلاحا گوشی تلفن همراه منفجر شده است. بله این حالت می تواند در اثر متورم شدن باتری موبایل رخ دهد. در نتیجه توصیه می شود که حتما در صورتی که شاهد تورم باتری گوشی خود بودید، بلافاصله برای تعویض آن با یک باتری سالم اقدام کنید. استفاده و کار کردن با یک باتری باد کرده موبایل یک کار بسیار اشتباه و خطرآفرین است.

در نهایت اما توصیه اصلی این است که تا جای ممکن سعی کنید از باتری موبایل خود به صورت اصولی و درست استفاده کنید تا از این طریق تا حد امکان از بروز پدیده تورم باتری گوشی خود جلوگیری نمایید. در نهایت نیز حتما در صورت مشاهده یک باتری باد کرده موبایل سریعا برای تعویض آن با یک باتری نو و اورجینال اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =