دلیل پرشدن حافظه گوشی+ راه حل

از آنجایی که گوشی های هوشمند فضای نامحدودی برای همه عکس های شما ارائه نمی دهند ، مطمئناً نیاز به فضای داخلی بیشتری در حافظه گوشی خود خواهید داشت. به نظر می رسد SD کارت ها سرعت تلفن همراه شما را کاهش می دهند و شما همیشه نمی توانید به آن وابسته باشید. این روش تنها در صورتی که بخواهید کمی فضای داخلی را افزایش دهید، مفید خواهد بود. حافظه داخلی اندروید صرف نظر از ظرفیت موجود، محدود به نظر می رسد. به روزرسانی های منظم برنامه و سیستم، تصاویر، موسیقی، فیلم ها، برنامه ها و سایر فایل ها به مرور حافظه داخلی را پر می کنند. بنابر این با پر شدن حافظه گوشی ، می توانید از روش های زیر برای خالی کردن آن استفاده کنید.

دلیل پر شدن حافظه گوشی

راهکارهای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی و افزایش آن

در زیر به روش هایی برای آنکه بتوانید حافظه داخلی گوشیتان را افزایش دهید و یا از حجم فایل های ذخیره شده کم کنید، اشاره شده است.

قرار دادن SD کارت بر روی تلفن همراه

با پر شدن فضای داخلی گوشی می توانید از یک مموری کارت استفاده کنید. اگر اندروید شما اجازه استفاده از کارت SD را دارد ، یک اس دی کارت تهیه کنید. ظرفیت SD کارتی که تلفن همراه شما پشتیبانی می کند باید هماهنگ با SD کارتی باشد که تهیه می کنید . از کارت مموری می توان برای ذخیره موسیقی ، فیلم ، عکس ، برنامه و هرچیزی که در حافظه داخلی قرار دارد استفاده کرد. با این کار حافظه گوشی برای به روزرسانی برنامه ها و فایل های سیستم، آزاد می شود.

نحوه انتقال برنامه ها به SD کارت

شما می تونید برنامه هایی که باعث پر شدن حافظه گوشی شده اند را به SD کارت منتقل کنید. برای این منظور، شما باید از تنظیمات به حافظه گوشی دسترسی پیدا کنید و سپس برنامه مورد نظر را برای انتقال انتخاب کنید. بخش Storage used در بالا قابل مشاهده است. روی آن کلیک کنید، SD کارت را انتخاب کنید و بر روی Move ضربه بزنید.

لطفاً توجه داشته باشید که نمی توانید برنامه های سیستم را به کارت SD منتقل کنید. اما می توانید Android خود را تنظیم کنید تا به طور پیش فرض برنامه ها را روی کارت مموری نصب کند.

نحوه انتقال برنامه ها به SD کارت

برنامه ها و داده های غیر ضروری را حذف کنید

بررسی ها نشان می دهد از هر 4 برنامه تلفن همراه یک برنامه تنها یک بار استفاده می شود و تنها باعث پرشدن حافظه داخلی می شوند. حتما شما نیز برنامه های زیادی در حافظه داخلی ذخیره می کنید که دیگر از آنها استفاده نخواهید کرد. با پاک کردن آنها حافظه گوشی خود را سبک کنید.

بیشتر بدانید: دلیل پر شدن حافظه آیفون

پاک کردن داده ها و حافظه پنهان برنامه ها

 یکی دیگر از مواردی که موجب پر شدن حافظه گوشی شما می شود فایل های  موجود در حافظه پنهان و سایر داده های آفلاین هستند. می توانید فایل های حافظه پنهان و داده ها را پاک کنید تا فضای بیشتری بدست آورید. اما حذف برخی از  داده ها ممکن است باعث سوء عملکرد برنامه ها شود. همچنین ، ممکن است فایل های  آفلاین، دیگر در دسترس نباشند.

 برای مثال برنامه های گوگل مپ و تلگرام و اینستاگرام دیتا ها را در کش خود( حافظه پنهان) ذخیره می کنند. جالب است بدانید تمامی ویدیو و عکس هایی که روزانه در اینستاگرام خود مشاهده می کنید در حافظه پنهان برنامه ذخیره می شوند و به مرور باعث پر شدن حافظه داخلی می شوند. برای پاک کردن حافظه پنهان به قسمت تنظیمات و سپس برنامه ها بروید و برنامه مورد نظر خود را انتخاب کنید. اکنون روی Clear Cache ضربه بزنید تا فایل های مورد نظر پاک شود. برای اینکه مجبور نشوید به دفعات این کار را تکرار کنید می توانید از برنامه های مدیریت حافظه گوشی که معمولا رایگان هم هستند استفاده کنید.

پاک کردن داده ها و حافظه پنهان برنامه های گوشی

نرم افزارهای Bloat را حذف کنید

بر روی گوشی های تلفن همراه برنامه هایی توسط تولیدکنندگان نصب شده اند که حجم زیادی از حافظه گوشی را به خود اختصاص داده اند. همه این برنامه ها مفید نیستند و گاها بدون استفاده باقی می مانند و تنها پر شدن حافظه گوشی را به دنبال دارند. اما متأسفانه نمی توانید آنها را از فهرست تنظیمات حذف کنید. اما می توانید دستگاه Android خود را روت کنید و کنترل نصب برنامه های سیستم و نرم افزارهای bloat را بدست آورید.

در حال حاضر تعدادی برنامه برای اندرویدها وجود دارد که می توانید برای روت کردن گوشی از آنها استفاده کنید. تنها، برنامه هایی که از عملکرد آنها اطمینان دارید را حذف کنید. در غیر این صورت برای اندروید شما مشکلی ایجاد می شود.

انتقال داده ها به Cloud یا کامپیوتر

اگر وقت و حوصله کافی برای تفکیک عکس ها و فیلم های قدیمی خود ندارید یا می خواهید تمامی فایل های خود را نگه دارید ، از آنها بک آپ بگیرید. با استفاده از سرویس های ذخیره سازی ، مانند Dropbox ، می توانید هر زمان که به WiFi دسترسی داشتید ، از عکسهای خود به طور خودکار بک آپ تهیه کنید و یک کپی با کیفیت بالا داشته باشید. هم چنین فایل ها می توانند به راحتی به Google Drive منتقل شده و در فضای Cloud ذخیره شوند.

 با پر شدن حافظه گوشی اندروید خود، با استفاده از کابل USB می توانید فایل ها را به رایانه منتقل کنید. پس از انتقال ، فایل ها را از حافظه گوشی حذف کنید تا فضای بیشتری بدست آورید. برای انتقال فایل های Android به کامپیوترمی توانید از دستیار Android Coolmuster استفاده کنید.

اگر آیفون و مک دارید ، برای افزایش فضای داخلی می توانید از برنامه های  iTunes ، iPhoto ، Photos یا Image Capture استفاده کنید تا نسخه هایی از فایل های خود را در Mac ذخیره کنید. به دستورالعمل های گام به گام اپل در مورد چگونگی ادامه کار مراجعه کنید. همچنین می توانید بدون استفاده از کابل USB ، از AirDrop برای انتقال فایل ها به رایانه استفاده کنید. در انتها اطلاعات را از حافظه داخلی حذف کنید.

انتقال داده ها موبایل به Cloud یا کامپیوتر

ایمیل ها و فایل های دانلود شده را حذف کنید

اغلب نیازی به نگهداری فایل ها و یا ایمیل های قدیمی نیست. بهتر است که آنها را حذف کنید تا فضای بیشتری در حافظه گوشی داشته باشید.

برای این منظور در گوشی اپل، به Settings> General> iPhone Storage بروید. در آنجا گزینه هایی برای فعال کردن خودکار حذف مکالمات قدیمی و پیوست های ایمیل مشاهده خواهید کرد. اگر این گزینه ها را نمی بینید ، “نمایش همه” را در کنار توصیه ها ( recommendations) انتخاب کنید.

برای گوشی های اندروید، Downloads appرا انتخاب کنید. جهت حذف فایل مورد نظر ، انگشت خود را روی فایل نگه دارید و سپس Delete را انتخاب کنید.

برای افزایش فضای داخلی فیلم هایی با وضوح پایین بگیرید

بسیاری از گوشی ها با تکنولوژی امروزی می توانند فیلم ها را با وضوح 4K ضبط کنند. این فیلم ها ، واضح تر و دارای جزئیات دقیق تری هستند. مخصوصاً اگر آنها را در تلویزیون یا مانیتور با قابلیت 4K مشاهده کنید. اما ، فیلم هایی با وضوح بالاتر، فضای داخلی بسیار بیشتری را نسبت به فیلم های HD یا فول HD اشغال می کنند. استفاده از این نوع فیلم برداری پر شدن حافظه گوشی را سریع تر می کند. اگر به فیلم های 4K نیازی ندارید ، برای صرفه جویی در فضای ذخیره سازی ، دوربین خود را طوری تنظیم کنید تا تصاویری با وضوح پایین تر ضبط کند.

حذف تاریخچه مرورگر

با پاک کردن تاریخچه مرورگر، فایل‌های موقت و داده‌های ذخیره شده از حافظه گوشیتان حذف می‌شوند. این عمل برای آزاد کردن فضای بیشتر در حافظه مفید است. اگر از مرور گوگل کروم استفاده می کنید، روی سه نقطه بالا سمت راست برنامه کلیک کرده و گزینه‌ ی History را انتخاب کنید. 

حذف تاریخچه مرورگر

حال گزینه‌ی Clear browsing data را بزنید از قسمت Time Range گزینه‌ی All time را انتخاب کنید. حالا با زدن Clear data تاریخچه مرورگر پاک خواهد شد. به این ترتیب بخش زیادی از حافظه گوشی آزاد شده و احتمالا مشکل پرشدن حافظه موبایل حل خواهد شد.

حذف پیام‌ها

پیام های قدیمی فضای زیادی را در گوشی شما اشغال می کنند. وارد برنامه Messages شوید و سپس بخش تنظیمات بروید (از طریق سه نقطه بالا سمت راست برنامه) و گزینه‌ی More Settings را انتخاب کنید. حالا کافیست تیک مقابل Delete old messages را انتخاب کنید به این ترتیب تمامی پیام های حذف خواهند شد.

پاکسازی کش برنامه‌ها

 برخی برنامه‌ها مانند واتساپ، تلگرام و اینستاگرام از کش برای نگهداری داده‌ها و فایل‌های موقت استفاده می‌کنند. داده های این برنامه ها فضای زیادی را اشغال می کند و باعث پرشدن حافظه ی گوشی می شود. هر هفته یا هر ماه می توانید با پاک کردن کش این برنامه‌ها، فضای اضافی را آزاد کنید.

تنظیمات گوگل پلی

در برخی موارد، برنامه گوگل پلی می‌تواند برای دانلود و ذخیره برنامه‌ها از حافظه گوشی استفاده کند. با بررسی تنظیمات گوگل پلی، می‌توانید محل ذخیره فایل‌ها را به حافظه خارجی تغییر دهید و فضای بیشتری در حافظه داخلی آزاد کنید. همچنین در گوگل پلی می توانید مشاهده کنید هر برنامه چه مقدار از حافظه دستگاه را اشغال کرده است. مثلا اینستاگرام 2 گلیگ از فضای شما را اشغال کرده است. اگر برنامه را حذف و دوباره نصب کنید این مقدار به 200 مگ کاهش می یابد.

ریست فکتوری

در صورتی که مشکل پُر شدن حافظه گوشی به شدت مزاحمت می‌کند و دیگر راه حل‌ها نتیجه نمی‌دهد، می‌توانید به ریست فکتوری فکر کنید. اما قبل از انجام آن، حتماً از پشتیبان‌گیری اطمینان حاصل کنید، زیرا این عمل همه داده‌ها و تنظیمات شما را پاک خواهد کرد.

فایل های تکراری باعث پرشدن حافظه گوشیتان می شوند

ممکن است پس از بررسی دانلود های خود متوجه شوید که برخی فایل ها چند بار دانلود شده اند. می توانید با پاک کردن آنها فضای داخلی خود را افزایش دهید. همچنین با غیر فعال کردن دانلود خودکار مدیای خود علاوه بر کاهش حجم مصرف اینترنت، از دانلود خودکار فایل های غیر ضروری نیز جلوگیری کنید.

پر شدن فضای داخلی همواره برای شما مشکلاتی را به دنبال دارد. بهتر است صرفه جویی در فضای داخلی گوشی تلفن همراه را به یک عادت تبدیل کنید. حافظه موبایلتان را مرتبا خالی کنید. همیشه توجه داشته باشید که چه میزان از فضای حافظه تلفن همراهتان اشغال شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 9 =