• خانه
  • آموزش
  • تست شنود سیم کارت، چطور بفهمیم که سیم کارت مان شنود می شود؟

تست شنود سیم کارت، چطور بفهمیم که سیم کارت مان شنود می شود؟

قطعا هیچ کدام از ما دوست نداریم که سیم کارت مان شنود شود و حریم خصوصی مان به خطر بیافتد. با این حال با توجه به پیشرفت های فناوری و این که این پیشرفت ها همیشه یک روی تیره هم دارند، این روزها دسترسی به دستگاه های شنود و راه حل های مختلف شنود سیم کارت بسیار زیاد شده است. شنود یعنی شنیده شدن مکالمات روزمره کاربران و ضبط شدن این مکالمات که قطعا می تواند مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد. 

البته بر اساس قوانین مجازات های زیادی برای انجام این کار در نظر گرفته شده و در کل شنود کردن سیم کارت دیگران کاری غیر قانونی است. یک سری نشانه ها مشخص می کند که آیا گوشی در حال شنود شدن است یا خیر. از طرفی راه حل ها و ترفندهایی هم وجود دارد که می توان به این موضوع پی برد. در این مقاله به بررسی روش ها و نشانه های تست شنود سیم کارت می پردازیم.

شنود سیم کارت

نشانه های شنود سیم کارت کدام است؟

چطور می توان فهمید که سیم کارت احتمالا در حال شنود شدن است یا به عبارتی دیگر، چطور می توان حدس زد که تلفن همراه در حال شنود شدن است؟ معمولا یکی از مهمترین نشانه های شنود سیم کارت، زود خالی شدن شارژ دستگاه است. در واقع گوشی هایی که شنود می شوند، شارژ باتری آنها بسیار زودتر از حالت معمول به اتمام می رسد. این در حالی است که خود باتری مشکلی ندارد و زود خالی شدن شارژ به خرابی باتری مربوط نمی شود. 

از طرفی حتی این دستگاه ها خیلی دیرتر از حالت نرمال شارژ می شوند و شارژ شدن آنها بسیار طولانی تر و زمان بر است. باتری هم زودتر خراب می شود و ممکن است خیلی زود به تعمیر یا تعویض باتری گوشی نیاز باشد. گاهی نیز در زمان برقراری تماس ها، نویزها و پارازیت های زیادی در تماس ایجاد می شود. حتی گاهی ممکن است یک سری صداهای ضعیف یا تکرار مکالمات را در زمان برقراری تماس ها بشنوید که می توان گفت احتمالا مکالمات شما در حال شنیده شدن توسط فرد دیگری است. 

دستگاه هایی که تحت جاسوسی هستند، زودتر داغ می شوند و بدنه آنها همیشه گرم تر است. دریافت پیام های نامفهوم و بی ربط، خاموش و روشن های مکرر گوشی در زمان استفاده و مکالمه، افزایش مصرف داده تلفن همراه، نشانه های ویروسی شدن گوشی، نصب شدن یک سری برنامه ها به صورت خود به خود یا حذف خودکار برخی از اپلیکیشن ها در گوشی و … همگی می توانند از نشانه های احتمالی هک شدن گوشی و شنود سیم کارت باشند.

استفاده از کدهای دستوری برای ردیابی شنود سیم کارت

علاوه بر نشانه هایی که در بالا به آن اشاره شد، می توان از یک سری کد دستوری هم کمک گرفت و با استفاده از آنها، هک شدن و جاسوسی از دستگاه را متوجه شد. این کدهای دستوری به شما کمک می کند تا در صورت ردیابی شدن گوشی متوجه آن شوید. برای مثال کد دستوری #*#61 یکی از این کدهاست که می توان از آن برای تست شنود سیم کارت و جاسوسی دستگاه استفاده کرد. همچنین با کمک کد دستوری #*#62 می توانید بفهمید آیا پیام های شما توسط دیگران خوانده می شود یا خیر. کد دستوری #*#004 هم برای این است که بفهمید آیا دستگاه و اطلاعات آن تحت جاسوسی دیگر افراد قرار دارد یا خیر.

چطور جلوی شنود سیم کارت و جاسوسی دستگاه را بگیریم؟

اگر به هر طریقی متوجه شدید که دستگاه تحت جاسوسی و دسترسی دیگران است، می توانید از چند طریق راه جاسوسی از گوشی را ببندید. اول این که به هیچ عنوان اجازه دسترسی به دوربین و میکروفون های گوشی را به اپلیکیشن های مختلف ندهید. همچنین اگر می خواهید جلوی هک شدن گوشی را بگیرید، از روت کردن دستگاه خودداری کنید و برنامه ها و ابزارهای نامطمئن را روی آن نصب نکنید. بدافزارها اصلی ترین راه برای نفوذ هکرها به گوشی های همراه هستند. همچنین اگر متوجه جاسوسی از گوشی خود شدید، بهتر است از پلیس فتا در این زمینه کمک بگیرید.

کدهای دستوری جلوگیری از شنود سیم کارت

کدهای دستوری #۶۱##، #۶۷## و #۰۰۴## هم به شما کمک می کند تا در صورت شنود سیم کارت و جاسوسی از آن، دسترسی خرابکاران به دستگاه خود را قطع کنید. موضوع مهم دیگر، کنترل دسترسی های مختلف است. برای مثال گوگل می تواند از طریق سیستم عامل اندروید، صدای کاربران را ضبط کند. بنابراین بهتر است قابلیت ضبط صدای گوگل را غیر فعال کنید.

با قطع کردن اتصال بلوتوث و وای فای دستگاه خود، اجازه دسترسی دیگران به گوشی را ندهید. حتما از یک ویروس یاب قوی روی گوشی استفاده کنید تا در صورت وجود بدافزارهای ویروسی و جاسوسی آنها را شناسایی کند. در نهایت به هیچ عنوان گوشی خود را در دسترس افراد غریبه قرار نداده و اجازه ندهید کسی بدون اجازه شما به بخش های مختلف گوشی دسترسی داشته باشد.