نکاتی در مورد استفاده از فست شارژ برای گوشی معمولی و گوشی فست

همیشه یکی از اصلی ترین گزینه های خرابی گوشی های هوشمند، مربوط به باتری و شارژر این دستگاه هاست و تعمیر و تعویض باتری یکی از رایج ترین موارد در تعمیر انواع موبایل است. عوامل متعددی می توانند موجب خرابی زود هنگام باتری و کاهش طول عمر مفید آن در گوشی های هوشمند شوند که از جمله آنها می توان به استفاده کردن از شارژرهای تقلبی اشاره کرد. اما یکی از این موارد که در مورد آن نظرات مختلفی وجود دارد، استفاده از فست شارژ برای گوشی های معمولی و گوشی های فست است.

بسیاری از کاربران بر این باورند که استفاده از شارژ سریع برای گوشی هایی که برای این ویژگی طراحی نشده اند، می تواند به این دستگاه ها آسیب برساند و خصوصا موجب خرابی باتری آنها شود. بر خلاف این ایده، برخی دیگر بر این باورند که استفاده کردن از قابلیت شارژ سریع، هیچ مشکلی برای گوشی به وجود نمی آورد و خرابی باتری با این موضوع ارتباطی ندارد. در اینجا با ما همراه باشید تا این واقعیت را روشن کنیم و ببینیم آیا استفاده از فست شارژ برای گوشی معمولی یا گوشی های فست مشکلی به وجود می آورد و قاعده استفاده از این قابلیت به چه صورت است.

استفاده از فست شارژ

تفاوت فست شارژ با شارژر معمولی چیست؟

برای رسیدن به این نتیجه که آیا استفاده از فست شارژ برای گوشی های معمولی مشکل ساز است یا خیر، در وهله نخست باید ببینیم چه تفاوتی بین فست شارژ و شارژرهای معمولی وجود دارد. اولین موضوع مربوط به تفاوت باتری هاست. باتری هایی که در گوشی های هوشمند مورد استفاده قرار می گیرند به دو دسته باتری های لیتیوم پلیمری و لیتیوم یونی دسته بندی می شوند. از این رو شارژرهای مورد استفاده در این دستگاه ها نیز به دو دسته شارژرهای فست و معمولی دسته بندی می شوند.

تفاوت دیگر این دو نوع شارژر، تفاوت شان در نوع شارژ کردن دستگاه هاست. در شارژرهای معمولی، جریانی ثابت وارد دستگاه شده و گوشی با یک میزان مشخص و کافی از جریان برق شارژ می شود. این در حالی است که در زمان استفاده از شارژ سریع، جریانی با حداکثر توان و سرعت وارد دستگاه شده تا گوشی با بیشترین منبع برق در دسترس در زمانی کوتاه تر شارژ شود. در واقع شارژرهای فست، ولتاژی بیشتر از حالت عادی را تامین می کنند تا دستگاه در حالت توربو شارژ شود.

آیا استفاده از فست شارژ برای گوشی معمولی و گوشی فست ضرر دارد؟

حال که با فناوری شارژ سریع یا فست برای دستگاه های هوشمند آشنا شدیم، باید ببینیم آیا استفاده از فست شارژ برای دستگاه های هوشمند ضرر دارد یا خیر. در اینجا باید مضر بودن استفاده از فست شارژ را هم برای گوشی های فست و هم معمولی در نظر گرفت.

استفاده از شارژ سریع برای گوشی های فست

در یک قاعده کلی، زمانی که ولتاژ بیش از حد توان یک دستگاه به آن وارد شود، می تواند موجب گرم شدن و آسیب رساندن به باتری و سایر قطعات شود. اما این امر در خصوص فناوری فست شارژ صدق نمی کند؛ چرا که تمام اجزا از جمله چیپست و کابل ها با این فناوری هماهنگ هستند. از این رو در خصوص گوشی های فست، استفاده از شارژ سریع هیچ مشکلی برای این دستگاه ها به وجود نمی آورد و بی خطر است. در نتیجه اگر گوشی مورد نظر از قابلیت فست شارژ پشتیبانی می کند، در خصوص استفاده از فست شارژ جای نگرانی نیست و می توان به راحتی از این قابلیت برای دستگاه مورد نظر استفاده کرد.

استفاده از فست شارژ برای گوشی های معمولی

اما سوال مهم تر اکثر کاربران این است که اگر گوشی از قابلیت فست شارژ پشتیبانی نکند، آیا استفاده از شارژ سریع برای گوشی های معمولی ضرر دارد یا خیر؟ در پاسخ باید گفت که استفاده از فست شارژ برای گوشی های معمولی ضرری برای آنها ندارد و الزاما فست شارژ بودن یک شارژر نمی تواند به باتری گوشی های معمولی آسیب برساند.

دلیل آن هم این است که این شارژرها با فناوری گوشی های فست هماهنگ شده اند و اگر در دستگاه مورد نظر این فناوری به کار نرفته باشد، آن میزان ولتاژ بالایی که وارد سایر دستگاه های فست می شود، وارد گوشی های معمولی نمی شود. در نتیجه استفاده از فست شارژ برای گوشی های معمولی ضرری ندارد. با این حال همیشه بهتر است از شارژرهای اصلی و مخصوص خود گوشی استفاده کرد تا ریسک خرابی باتری یا آسیب به سایر بخش ها کاهش پیدا کند. در کل برای هر گوشی، بهتر است حتما از شارژر مخصوص خود آن دستگاه استفاده کرد؛ چرا که تمامی اجزا از جمله کابل، آداپتور، چیپست و … با ساختار و ویژگی های دستگاه هماهنگ شده است.

نحوه تشخیص وجود تکنولوژی فست شارژ در دستگاه

برای اینکه با خیال راحت از قابلیت فست شارژ برای گوشی خود استفاده کنید، بهتر است ببینید که آیا دستگاه مورد نظر از این فناوری پشتیبانی می کند یا خیر. یکی از راه های ساده تشخیص این موضوع، بررسی شارژر یا آداپتور همراه خود گوشی است. در صورتی که روی آن یک آیکون جرقه وجود داشته باشد، یعنی این که شما امکان استفاده از فست شارژ برای این گوشی را دارید. راه دیگر این است که رتبه های خروجی برق روی آداپتور را بررسی کنید.

یک سری رتبه ها مانند  5V—1000mA یا کمتر، نشان دهنده این هستند که در گوشی مورد نظر قابلیت فست شارژ وجود ندارد و شارژر آن یک شارژر معمولی است. اما در صورتی که عدد خروجی روی آداپتور بیشتر از این میزان باشد، می توان گفت که شارژر فست است. حتی در مواردی روی بدنه شارژر عبارت فست شارژ نوشته شده است. نکته دیگر این که در گوشی هایی که از این قابلیت پشتیبانی می کنند، معمولا گزینه ای برای فعال کردن یا غیر فعال کردن آن وجود دارد. در نتیجه می توان از این طریق نیز فست شارژ بودن یا نبودن دستگاه و شارژر آن را تشخیص داد.

آیا می توان از شارژر معمولی برای گوشی های فست استفاده کرد؟

در کنار این که آیا امکان استفاده از فست شارژ برای گوشی های معمولی وجود دارد یا خیر، سوال مهم دیگر استفاده از شارژر مناسب برای گوشی های فست است. در کل بهتر است که برای گوشی های فست نیز از همان شارژر اختصاصی این دستگاه ها استفاده کرد. با این حال در صورتی که از یک شارژر معمولی برای شارژ کردن گوشی های فست استفاده کنید، هیچ مشکلی برای این دستگاه ها به وجود نمی آید؛ چرا که گوشی های فست با تمام شارژرها سازگاری دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 13 =