• خانه
  • مقالات
  • آموزش رفع مشکل نمایش پیامک به صورت علامت سوال در گوشی

آموزش رفع مشکل نمایش پیامک به صورت علامت سوال در گوشی

نمایش پیامک به صورت علامت سوال در گوشی، مشکل رایج و متداولی نیست؛ اما کاربران زیادی با آن مواجه می شوند. در این حالت، حروف پیامک ها مشخص نیستند و به جای آنها علامت سوال نمایش داده می شود. ممکن است بخشی از متن و یا تنها بخشی از آن به این شکل دیده شود؛ اما در مجموع امکان خوانش محتوا وجود ندارد. در ادامه این مطلب، دلایل نمایش پیامک به شکل علامت سوال را بررسی کرده و راهکارهایی کاربردی را نیز برای برطرف کردن آن معرفی می کنیم. 

رفع مشکل نمایش پیامک به صورت علامت سوال در گوشی

دلایل نمایش پیامک به صورت علامت سوال در گوشی

معمولا دلیل اصلی قاطی شدن پیامک ها این است که زبان پیامک ارسال شده، توسط گوشی میزبان پشتیبانی نمی شود. درواقع اگر حرفی در بخش حروف عمومی  GSM7 ثبت نشده باشد، به جای آن علامت سوال نمایش داده می شود. گاهی هم زمان با بروز این مشکل، خطای change input mode هم نمایش داده می شود که به معنی بروز مشکل در تنظیمات زبان ورودی است. نمایش پیامک به صورت علامت سوال در گوشی، معمولا دلیل سخت افزاری ندارد و گاهی ممکن است ویروسی شدن سیستم هم در بروز آن تاثیرگذار باشد. برای دریافت دوره های آموزش تعمیر موبایل در تمام برندها با شماره های ثبت شده در سایت تماس بگیرید.

روش های رفع مشکل نمایش پیامک به صورت علامت سوال در گوشی

اصلاح تنظیمات

یکی دیگر از روش های حل مشکل نمایش پیامک به صورت علامت سوال در گوشی، اصلاح تنظیمات است. بدین منظور وارد برنامه SMS گوشی شده و سپس روی Settings ضربه بزنید. حالا باید More Settings را انتخاب کرده و روی Text Message بزنید. گزینه Input mode یا character encoding را انتخاب کرده و در مرحله بعدی، Automatic یا Auto را انتخاب کنید. اگر مشکل نمایش پیامک به صورت علامت سوال در گوشی با این راه حل ها برطرف نشد، می توانید برای دریافت مشاوره رایگان و یا خدمات تخصصی با نمایندگی تعمیر موبایل در مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید.

اصلاح تنظیمات پیامک گوشی

آپدیت کردن گوشی

اقدام دیگری که به رفع مشکل نمایش پیامک به صورت علامت سوال در گوشی کمک می کند، بروز رسانی سیستم عامل و برنامه پیامک است. برای آپدیت کردن گوشی، وارد منوی تنظیمات شده و در بخش About phone اندروید گوشی را آپدیت کنید. برنامه اس ام اس هم از طریق گوگل پلی به روز رسانی می شود. آپدیت ها معمولا باگ های قبلی را برطرف کرده و به این شکل، بسیاری از مشکلات نرم افزاری موبایل و برنامه های مختلف آن را نیز از بین می برند.

استفاده از برنامه های جایگزین

اگر مشکل نمایش علامت سوال بجای حروف فارسی در SMS و عدم نمایش اموجی ادامه پیدا کرد و با هیچ روشی حل نشد، پیشنهاد می‌کنیم از برنامه‌های جایگزین اپلیکیشن Message گوشی استفاده کنید. با این برنامه‌ها می‌توانید دقیقا همان کار را انجام دهید. پیامک ارسال و دریافت کنید و در عین حال، از قابلیت‌های بیشتری بهره ببرید. برای آشنایی با فهرست کامل این برنامه‌ها، مطلب دانلود بهترین برنامه دریافت و ارسال اس ام اس اندروید را مطالعه کنید.

رفع مشکل علامت سوال به جای اموجی در  SMS

علاوه بر نمایش پیامک به صورت علامت سوال در گوشی، گاهی مشکل مربوط به اموجی هاست؛ یعنی اموجی هایی که برای شما ارسال شده اند، قابل رویت نبوده و به جای آنها علامت سوال دیده می شود. این مورد به این دلیل است که Unicode گوشی شما با Unicode گوشی دیگر متفاوت است. توضیح این که تمامی پیام‌ ها بر اساس استانداردهای Unicode طراحی می ‌شوند. اموجی ها از نمادهای مختلفی تشکیل شده ‌اند و گاهی شرکت های مختلف، از نمادهایی متفاوت برای تعریف یک اموجی استفاده می کنند؛

دلیل تفاوت شکل اموجی ها در اندروید و iOS هم همین مسئله است. وقتی یک برنامه یا پلتفرم نتواند اموجی را بخواند، آن را بلاک می ‌کند و در نتیجه، آن را به شکل علامت سوال می بینید. برای دیدن اموجی، مرورگر را باز کرده و وارد سایت Emojipedia شوید. سپس علامت های سوال را کپی کرده و در کادر وارد کنید. در نهایت روی GO یا علامت ذره بین بزنید تا اموجی های اصلی برای شما نمایش داده شوند.