چگونه گوشی را از دسترس خارج کنیم؟

از دسترس خارج کردن گوشی، تنها با قطع شدن آنتن امکان پذیر نیست؛ این کار روش های دیگری هم دارد که در ادامه آنها را به شما آموزش می دهیم. ممکن است تمایل به پاسخ دهی به برخی از تماس ها را نداشته باشید و درعین حال، نخواهید که گوشی خود را خاموش کنید. گاهی حتی نمی خواهید که موبایل شما زنگ بخورد و ترجیح می دهید مخاطب فکر کند که خط شما از دسترس خارج شده است.

در این شرایطی می توانید خودتان گوشی را از دسترس خارج کرده و به این ترتیب، از تماس های غیر ضروری و مزاحم راحت شوید. از دسترس خارج کردن گوشی در اندروید امکان پذیر است و روش های مختلفی دارد که در ادامه تمامی آنها را معرفی می کنیم.

دسترس خارج کردن گوشی

روش های از دسترس خارج کردن گوشی

به روش های مختلفی می توانید گوشی اندرویدی خود را از دسترس خارج کنید تا افرادی که نمی خواهید با شما تماس بگیرند، موفق به این کار نشوند. نیازی نیست که حتما این افراد را بلاک کنید؛ کافی است خط خود را از دسترس خارج کنید تا گوشی تان زنگ هم نخورد. به این ترتیب وقتی شخصی با شما تماس می گیرد این پیغام را می شنود که “مشترک مورد نظر در دسترس نیست” برای از دسترس خارج کردن گوشی، کافی است یکی از روش های زیر را اجرا کنید. برای دریافت مشاوره رایگان و راهنمایی تخصصی هم می توانید با نمایندگی تعمیر موبایل در مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید.

بلاک کردن همه تماس ها

تنظیمات اندروید به شما این امکان را می دهد که تماس ها را بلاک کنید. با این کار تمامی تماس ها بلاک می شوند و هیچ کس نمی تواند با شما تماس بگیرد. بنابراین اگر تماس ضروری یا خاصی داشته باشید، ناچارید مرتب تنظیمات را خاموش و روشن کنید. برای از دسترس خارج کردن گوشی با این روش، به تنظیمات یا Settings  رفته و در بخش صدا و لرزش (Sound & vibration) روی گزینه مزاحم نشوید (Do Not Disturb) ضربه بزنید.

سپس گزینه تماس ها یا Calls را انتخاب کرده و روی اجازه تماس (Allow Calls) ضربه بزنید. در ادامه باید گزینه به هیچ تماسی اجازه داده نشود (Don’t allow any calls) را انتخاب کنید. گزینه های دیگری مانند فقط از مخاطبین (From contacts only) یا فقط از مخاطبین ستاره دار (From starred contacts) هم هستند که با استفاده از آنها می توانید تنظیمات تماس را شخصی سازی کنید.

بلاک کردن همه تماس ها
بلاک کردن همه تماس ها

روشن کردن حالت مزاحم نشوید

یکی دیگر از روش های از دسترس خارج کردن گوشی، فعال سازی حالت Do Not Disturb یا مزاحم نشوید است. با روشن کردن این حالت، بسیاری از اعلان ها غیرفعال می شوند؛ اما امنیت و به روز رسانی های سیستم، زیر نوار نوتیفیکیشن نشان داده می شوند.

همچنین تماس ها دریافت می شوند، اما در حالت سایلنت (یا ویبره) قرار می گیرند. در واقع می توانید خیلی راحت و سریع این تماس ها را بی صدا کنید و بعداً، در قسمت تماس های از دست رفته گوشی آنها را مشاهده کنید. برای فعال سازی این حالت، مسیر Android Settings > Sound & vibration > Do Not Disturb را طی کرده و در نوار نوتیفیکیشن هم آن را فعال کنید.

خاموش کردن سیم کارت ها

خاموش کردن سیم کارت ها ساده ترین کاری است که می توانید برای از دسترس خارج کردن گوشی انجام دهید. البته این کار را تنها در شرایطی می توانید انجام دهید که از اینترنت سیم کارت استفاده نکرده و به وای فای دسترسی داشته باشید. یا اگر نیازی به اینترنت ندارید، می توانید سیم کارت ها را خاموش کنید تا هیچ تماس یا پیامی نداشته باشید. بدین منظور مسیر Android Settings > Dual Card and mobile network را طی کرده و یک سیم کارت را برای غیر فعال کردن انتخاب کنید. سپس سیم کارت مدنظرتان را غیر فعال کنید.

آیا می دانید: دلایل عدم شناسایی سیم کارت گوشی چیست؟

خاموش کردن سیم کارت ها

فعال سازی Airplane mode

ساده ‌ترین روش برای از دسترس خارج کردن موبایل بدون بیرون آوردن سیم کارت، فعال کردن گزینه Flight Mode یا Airplane Mode است. با این کار تمام تماس‌ ها می شوند و گوشی شما زنگ نمیخورد. برای اینکه Airplane mode را فعال کنید، باید به قسمت تنظیمات گوشی وارد شوید و قسمت Airplane mode را روشن کنید. سپس آنتن گوشی محو می ‌شود و در بالای صفحه نمایشگر، تصویر یک هواپیمای کوچک نمایش داده می شود.

فعال سازی Airplane mode

تغییر شبکه موبایل

آخرین راهکار برای از دسترس خارج کردن گوشی، تغییر شبکه تلفن همراه است. برای انجام دادن این کار، وارد قسمت Setting گوشی شده و از بخش Network Selection یک گزینه نامربوط را انتخاب کنید. برای اینکه این گزینه را مجددا فعال کنید باید مراحل بالا را تکرار کرده و روی Automatic  ضربه بزنید.

تغییر شبکه موبایل