نکات مهم در خصوص تعویض ال سی دی تبلت سونی

زمانی که صفحه نمایش تبلت آسیب می بیند، در قدم اول تشخیص سطح آسیب اهمیت دارد. با عیب یابی دقیق دستگاه می توان مشکلات ایجاد شده در ال سی دی تبلت سونی را برطرف کرد. اهمیت این موضوع در جلوگیری از آسیب های بیش تر و صرفه جویی در هزینه های مرتبط با تعمیر و تعویض قطعات خواهد بود.

تبلت های برند سونی دستگاه های پر استفاده و پر طرفداری هستند که مورد استفاده کاربران زیادی در سراسر دنیا قرار می گیرند. تبلت ها در کل حد واسط لپ تاپ ها و گوشی های هوشمند دارند و امکانات زیادی را در اختیار کاربران خود قرار می دهند. همچنین این دستگاه ها تنوع بی نظیری دارند. یکی از کاربرد های عمده تبلت ها برای کودکان است که با استفاده از آن ها به بازی کردن یا تماشای فیلم مشغول می شوند. اما گاهی اوقات تبلت ها آسیب می بینند و نیاز به تعمیرات تخصصی دارند. در مواردی که تبلت در اثر ضربه آسیب می بیند، نمایش گر آن دچار مشکل می شود.

این آسیب و شکستگی در رنج های متفاوتی به دستگاه وارد می شود. گاهی نیاز به تعویض گلس تبلت سونی وجود دارد. گاهی نیز باید تاچ آن تعمیر یا تعویض شود. اما در بیش تر مواقع آسیبی که به تبلت وارد می شود باعث از کار افتادن ال سی دی آن شده و باید ال سی دی تبلت سونی تعویض شود. در این خصوص نکات و مواردی وجود دارد که باید پیش از تعویض LCD تبلت سونی به آن ها توجه داشت.

چه مشکلاتی در خصوص ال سی دی تبلت سونی ممکن است ایجاد شود؟

اولین و رایج ترین مشکلی که ال سی دی های تبلت یا گوشی های هوشمند با آن مواجه می شوند، شکستگی هایی است که در اثر افتادن یا ضربه خوردن دستگاه در نمایش گر آن ها ایجاد می شود. مشکل دیگری که ممکن است برای ال سی دی ها ایجاد شود، آب خوردگی یا ورود رطوبت به ال سی دی است. ایراد دیگری که در LCD تبلت سونی ممکن است دیده شود، مشکل لق شدن یا بلند شدن ال سی دی آن است.

آسیب از هر نوعی که باشد مشکلات ایجاد شده در صفحه نمایش از مخدوش شدن تصویر در اثر شکسته شدن گلس دستگاه شروع شده و شامل مواردی از جمله عدم نمایش تصویر در صفحه، کار نکردن تاچ دستگاه، تاریک شدن بخشی از صفحه نمایش تبلت، خط افتادن در صفحه و مواردی از این قبیل می شوند. تشخیص نوع مشکل و میزان خرابی ال سی دی تبلت سونی در فرایند تعمیر و تعویض آن اهمیت زیادی دارد. در واقع هر کدام از این مشکلات یک راهکار متفاوت را برای رفع مشکل می طلبد.

بررسی سطح آسیب وارد شده به نمایش گر تبلت سونی

زمانی که تبلت سونی شما به هر دلیلی آسیب ببیند، اولین قدم برای تعمیر یا تعویض آن بررسی میزان آسیبی است که به نمایش گر دستگاه وارد شده است. در برخی موارد آسیب جزئی تر است و می توان با هزینه هایی کم تر آن را برطرف کرد، مانند مواردی که مشکل تنها در گلس دستگاه بوده و با تعویض آن برطرف می شود. در سطح گسترده تر آسیب، نیاز به تعویض کامل ال سی دی تبلت سونی وجود دارد که این حالت را می توان هزینه بر ترین نوع مشکل در نظر گرفت.

در کل می توان گفت فرایند تعویض LCD تبلت سونی بسته به نوع آسیب تعیین می شود. بنا به سطح آسیب و نوع آن، حالت های مختلفی برای برطرف کردن مشکلات ایجاد شده در صفحه نمایش تبلت وجود دارد. از تعویض گلس گرفته تا تعویض تاچ پنل دستگاه و تعویض کردن کل ال سی دی تبلت سونی همگی از جمله مواردی است که با توجه به نوع آسیب انجام خواهد شد.

تعویض گلس حالتی مقرون به صرفه تر است

زمانی که صفحه نمایش تبلت شما آسیب ببیند در برخی موارد تنها با تعویض گلس دستگاه مشکل برطرف می شود. اگر تنها مشکل ایجاد شده در گلس دستگاه باشد، با تعویض آن می توان کارکرد صفحه نمایش را به حالت قبل از آن برگرداند. تعویض گلس بسیار مقرون به صرفه تر است. شکستگی گلس ال سی دی تاثیری روی عملکرد صفحه نمایش ندارد. بنابراین اگر تنها صفحه شکسته شده اما تصویر در آن نمایش داده می شود و تاچ آن کار می کند، به این معنی است که می توان با تعویض گلس تبلت مشکل را برطرف کرد.

 در مواردی نیز زمانی که کاربران تبلت فکر می کنند بلند شدن ال سی دی تبلت سونی مربوط به خرابی کل ال سی دی آن است، مشکل مربوط به گلس دستگاه بوده و با تعویض آن می توان مشکل را برطرف کرد. در کل تعویض گلس را می توان مقرون به صرفه ترین راه حل در نظر گرفت.

خراب شدن تاچ اسکرین تبلت و تعویض آن

گاهی اوقات آسیبی که به صفحه نمایش تبلت وارد می شود بسیار عمیق تر و شدید تر است. در این حالت تاچ اسکرین تبلت آسیب می بیند و باید تعویض شود. اهمیت این قطعه در عملکرد لمسی صفحه نمایش مشهود است. اگر این قطعه آسیب ببیند، کارکرد تاچ دستگاه از بین رفته و دیگر کار نمی کند. در تبلت ها از کار افتادن این قابلیت مساوی است با از کار افتادن کل عملکرد دستگاه.

نقش تاچ اسکرین در واقع دریافت تاچ و خوانش آن است. در ادامه باید این سیگنال لمسی دریافت شده را به برد دستگاه و پردازش گر مربوط به تاچ تبلت منتقل کند. به این ترتیب دستوری که به تبلت داده می شود، اجرا خواهد شد. در این مواقع با تعویض تاچ ال سی دی تبلت سونی می توان مشکل ایجاد شده در دستگاه را برطرف کرد.

تعویض ال سی دی تبلت سونی

در شدید ترین حالت آسیب به صفحه نمایش تبلت، ال سی دی آن می شکند. تعویض LCD تبلت سونی را می توان هزینه بر ترین راهکار در نظر گرفت. اگر ال سی دی شکسته باشد، معمولا امکان تعمیر آن وجود ندارد و باید آن را با یک ال سی دی جدید تعویض کرد.

چگونه باید شکستگی ال سی دی را تشخیص داد؟

زمانی که یک تبلت ضربه خورده و می شکند در نمای اول صفحه نمایش آن پر از شکستگی و ترک خواهد شد. اما برای تشخیص این که آیا ال سی دی شکسته یا تنها گلس دستگاه آسیب دیده است باید عملکرد صفحه نمایش را مورد بررسی قرار داد.

اگر ال سی دی تبلت سونی شما شکسته شده باشد، تصاویر به صورت ناقص و لکه دار دیده می شود. مشاهده لکه های سیاه روی صفحه نمایش، نمایش رنگ های در هم روی صفحه، تیره شدن بخشی از صفحه نمایش یا دیده شدن خطوط تار عنکبوتی روی آن و کلا عدم نمایش هر گونه تصویری می تواند نشان دهنده شکسته شدن LCD تبلت سونی باشد و در این حالت باید آن را تعویض کرد. در مواردی نیز ممکن است آسیبی که در اثر ضربه یا فشار به صفحه نمایش تبلت وارد می شود باعث نشت گاز ال سی دی به بیرون شده و در نهایت رنگ تصویر به بنفش یا سیاه تغییر کند. این مشکل را نیز تنها با تعویض ال سی دی تبلت سونی می توان برطرف کرد.

در هنگام تعویض ال سی دی تبلت سونی به چه نکاتی باید توجه داشت؟

همان طور که پیش از این نیز بار ها به آن اشاره شد، در فرایند تعویض LCD تبلت سونی اولین قدم عیب یابی تخصصی آن است. تعمیرکاران حرفه ای باید ببینند که دقیقا سطح آسیب چقدر است و چه قطعاتی نیاز به تعویض دارد. این امر در براورد هزینه های کلی تاثیر بالایی دارد. خصوصا که در برخی مواقع نیازی به تعویض ال سی دی تبلت سونی به صورت کامل وجود ندارد.

نکته مهم دیگری که در این زمینه مطرح می شود، استفاده از یک ال سی دی نو اورجینال است. متاسفانه قطعات تقلبی در بازار به وفور دیده می شوند. این قطعات تقلبی کیفیت عملکرد دستگاه را کاهش می دهند. در خصوص ال سی دی اصلی این امر اهمیت بسیار بیش تری دارد، چرا که کیفیت تصویر تحت تاثیر این موضوع قرار دارد.  ال سی دی های تقلبی خیلی زود دچار مشکل شده و باید مجددا آن ها را عوض کرد. از همه مهم تر این که قطعات تقلبی ممکن است به دیگر قسمت های تبلت نیز آسیب برسانند.

نکته مهمی که در پایان به آن اشاره می کنیم، اهمیت مراجعه به مراکز معتبر و تخصصی برای تعمیر و تعویض ال سی دی تبلت سونی است. اهمیت این موضوع در حفظ کارکرد و سلامت کل دستگاه شما است. فرایند تعمیر یا تعویض LCD تبلت سونی بسیار حساس بوده و به مهارت و ابزار هایی تخصصی و با کیفیت نیاز دارد. اگر هر کدام از این موارد رعایت نشود، تبلت شما در معرض آسیب های شدید تری قرار می گیرد. به همین دلیل با مراجعه به مراکز تخصصی این امکان را دارید تا با عیب یابی دقیق و تخصصی دستگاه، مشکل تشخیص داده شود و برای تعمیر یا تعویض ال سی دی تبلت سونی شما اقدامات لازم صورت بگیرد.

امتیاز شما به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *