آموزش تعویض کویل شارژ و آنتن NFC سامسونگ گلکسی نوت 8

از دردسر ساز ترین مشکلات گوشی های هوشمند، مشکلاتی است که در خصوص عملکرد باتری و شارژدهی دستگاه مشاهده می شود. در خصوص گوشی گلکسی نوت 8 سامسونگ نیز، مشکلاتی در خصوص باتری، شارژ نشدن موبایل سامسونگ و شارژر دستگاه وجود دارد که کاربران را ناچار به تعمیر و تعویض برخی قطعات می کند. از آن جایی که این مدل به قابلیت شارژ بی سیم مجهز است، در صورت بروز هر گونه مشکلی در شارژ دستگاه، ممکن است به تعمیراتی اعم از تعویض کویل شارژ و آنتن NFC گوشی سامسونگ گلکسی نوت 8 نیاز باشد.

روند انجام این کار کاملا تخصصی است و حتما باید حین انجام کار ابزار های لازم جهت تعویض قطعات در دسترس باشد. از همه مهم تر این که باید حتما نکات ایمنی حین انجام کار به دقت دنبال شود. از این رو پروسه تخصصی تعویض کویل شارژ و تعویض آنتن NFC باید حتما در یک مرکز تعمیرات تخصصی معتبر نظیر مرکز سخت افزار ایران و توسط تعمیرکاران مجرب انجام شود. در ادامه نکات مربوط به تعویض کردن کویل شارژ و آنتن NFC در گوشی سامسونگ گلکسی نوت 8 را بررسی می کنیم. اما ابتدا بهتر است بیشتر با این فناوری شارژ بی سیم آشنا شویم.

آموزش تعویض کویل شارژ و آنتن NFC سامسونگ گلکسی نوت

فناوری NFC در گوشی های هوشمند چیست؟

پیش از این که به نحوه تعویض کویل شارژ و آنتن NFC بپردازیم، بهتر است بیشتر با این فناوری و عملکرد آن در گوشی های هوشمند سامسونگ از جمله گلکسی نوت 8 آشنا شویم. این فناوری در گوشی های نسل جدید امکان ارتباط با حوزه نزدیک را فراهم می کند. با وجود این تکنولوژی امکان برقراری ارتباط کوتاه برد در دستگاه ها فراهم می شود. این فناوری یا به صورت فعال است یا به صورت پسیو. اساس عملکرد آنتن NFC نیز از طریق امواج رادیویی است، دقیقا مشابه قابلیت های دیگر دستگاه های هوشمند نظیر وای فای و بلوتوث.

اما یک تفاوت عمده بین آنتن NFC و سایر قابلیت ها نظیر وای فای و بلوتوث وجود دارد، آن هم این که اگر این آنتن فعال باشد می تواند به عنوان دریافت کننده میدان مغناطیسی عمل کرده و در پروسه تامین شارژ موبایل نقش داشته باشد. در نتیجه می توان گفت که این تکنولوژی، قابلیت شارژ بی سیم را امکان پذیر می کند. البته این فناوری هنوز قدرت بالایی ندارد و در حال حاضر می توان از آنتن NFC برای شارژ دستگاه های کوچک مانند ساعت و هدفون استفاده کرد. با این توضیح از عملکرد فناوری NFC قطعا توضیح نحوه تعویض کردن کویل شارژ و همچنین تعویض آنتن NFC راحت تر خواهد شد.

آموزش تعویض کویل شارژ و آنتن NFC

مجموعه کویل شارژ به همراه فناوری NFC امکان شارژ بی سیم دستگاه های هوشمند را فراهم می کنند. پیش از این با فناوری NFC آشنا شدیم. حال برای تعویض کویل شارژ در کنار تعویض آنتن NFC، باید کویل شارژ را نیز بیشتر بشناسیم. این قطعه در واقع همان سیم پیچ شارژری است که می تواند گوشی گلکسی نوت 8 سامسونگ را به صورت القایی شارژ کند. در واقع کویل شارژ همان شارژر بی سیم در گوشی های نسل جدید سامسونگ است.

در صورت شکستگی یا خرابی این قطعه نیاز به تعویض آن وجود دارد. برای تعویض کردن این شارژر بی سیم، ابتدا باید شارژ باتری کم باشد ( تقریبا زیر 20 درصد) و بعد این که حتما از سلامت خود باتری مطمئن بود. در نهایت با رعایت اصول ایمنی و در دست داشتن ابزار های مورد نیاز جهت تعویض کردن کویل شارژ به همراه آنتن NFC، می توان مراحل تعویض این قطعات را دنبال کرد.

ابزار های مورد نیاز برای تعویض کویل شارژ

همان طور که پیش از این نیز اشاره کردیم برای تعویض کردن کویل شارژ به همراه تعویض آنتن NFC به ابزار های تخصصی نیاز است که تنها در مراکز تعمیراتی معتبر این ابزار ها در دسترس اند. برای تعویض کویل شارژ موبایل سامسونگ گلکسی نوت8 و آنتن NFC ان به ابزار ها و قطعات زیر نیاز است:

 • آی اپنر
 • دستگاه مکش دستی
 • پنس
 • یک عدد کاردک به همراه شش قطعه مثلث شکل کوچک
 • پیچ گوشتی مخصوص
 • یک عدد آنتن NFC مخصوص گوشی سامسونگ گلکسی نوت 8
 • چسب مخصوص قاب پشتی گوشی

مراحل تعویض کویل شارژ و آنتن NFC در گوشی سامسونگ گلکسی نوت 8

بعد از این که تمام لوازم مورد نیاز برای تعویض کردن مجموعه کویل شارژ و پیکربندی NFC مهیا شد، باید مراحل انجام کار را درست مطابق موارد زیر دنبال کرد:

 • مرحله اول گرم کردن قاب پشتی گوشی؛ گوشی را خاموش کنید. سپس با قرار دادن ای اپنر در لبه های گوشی چسب های زیر نمایشگر را شل کنید. باید این کار را تا جایی تکرار کنید تا گوشی به میزان کافی گرم شود و چسب ها شل شوند.
 • مرحله دوم نوبت به شل کردن قاب گوشی می رسد؛ زمانی که گرمای قاب پشتی به حد کافی بالا رفت، دستگاه مکش دستی را روی لبه های گرم دستگاه قرار دهید تا بتوان قاب را جدا کرد. کمی مکنده را به سمت بالا بکشید و کاردک را زیر قاب وارد کنید. این مرحله باید با آرامش و دقت کافی انجام شود.
 • مرحله سوم نوبت به شل کردن کامل قاب پشتی است، در این مرحله مجددا به آی اپنر نیاز دارید تا با گرمای خود مابقی چسب ها را نیز شل کرده و قاب را کامل جدا کند.
 • در مرحله چهارم تعویض کویل شارژ سامسونگ گلکسی نوت 8 باید قاب را کاملا جدا کرد و آن را از روی گوشی برداشت. در این مرحله تمامی چسب های باقی مانده را نیز با استفاده از پنس جدا کنید.
 • در مرحله بعدی باید پیچ های فلت NFC به همراه تمامی کابل شارژ با استفاده از پیچ گوشتی مخصوص باز شود و آنتن NFC از جای خود برداشته شود.
 • مرحله آخر تعویض آنتن NFC و مجموعه کویل شارژ نیز جای گذاری مجموعه کویل شارژ و آنتن NFC جدید است.

نکات مهم تعویض کردن مجموعه کویل شارژ گوشی گلکسی نوت 8

مراحل دقیق تعویض کویل شارژ و آنتن NFC را مشاهده کردید. اما در این میان برخی نکات قابل توجه نیز وجود دارند که توجه به آن ها می تواند روند کار را دقیق تر و ایمن تر پیش ببرد. اول از همه این که اگر باتری باد کرده باشد یا هر گونه مشکلی در آن وجود داشت، نسبت به رعایت اصول ایمنی بسیار محتاط باشید. نکته مهم دیگر در خصوص حرارت دهی به گوشی است. اگر این حرارت زیاد از حد باشد می تواند به سایر بخش های مهم و حساس گوشی نظیر نمایشگر اولد گوشی گلکسی نوت 8 که حساسیت زیادی نیز دارد آسیب برساند. سایر قطعات داخلی گوشی نیز ممکن است در اثر این حرارت آسیب ببینند.

زمانی که از کاردک برای جدا کردن قاب استفاده می کنید، دقت داشته باشید که نباید کاردک بیش از حد وارد شود چرا که می تواند به سایر بخش های گوشی آسیب برساند. بهتر است برای پاک کردن چسب های اضافی از مقدار کمی الکل استفاده کنید. نکته نهایی در خصوص رعایت اصول تعویض کویل شارژ و آنتن NFC گوشی گلکسی نوت 8 سامسونگ مربوط به مرحله آخر است. باید حتما جدا سازی مجموعه کویل شارژ به آهستگی انجام شود تا به دیگر بخش ها آسیبی نرسد. برای تعمیرات موبایل سامسونگ با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 11 =