• خانه
 • مقالات
 • راهکار هایی برای ریکاوری پیام های پاک شده در اندروید

راهکار هایی برای ریکاوری پیام های پاک شده در اندروید

برخی مواقع به صورت ناخواسته و حتی عمدی پیام های روی گوشی اندرویدی شما پاک خواهد شد، اما بلافاصله متوجه می شوید که به این پیام ها نیاز دارید. به منظور ریکاوری پیام های پاک شده در اندروید باید از یک سری برنامه ها و ابزار ها استفاده کرد که این امر به روت شدن یا نشدن دستگاه مورد نظر دارد.

راهکار هایی برای ریکاوری پیام های پاک شده در اندروید

راهکار هایی برای ریکاوری پیام های پاک شده در اندروید

پیام های دریافتی و حتی پیام هایی که از طریق سیستم پیام رسان در گوشی های هوشمند ارسال و دریافت می شوند، گاهی اوقات برای افراد اهمیت به خصوصی دارند. اتفاقی که شاید هر کسی برای یک بار هم که شده با آن مواجه شده باشد این است که در بسیاری از مواقع، اشتباها و کاملا ناخواسته پیامی بسیار مهم را پاک می کند. این در حالی است که بعد از پاک کردن آن پیام متوجه اهمیت و ضرورت وجود آن می شود. البته همیشه پیام ها ناخواسته پاک نمی شوند.

چه بسا در مواردی خود شخص عمدا پیام های روی گوشی اندرویدی خود را پاک می کند، اما بعد از مدتی متوجه می شود که به آن پیام ها در مورد به خصوصی نیاز دارد. به هر حال به هر شکلی که پیام ها از دست بروند، در صورت نیاز مجدد به آن ها به ریکاوری پیام های پاک شده در اندروید نیاز است. در ادامه به شما راهکار هایی را توصیه می کنیم که به کمک آن ها می توانید پیام های از دست رفته خود را بازگردانی کرده و مجددا در اختیار داشته باشید.

آیا بازگردانی پیام های پاک شده در اندروید امکان پذیر است؟

سوالی که در وهله نخست کاربران با آن مواجه می شوند این است که آیا اصلا امکان ریکاوری پیام های پاک شده در اندروید وجود دارد؟ درست مانند چیزی که در سیستم های ویندوز امکان پذیر است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که سیستم های اندرویدی تفاوت بسیار زیادی با ویندوز داشته و به مراتب ویندوز قابلیت های بیش تری دارد. زمانی که پیام های شما در اندروید پاک می شوند، هیچ بخش مشخصی برای انتقال این پیام های پاک شده در گوشی های اندرویدی در نظر گرفته نشده است. در نتیجه تا حدودی می توان گفت امکان بازگردانی پیام های پاک شده در اندروید کم و سخت تر خواهد بود. این شانس هر چه فاصله زمانی کم تری از پاک شدن پیام ها گذشته باشد، بیش تر خواهد بود.

 قطعا اولین و ساده ترین راه در صورتی که به سرعت بعد از پاک کردن پیام متوجه آن شوید این است که از مخاطبی که این پیام را برای شما ارسال کرده است بخواهید مجددا آن را برای شما بفرستد یا متن آن را اسکرین شات گرفته و برای شما ارسال کند. اما در غیر این صورت، باز هم از طریق راه هایی می توان در سیستم های اندرویدی برخی از این اطلاعات را بازگرداند. در ادامه برخی راهکار های احتمالی برای ریکاوری پیام های پاک شده در اندروید را به شما معرفی خواهیم کرد. البته با این حال، امکان بازگردانی پیام های پاک شده در اندروید بسته به روت شدن یا نشدن گوشی مورد نظر تعیین می شود و این راهکار های ارائه شده مبنی بر این دو حالت متفاوت خواهد بود.

ریکاوری پیام های پاک شده در اندروید در صورت روت نشدن دستگاه

در قدم اول به بررسی راهکار موجود برای بازگردانی پیام های پاک شده در گوشی هایی می پردازیم که روت نشده اند. اول از همه به سرعت عمل نیاز است. به این معنی که هر چه سریع تر بعد از پاک شدن پیام ها، برای بازگردانی آن ها اقدام کنید. این داده ها تا زمانی که داده نوشتاری جدیدی جایگزین آن ها نشود، در حافظه گوشی اندرویدی شما باقی خواهند ماند. بنابراین در مرحله اول برای ریکاوری پیام های پاک شده در اندروید لازم است از نوشتن و وارد کردن هر گونه داده جدیدی خودداری کنید. سپس تمامی برنامه هایی که باز هستند را ببندید.

منظور برنامه هایی است که در پس زمینه گوشی شما فعال هستند. در ادامه نیز هر گونه اتصال با اینترنت دستگاه اعم از دیتای گوشی و اتصال به وای فای را قطع کنید. حتی به منظور جلوگیری از ثبت داده های نوشتاری جدید و از دست دادن شانس بازگردانی پیام های پاک شده در اندروید، بهتر است سیم کارت خود را نیز غیر فعال کرده و از دریافت پیام جدید جلوگیری کنید. هم می توان سیم کارت را کلا خارج کرد و هم می توان آن را در حالت پرواز و غیر فعال قرار داد. تا این جای کار شما مسیر های لازم برای مراقبت از داده های ذخیره شده در گوشی را دنبال کرده اید. ادامه فرایند ریکاوری پیام های پاک شده در اندروید شامل کمک گرفتن از یکسری برنامه ها است. برای بکاپ گیری از اطلاعات در گوشی اندروید این مطلب را بخوانید.

مراحل بعدی برای بازگردانی پیام های پاک شده در اندروید چیست؟

 مراحل بعدی برای ریکاوری پیام های پاک شده در اندروید شامل استفاده از یک سری ابزار ها و برنامه های بازگردانی پیام می شود. این ابزار ها تنوع بسیار بالایی دارند و هر کدام مزیت ها و قابلیت های مخصوص به خود را دارند. اما نکته ای که در استفاده از این ابزار های بازگردانی پیام اهمیت دارد این است که حتما از نسخه ای استفاده شود که متناسب و سازگار با نوع سیستم عامل گوشی شما باشد. در ادامه با توجه به معرفی برخی از این ابزار ها و برنامه ها، روش ریکاوری پیام های پاک شده در اندروید را از طریق این برنامه ها شرح خواهیم داد.

استفاده از برنامه Disk Digger برای ریکاوری پیام های پاک شده در اندروید

این ابزار یکی از برنامه های مفید و کاربردی برای بازگردانی پیام های پاک شده در اندروید است و نسخه های به روز شده آن نیازی هم به روت شدن گوشی ندارند. با کمک این ابزار به راحتی کاربران می توانند پیام های از دست رفته خود را ریکاوری کرده و مجددا به دست آورند. در حال حاضر افراد بسیار زیادی از این برنامه برای ریکاوری پیام های پاک شده در اندروید استفاده می کنند.

این برنامه را می توان دانلود کرد و بعد از دانلود نسخه به روز شده و متناسب آن را روی لپ تاپ و کامپیوتر نصب کرد. بعد از طی کردن مراحل بسیار ساده ای، فرایند نصب به اتمام می رسد و می توان برنامه را اجرا کرد. بعد از اجرا، ابزار مورد نظر طی فرایندی مشخص کار بازیابی و ریکاوری پیام های پاک شده در اندروید را انجام خواهد داد.

استفاده از برنامه Data Recovery Suite برای بازگردانی پیام های پاک شده در اندروید

یکی دیگر از ابزار های کاربردی در گوشی های اندرویدی به منظور بازیابی پیام های پاک شده، برنامه Data Recovery Suite است که تفاوت آن با ابزار قبلی، رایگان نبودن آن است. این ابزار تنها برای بازگردانی بخش محدودی از داده های پاک شده به صورت رایگان قابل استفاده بوده و برای حجم های بالا تر باید هزینه پرداخت کرد. این برنامه نیز باید روی لپ تاپ نصب شده و بعد از انجام فرایند نصب، آن را اجرا کرد تا فرایند بازیابی و ریکاوری پیام های پاک شده در اندروید را انجام دهد.

فرایند استفاده از ابزار های بالا به چه صورت است؟

برای استفاده از ابزار های اشاره شده در بالا همان طور که گفته شد باید ابتدا آن ها را روی لپ تاپ یا کامپیوتر نصب کرد و آن را اجرا کنید. سپس مراحل زیر را در گوشی خود دنبال کنید:

 • رفتن به بخش تنظیمات گوشی و فعال سازی USB debugging در قسمت Developer Option
 • در ادامه باید با کمک کابل USB گوشی را به لپ تاپ متصل کنید
 • شناسایی دستگاه شما توسط برنامه بازیابی پیام نصب شده روی لپ تاپ
 • یافتن گزینه بازیابی پیام یا SMS در ابزار ریکاوری پیام های پاک شده در اندروید
 • انتخاب گزینه اسکن برای بررسی داده ها و بازیابی پیام ها
 • مشاهده لیست داده های بازیابی شده و کلیک روی گزینه ریکاور یا ریستور جهت بازگرداندن آن ها

نحوه بازیابی پیام های پاک شده در صورت روت شدن گوشی به چه صورت است؟

برای ریکاوری پیام های پاک شده در اندروید، باز هم به یک سری برنامه ها و ابزار های به خصوص جهت بازیابی اطلاعات نیاز است. نکته ای که در این روش وجود دارد این است که در حالت روت شده، امکان بازیابی اطلاعات خصوصا پیام های پاک شده از دستگاه بسیار بیش تر است. در این حالت دو راه حل وجود دارد.

راه اول این است که از ابزار هایی استفاده کنید که مستقیما روی خود گوشی نصب و اجرا می شوند و راه دوم نیز استفاده از ابزار ها و برنامه هایی است که مانند حالت قبل باید آن ها را روی لپ تاپ یا کامپیوتر نصب کرد. در این جا نیز به منظور افزایش شانس ریکاوری پیام های پاک شده در اندروید بهتر است دسترسی های گوشی از جمله وای فای و موبایل دیتا را محدود کرده و از دریافت پیام های جدید در گوشی تا جای ممکن جلوگیری نمایید.

در حالت روت شده از چه ابزار هایی می توان برای بازگردانی پیام های پاک شده در اندروید استفاده کرد؟

در این حالت نیز یک سری ابزار ها و برنامه ها وجود دارند که می توان از آن ها به منظور بازیابی داده ها استفاده کرد. این برنامه ها شامل موارد زیر می شوند:

 • ابزار Fone Paw
 • برنامه Wonder Share
 • برنامه Android data recovery

از این برنامه ها می توان برای بازیابی داده های مختلف از جمله پیام های پاک شده بهره برد. باز هم بعد از نصب و اجرای آن ها، باید گوشی را به لپ تاپ متصل کرده تا برنامه دستگاه مورد نظر را شناسایی کند. درست مانند نمونه های قبلی، با شناسایی شدن دستگاه و فعال شدن برنامه، باید گزینه بازیابی پیام را انتخاب کرده و منتظر ریکاوری پیام های پاک شده در اندروید باشید. بعد از نمایش لیست داده های مورد نظر با انتخاب گزینه ریکاوری یا ریستور، پیام های خود را بازگردانید و ذخیره کنید.

استفاده از برنامه هایی جهت جلوگیری از پاک شدن کامل داده ها

در مقابل تمام این روش های توصیه شده در بالا، شاید بهتر باشد کاری کنید تا از داده های خود به صورت ایمن تری محافظت کنید. یک سری برنامه های کاربردی برای اندروید وجود دارد که به کمک آن ها می توانید از داده ها و پیام های خود یک نسخه پشتیبان تهیه کنید. به این برنامه ها، برنامه ریکاوری پیام اندروید می گویند. یکی از این برنامه های بسیار کاربردی و مناسب، برنامه SMS back up & restore نام دارد. این برنامه را به راحتی می توان از گوگل پلی دانلود کرد.

با نصب و اجرای آن و اجازه دسترسی برنامه به پیام های شما، این برنامه به صورت خودکار از پیام های تان یک فایل بک آپ تهیه کرده و ذخیره می کند. این راه کار بهترین رویکرد برای جلوگیری از پاک شدن و از دست رفتن پیام ها و در صورت نیاز ریکاوری پیام های پاک شده در اندروید است. در نهایت با کمک گرفتن از نمایندگی های گوشی های اندرویدی مانند نمایندگی موبایل ایسوس می توان برای رفع مشکلات احتمالی دستگاه از جمله پاک شدن اطلاعات یا وصل نشدن گوشی به وای فای مراجعه کرد.