چگونه در آیفون اسکرین شات بگیریم؟

اسکرین شات گرفتن از صفحه گوشی یکی از قابلیت های بسیار کاربردی در تمامی گوشی هاست، خصوصا زمانی که امکان ذخیره کردن یک فایل یا یک صفحه وجود ندارد. برای مثال زمانی که می خواهید یک عکس یا پست در شبکه های اجتماعی را ذخیره کنید، بهترین گزینه اسکرین شات گرفتن است. اما اگر از کاربران گوشی های آیفون باشید قطعا می دانید که نحوه اسکرین شات در آیفون با گوشی های اندرویدی متفاوت است.

در نتیجه یکی از چالش های کاربران آیفون، خصوصا کسانی که به تازگی گوشی خود را خریداری کرده اند نحوه گرفتن اسکرین شات در گوشی اپل است. برای اسکرین شات آیفون چندین گزینه برای کاربران این دستگاه ها وجود دارد. در ادامه این مقاله با روش های مختلف اسکرین شات در آیفون بیشتر آشنا می شویم. در صورت نیاز به دریافت خدمات تخصصی تعمیر آیفون، می توانید با نمایندگی تعمیر موبایل در مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید.

چگونه در آیفون اسکرین شات بگیریم؟

روش های گرفتن اسکرین شات در آیفون

دلیل این که روش های مختلفی برای گرفتن عکس صفحه در گوشی اپل وجود دارد، تنوع مدل های این کمپانی و تفاوت طراحی گوشی های مختلف آن است. نحوه اسکرین شات در آیفون های قدیمی که به دکمه هوم مجهزند با مدل های جدید متفاوت است. علاوه بر این در گوشی های مجهز به فیس آیدی نیز نحوه عکس گرفتن از صفحه گوشی آیفون متفاوت است. بنابراین باید به دنبال روشی ساده و راحت بر اساس مدل گوشی بود. بسته به مدل گوشی و قابلیت هایی که دارد می توان از روش های زیر برای اسکرین شات گرفتن در آیفون استفاده کرد:

  • اسکرین شات گرفتن با دکمه هوم
  • استفاده از دکمه های ترکیبی برای اسکرین شات گرفتن
  • اسکرین شات آیفون با قابلیت Assistive Touch
  • با ضربه زدن به پشت گوشی آیفون اسکرین شات بگیرید
  • کاربرد سیری در اسکرین شات گرفتن گوشی های اپل

در ادامه جزئیات استفاده از هریک از این روش ها را بررسی می کنیم.

گرفتن اسکرین شات آیفون با دکمه هوم

در گوشی های قدیمی تر اپل که هنوز از دکمه هوم در آنها استفاده می شود، می توان برای اسکرین شات گرفتن از این دکمه کمک گرفت. این گوشی ها شامل سری آیفون های 6 تا آیفون های 8 پلاس می شوند. در آیفون SE نیز کاربران می توانند با استفاده از هوم باتن جلوی گوشی از صفحه مد نظر خود اسکرین شات بگیرند. در این گوشی ها می توان به راحتی با گرفتن دکمه هوم که در جلوی گوشی قرار دارد و همزمان فشار دادن دکمه پاور، از صفحه مورد نظر عکس گرفت.

گرفتن اسکرین شات آیفون با دکمه هوم

استفاده از دکمه های ترکیبی برای اسکرین شات گرفتن در گوشی اپل

در گوشی های جدیدتر آیفون مانند آیفون ایکس تا آیفون 13 دیگر خبری از دکمه هوم در جلوی گوشی نیست و تمام بخش جلویی گوشی صفحه نمایش آن است. در این مدل ها اگر کاربران بخواهند از دکمه های روی گوشی برای اسکرین شات آیفون استفاده کنند، باید از دکمه های ترکیبی روی گوشی کمک بگیرند.

نحوه اسکرین شات در آیفون در این مدل ها به این صورت است که باید به صورت همزمان دکمه ولوم بالای گوشی را به همراه دکمه پاور بگیرید تا به این ترتیب بتوانید از صفحه مد نظرتان اسکرین شات بگیرید. البته کاربران این گوشی ها برای عکس گرفتن از صفحه گزینه های دیگری هم دارند که در ادامه آنها را بررسی می کنیم.

اسکرین شات آیفون با قابلیت Assistive Touch

از قابلیت های کاربردی گوشی های اپل برای اسکرین شات در آیفون، قابلیت Assistive Touch است. این گزینه به کاربران این امکان را می دهد تا بدون نیاز به دکمه های گوشی بتوانند اسکرین شات آیفون را ثبت کنند. خصوصا زمانی که دکمه های گوشی مانند دکمه ولوم یا پاور کار نکند و زمان کافی برای تعمیر موبایل اپل نباشد، کاربران می توانند برای اسکرین شات در گوشی اپل خود از قابلیت Assistive Touch استفاده کنند.

این گزینه را می توان برای کارهای مختلفی تنظیم کرد. در واقع با تنظیم آن یک دکمه دیجیتالی روی صفحه نمایش داده می شود که تنها با زدن روی آن می توان کارهای مختلفی را انجام داد. از این رو اگر شما این دکمه را طوری تنظیم کرده باشید که از آن برای اسکرین شات در آیفون استفاده کنید، با زدن روی این دکمه می توانید از صفحه موبایل عکس بگیرید.

تنظیم قابلیت Assistive Touch برای عکس گرفتن از صفحه گوشی آیفون

برای فعال کردن Assistive Touch باید در گوشی آیفون به بخش تنظیمات رفته و در آنجا منوی Accessibility را انتخاب کنید. سپس در این بخش گزینه Touch را انتخاب کرده و سپس گزینه Assistive Touch را فعال کنید. با فعال کردن این قابلیت باید برای اسکرین شات در آیفون، آن را شخصی سازی کرد.

منو یا لیست شخصی سازی این گزینه در پایین صفحه نمایش داده می شود. در آنجا باید ابتدا روی گزینه Double tab کلیک کرده و در ادامه برای استفاده از آن برای گرفتن اسکرین شات در گوشی اپل باید گزینه اسکرین شات را انتخاب کنید. به این ترتیب شما قابلیت Assistive Touch را برای اسکرین شات گرفتن آیفون انتخاب کرده اید و می توانید از دکمه دیجیتالی روی صفحه برای این منظور استفاده کنید.

تنظیم قابلیت Assistive Touch برای عکس صفحه در گوشی آیفون
تنظیم قابلیت Assistive Touch برای عکس صفحه در آیفون
تنظیم قابلیت Assistive Touch برای عکس گرفتن از صفحه آیفون
اسکرین شات گرفتن از آیفون با استفاده از Assistive Touch

اسکرین شات در موبایل apple با ضربه زدن به پشت گوشی

یکی از جذاب ترین و آسان ترین روش هایی که برای گرفتن اسکرین شات در آیفون وجود دارد، ضربه زدن به پشت گوشی است. برای فعال کردن این قابلیت باز هم باید در قسمت تنظیمات گوشی آیفون، گزینه Accessibility را انتخاب کرده و سپس در آن بخش روی گزینه Touch بزنید.

با ورود به منوی تاچ شما چندین گزینه برای اسکرین شات آیفون دارید که باید در این بخش گزینه Back Tap را انتخاب کرده و سپس گزینه Triple tab را فعال نمایید. در ادامه باز هم لیستی برای شخصی سازی کردن این گزینه نمایش داده می شود که باید اسکرین شات را انتخاب کنید. به این ترتیب می توانید برای عکس گرفتن از صفحه گوشی آیفون هر مرتبه سه بار به پشت گوشی ضربه بزنید تا از صفحه مورد نظر شما عکس گرفته شود.

اسکرین شات در موبایل apple با ضربه زدن به پشت گوشی

کاربرد سیری در اسکرین شات گرفتن گوشی های اپل

در نهایت می توان با استفاده از سیری که همان دستیار هوشمند اپل است، از صفحه مورد نظر اسکرین شات گرفت. این هم گزینه ای است که می توان بدون استفاده از دکمه های روی گوشی و به راحتی هرچه تمام تر از صفحه اسکرین شات گرفت. با فعال کردن این قابلیت می توانید با یک فرمان صوتی ساده از صفحه آیفون عکس بگیرید.

برای اینکه سیری کار گرفتن عکس صفحه در گوشی اپل را انجام دهد کافی است از دستور صوتی Hey Siri Take a Screen shot استفاده کرده تا اسکرین شات در آیفون گرفته شود. در صورتی که هنوز دستیار هوشمند اپل را فعال نکرده اید، می توانید با استفاده از آموزش فعال کردن سیری آیفون، این قابلیت پرکاربرد را فعال کنید.