نحوه رمزگذاری و قفل آیفون

نحوه رمزگذاری و قفل آیفون ، از سوالات اصلی و متداول کاربران این برند از گوشی‌های همراه است. روش‌های مختلفی جهت قفل کردن گوشی‌های همراه شرکت اپل وجود داشته و طراحی نرم افزارهای قفل گذاری نیز از راه های پرطرفدار در خصوص رمزگذاری و قفل دار کردن برنامه های موجود در گوشی‌های آیفون می باشد. در این مقاله به آموزش روش های قفل گذاری گوشی‌های اپل پرداخته و پاسخگوی سوالات شما در این زمینه خواهیم بود.

نکات رمزگزاری روی آیفون

 • می توانید از رمز عبور 4 رقمی، 6 رقمی یا حروف و اعداد استفاده کنید.
 • برای امنیت بیشتر، از رمز عبور قوی که حدس زدن آن دشوار باشد استفاده کنید.
 • Touch ID یا Face ID را می توان به عنوان یک روش جایگزین یا همراه با رمز عبور استفاده کرد.
 • اگر رمز عبور خود را فراموش کرده اید، می توانید با استفاده از iTunes یا iCloud آن را ریست کنید.

نحوه رمزگذاری گوشی‌های آیفون

قرار دادن قفل آیفون با استفاده از روش‌های متفاوتی مانند پسورد، سیستم تشخیص چهره، اثر انگشت و حسگرها انجام گرفته و دغدغه کاربران از اختصاصی شدن برنامه های نصب شده در گوشی آیفون را مرتفع می‌نماید. گوشی‌های با برند اپل از پرطرفدارترین انواع تلفن‌های همراه مورد استفاده به ویژه در جمعیت جوانان است. امکان رمزگذاری در برنامه‌های مختلف این برند از تلفن‌های همراه، یک ویژگی محبوب و قابل توجه در جمعیت کاربران، به ویژه کسانی است که دارای اسناد، تصاویر و برنامه‌های محرمانه در گالری و یا سایر برنامه‌های نصب شده در تلفن‌های همراه خود هستند.

 • رمزگذاری با نرم افزار Lockdown

یکی دیگر از نرم افزارهای مورد استفاده در قفل کردن برنامه‌های گوشی آیفون، نرم افزار Lockdown است. این نرم افزار را نصب نموده و با انتخاب یک رمز عبور و یا کلمه کلیدی، این نرم افزار را تایید و فعال نمایید. در مرحله بعد لیستی از برنامه‌ها در نرم افزار ارائه گردیده و کاربران با انتخاب برنامه مورد نظر خود و فعال کردن گزینه قفل و یا Lock، قادر به استفاده از این نرم افزار خواهند بود.

 • رمزگذاری گوشی‌های آیفون

رمز گذاری گوشی همراه، امکان حفاظت از برنامه‌های شما را فراهم آورده و دستگاه شما را ایمن و کاملا شخصی می‌نماید. در این قسمت به بررسی قفل آیفون می‎پردازیم. برای این کار، نخست وارد بخش تنظیمات گوشی شده و بسته به مدل گوشی همراه خود، مراحل بعدی را اجرا نمایید. اگر گوشی شما مجهز به Touch ID بود، گزینه Touch ID، و اگر فاقد این قابلیت بود، گزینه Passcode را انتخاب نمایید. با ضربه زدن روی گزینه Turn Passcode On، این آیکون را فعال نموده و یک رمز 4 تا 6 رقمی انتخاب نمایید. رمز را مجددا تایید کرده و گوشی خود را مجهز به قفل نمایید.

رمزگذاری گوشی‌های آیفون
 • قفل آیفون با استفاده از Guided Access

یکی از روش های عمومی و جامع در قفل آیفون، استفاده از قابلیت Guided Access است. جهت استفاده از این سرویس، به تنظیمات گوشی گزینه Setting  رفته و گزینه Accessibility را انتخاب نمایید. با پایین کشیدن اسکرول از فعال و یا غیر فعال بودن این گزینه اطمینان حاصل نمایید. در صورت غیر فعال بودن این گزینه، آن را فعال نموده و مراحل بعدی را اجرا نمایید.

 در مرحله بعد، برنامه مورد نظر را انتخاب نموده و سه مرتبه دکمه Home را فشرده و روی آپشن Start ضربه بزنید. در این مرحله، کلمه عبور و یا همان رمز مورد نظر خود را تنظیم و ثبت نمایید. مجددا سه مرتبه گزینه Home را فشرده و پس از وارد نمودن رمز خود، با ضربه زدن بر آپشن End، مرحله قفل گذاری برنامه را به اتمام برسانید ( در برخی موارد نیاز است جهت بستن برنامه دو مرتبه گزینه Home را بفشارید ).

قفل آیفون با استفاده از Guided Access
 • قفل گذاری برنامه های آیفون بدون جیلبریک

کاربران گوشی‌های آیفون جیلبریک نشده، به آسانی می توانند از برنامه‌های قفل گذاری پیش فرض در سیستم تلفن همراه بهره مند گردند. توصیه می شود در این حالت، با انجام چند مرحله کوتاه، ایمنی سایر برنامه‌ها را نیز افزایش داده و مشاهده تمامی برنامه‌ها را از دسترس افراد ناشناس خارج نمایید.

برای این کار نخست تنظیمات گوشی را باز نموده و آیکون Touch ID & Passcode را انتخاب نمایید، با پایین کشیدن اسکرول در این بخش، وارد Allow access when locked شده و تمامی گزینه‌های سبز را غیر فعال نمایید. این کار، ایمنی گوشی کاربر را به صد در صد رسانده و مانع از مشاهده و تجسس سایر افراد به بخش‌ها و فایل‌های مختلف داخل گوشی اپل خواهد شد.

قفل گذاری برنامه های آیفون بدون جیلبریک
 • استفاده از برنامه‌ها و نرم افزارهای رمزگذاری گوشی آیفون

یکی دیگر از روش‌های قفل کردن برنامه‌های داخل گوشی آیفون، استفاده از نرم افزارهای ارائه شده در این زمینه می باشد. برنامه Mint، از جمله برنامه‌های محبوب و شناخته شده به منظور قفل آیفون، در جمعیت کاربران این تلفن همراه در مدل‌های مختلف است. این برنامه را دانلود نموده و مرحله به مرحله نصب نمایید. پس از گشودن برنامه، گزینه تنظیمات را انتخاب نموده و به ترتیب دو گزینه Passcode & Touch ID و Use Passcode را فعال نمایید. پس از سبز شدن بخش تعیین شده و وارد نمودن کد، با ضربه زدن بر آپشن Use Touch ID، منتظر فعال شدن برنامه باشید.

 • قفل کردن گوشی های آیفون با اثر انگشت Touch ID

یکی دیگر از روش های پرطرفدار و آسان در تنظیم رمزگذاری برنامه‌های موجود در گوشی‌های آیفون، استفاده از اثر انگشت است. برای این کار به تنظیمات گوشی رفته و پس از انتخاب آپشن Touch ID & Password، کلمه عبور خود را وارد نموده و هر سه گزینه iPhone Unlock, Apple Pay  و iTunes & App Store  را به حالت فعال تغییر وضعیت دهید.

برنامه مد نظر خود را انتخاب نموده و به پس از گشودن تنظیمات، ابتدا گزینه Passcode & Touch ID و سپس دو آپشن Use Passcode و  Use Touch ID را فعال نمایید.

 • قفل کردن تمامی برنامه های کاربر

اگر به هر دلیلی جهت حفاظت از برنامه ها، اسناد، تصاویر و Note  های داخل گوشی، قصد رمزگذاری بر تمامی برنامه‌ها را دارید پیشنهاد می کنیم از روش زیر عمل نمایید.

در مرحله نخست به تنظیمات گوشی رفته و گزینه Screen Time را انتخاب نمایید. سپس Screen Time و passcode را فعال نمایید App Limits و سپس گزینه All Apps & Categories را انتخاب نمایید. پس از انتخاب یک مدت زمان یک الی دو دقیقه ای در آپشن timer interface، گزینه Add را برگزیده و رمزگذاری را اعمال نمایید.

در این مقاله به بررسی قفل آیفون پرداختیم. شما پس از مطالعه مقاله قادر خواهید بود برای موبایل اپل خود رمز تعبیه کنید. برای رمزگذاری بر روی گوشی آیفون روش‎های مختلفی وجود دارد. شما حتی می‎توانید بنا به نیاز خود از برنامه‎های جانبی برای رمزگذاری استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 1 =