راهکارهای افزایش سرعت اینترنت همراه اول

سرعت کند اینترنت واقعا کلافه کننده است. گاهی اوقات حتی یک صفحه وب ساده نیز با سرعت پایینی که اینترنت دارد باز نمی شود. اگر از کاربران اینترنت همراه اول هستید، در این مقاله می خواهیم در خصوص راهکارهای افزایش سرعت اینترنت همراه اول صحبت کنیم. زمانی که سرعت اینترنت همراه اول کم می شود، کارهای روزمره بسیار زیادی مختل می شوند. از آنجایی که شبکه اینترنت یکی از پر استفاده ترین هاست، قطعا کاربران زیادی به دنبال روش هایی جهت بیشتر کردن سرعت اینترنت همراه اول هستند.

برخی روش ها و ترفندهای ساده می تواند به بهبود سرعت اینترنت کمک زیادی کند. برای مثال در صورتی که کاربران بخواهند از داده گوشی به عنوان وای فای استفاده کنند، سرعت اینترنت اهمیت زیادی دارد. البته گاهی اوقات مشکل کندی اینترنت به دلیل مشکلاتی است که در خود اپراتور وجود دارد و در این شرایط کاری از دست کاربران ساخته نیست. با این وجود روش های زیر برای افزایش سرعت اینترنت همراه اول، در بسیاری از موارد به کاربران کمک می کنند که از سرعت بالای اینترنت در گوشی خود لذت ببرند.

راهکارهای افزایش سرعت اینترنت همراه اول

نکات مهم در خصوص افزایش سرعت اینترنت همراه اول

پیش از این که روش های موجود برای بیشتر کردن سرعت اینترنت همراه اول را بررسی کنیم، باید در نظر داشته باشید که استفاده از این روش ها نمی تواند سرعت اینترنت را از 4G به 5G تغییر دهد. در این زمینه باید خود گوشی به قابلیت 5G مجهز باشد. برای آشنایی با این دستگاه ها، می توانید از مقاله معرفی بهترین گوشی های 5G سال 2021 کمک بگیرید.

روش هایی که در اینجا به آنها اشاره می کنیم، تنها می توانند پهنای باند را افزایش داده و سرعت لود سایت ها یا وب گردی را بهبود ببخشند. خصوصا این که در برخی مواقع، بخشی از پهنای باند، در دسترس یک سری تنظیمات و برنامه های به خصوص در گوشی قرار گرفته و به همین دلیل سرعت اینترنت کاهش می یابد. در نتیجه ممکن است  نیاز به اجرای برخی روش ها برای افزایش سرعت اینترنت همراه اول باشد.

روش های افزایش سرعت داده در اپراتور همراه اول

گزینه حالت پرواز، یکی از راه های افزایش سرعت اینترنت همراه اول

یکی از روش های پیشنهادی برای افزایش سرعت اینترنت همراه اول، استفاده از حالت پرواز (Airplane Mode) در گوشی است. این روش خصوصا برای مواردی کاربرد دارد که مشکل در اتصال به دکل مخابراتی با سرعتی قابل قبول است. کافی است یک بار گوشی خود را روی حالت پرواز قرار داده و مجددا آن را خاموش کرده و از روی حالت پرواز خارج کنید. این کار اتصال دستگاه به دکل مخابراتی را ریست می کند و در نتیجه گوشی مجددا به دنبال سریع ترین نقطه برای اتصال مجدد می گردد. بعد از روشن و خاموش کردن گزینه حالت پرواز در گوشی، معمولا با فعال کردن مجدد دیتای دستگاه، سرعت اینترنت افزایش پیدا می کند.  

ریستارت کردن گوشی

خاموش و روشن کردن گوشی یا همان ریستارت کردن ساده، یک روش همیشه موثر است که معمولا می تواند مشکلات زیادی را حل کند. می توان از این روش برای افزایش سرعت اینترنت همراه اول نیز استفاده کرد. کافی است یک بار گوشی را خاموش و روشن کرده و مجددا سرعت اینترنت را چک کنید. معمولا با حذف شدن یک سری تغییرات موقتی ایجاد شده، این روش می تواند موجب بیشتر کردن سرعت اینترنت همراه اول نیز شود.

ریست تنظیمات شبکه داده گوشی

یکی دیگر از راه حل های افزایش سرعت اینترنت همراه اول گوشی، ریست کردن تنظیمات شبکه در موبایل مورد نظر است. گاهی اوقات تنظیمات شبکه به درستی اعمال نشده و همین موجب بروز اختلال در آنتن دهی و سرعت داده دستگاه شده است. در نتیجه با ریست کردن این تنظیمات می توان این تنظیمات مشکل دار را حذف کرده و سرعت اینترنت را افزایش داد. در بخش network setting می توان این تنظیمات را ریست کرد و مجددا اطلاعات و تنظیمات جدید را ذخیره کرد. در نظر داشته باشید برای جلوگیری از کاهش سرعت داده در گوشی های اندرویدی، حتما گزینه Save Data در بخش تنظیمات شبکه را غیر فعال کنید. فعال بودن این گزینه می تواند موجب کم شدن سرعت اینترنت گوشی شود.

افزایش سرعت اینترنت همراه اول در گوشی

این مقاله را از قلم نیندازید : راهکار های محدود کردن حجم هات اسپات

بستن برنامه های غیر فعال پس زمینه

یک سری از برنامه های نصب شده روی گوشی حالتی دارند که حتی در صورت عدم استفاده نیز از اینترنت استفاده می کنند. در نتیجه با فعال بودن شان، سرعت اینترنت دستگاه کاهش می یابد؛ چرا که بخشی از پهنای باند را اشغال می کنند. در نتیجه یکی از روش های افزایش سرعت اینترنت همراه اول، بستن برنامه هایی است که از آنها استفاده نمی شود، اما در حال استفاده از پهنای باند هستند. برای بستن این برنامه ها هم می توان از نرم افزار های مدیریت برنامه استفاده کرد و هم این که به صورت دستی این برنامه های غیر فعال را بست. در بخش setting> App می توان به این برنامه های غیر فعال در پس زمینه دسترسی پیدا کرد و با بستن آنها سرعت اینترنت را با آزاد کردن پهنای باند اشغال شده توسط این برنامه ها افزایش داد.

بستن پنجره های پاپ آپ و بلاک کردن تبلیغات غیر ضروری

زمان استفاده از بسیاری از برنامه ها و وب سایت ها ممکن است ناخواسته اجازه دریافت یکسری تبلیغات و نوتیفیکیشن ها را داده باشید. با باز شدن این تبلیغات ناخواسته، مانند ویدئوهای تبلیغاتی، ممکن است بخشی از پهنای باند در زمان استفاده از مرورگر درگیر شود. در نتیجه این امر، سرعت اینترنت نیز کند می شود. یکی از راه حل های افزایش سرعت اینترنت همراه اول، بلاک کردن این تبلیغات مزاحم و اضافی است.

 استفاده از یک مرورگر مناسب

راه حل دیگری که برای بیشتر کردن سرعت اینترنت همراه اول می تواند موثر باشد، تغییر مرورگر و استفاده از یک مرورگر مناسب و ایده آل با سیستم عامل دستگاه است. برای مثال برای گوشی های اندرویدی، بهترین مرورگر گوگل کروم است. استفاده از مرورگر سافاری برای گوشی های آیفون نیز عملکرد بهینه تری دارد. استفاده از مرورگر مناسب در افزایش سرعت اینترنت همراه اول و بهبود تجربه کاربری تاثیر زیادی دارد.

بررسی حافظه کش مرورگرها

در خصوص مرورگری که از آن استفاده می کنید، یک موضوع دیگر نیز روی سرعت داده دستگاه تاثیر می گذارد و آن هم میزان حافظه کش این مرورگر هاست. این برنامه ها به مرور یکسری فایل و داده ناخواسته را در حافظه کش خود ذخیره می کنند که موجب پر شدن حافظه می شوند. با پر شدن حافظه کش این نرم افزار ها، سرعت بارگذاری و لود شدن سایت ها کاهش قابل توجهی خواهد یافت و در نتیجه سرعت کم اینترنت دردسر ساز می شود. در نتیجه بهتر است دائما حافظه کش این مرورگرها را بررسی کرده و برای افزایش سرعت اینترنت همراه اول، این حافظه ها را خالی کنید.

حذف بدافزارها و ویروس ها از گوشی

شاید وجود بدافزارها و ویروس ها ارتباط مستقیمی با کاهش سرعت اینترنت نداشته باشد، اما به هر حال آنها می توانند عملکرد گوشی را کند کرده و برای مثال موجب کاهش سرعت بالا آمدن برخی برنامه ها یا مرورگر شوند. البته با اجرای برخی بدافزارها در پس زمینه گوشی نیز بخشی از پهنای باند درگیر می شود. از این رو بهتر است با بررسی نشانه ها و دلایل ویروسی شدن موبایل و راه حل های رفع آن، این برنامه های مخرب را از روی گوشی حذف کرد.

استفاده از نرم افزار های اختصاصی برای افزایش سرعت اینترنت همراه اول

راه حل های بالا، روش های ساده ای برای بیشتر کردن سرعت اینترنت همراه اول بودند. اما اگر به دنبال یک روش تخصصی تر و کارآمد تر باشید، می توانید از نرم افزار های اختصاصی برای افزایش سرعت اینترنت گوشی های هوشمند نیز کمک بگیرید. این نرم افزارها می توانند به افزایش سرعت اینترنت همراه اول در گوشی های هوشمند کمک کرده و تجربه کاربری لذت بخش تری را ارائه دهند. این نرم افزارها به صورت اختصاصی توسط اندروید و اپل ارائه می شوند.

آنها می توانند به صورت اتوماتیک یک سری تغییرات را در تنظیمات ایجاد کرده و به این ترتیب، سرعت اینترنت گوشی را افزایش دهند. برای مثال برخی از آنها به صورت خودکار برنامه های غیر فعال پس زمینه را می بندند و پهنای باند بیشتری را در اختیار کاربران قرار می دهند. در نهایت اگر متوجه شدید کاهش سرعت اینترنت گوشی شما مربوط به آسیب دیدگی های سخت افزاری است، می توانید از تکنسین های نمایندگی تعمیر موبایل برای عیب یابی و تعمیر تخصصی گوشی خود کمک بگیرید.