نحوه استفاده از مگ سیف آیفون

اپل به عنوان یک کمپانی بزرگ و شناخته شده، هر سال با رونمایی از محصولات جدید خود طیف جدیدی از فناوری ها را ارائه می کند. این بار نوبت به مگ سیف آیفون رسیده است. کمپانی اپل در زمان معرفی و عرضه آیفون 12 از قابلیت مگ سیف آیفون نیز رونمایی کرد. در واقع قرار است آیفون از قابلیت مگ سیف اپل در گوشی های سری 12 آیفون به بالا استفاده کند تا به این ترتیب این قابلیت جدید، در اختیار کاربران قرار بگیرد. تا قبل از این قرار بود مگ سیف به عنوان یک فناوری محافظت کننده از شارژر، باتری و فرایند شارژ شدن مک بوک ارائه شود. 

اما در نهایت اپل از این فناوری در گوشی های خود استفاده کرد. معرفی و استفاده از این قابلیت تاثیر زیادی در توسعه دیگر تجهیزات اپل هم داشت و این کمپانی از این ویژگی در تولید سایر لوازم جانبی خود نیز استفاده کرد. اما دقیقا مگ سیف آیفون چیست و چه قابلیت هایی را به کاربران ارائه می کند؟ در این مقاله به صورت کامل با این تکنولوژی و نحوه استفاده از آن آشنا می شویم.

مگ سیف آیفون

قابلیت مگ سیف آیفون چیست؟

در کل اگر بخواهیم در یک کلمه مگ سیف اپل را تعریف کنیم، این قابلیت در واقع شارژ سریع و بی سیم آیفون است. اپل در این تکنولوژی مجموعه ای از چند آهنربای ویژه را به همراه زغال در شارژر اپل قرار داده اند. آهنرباهایی که داخل این شارژر داخلی قرار دارد، زمانی که با یک سری تجهیزات مشابه و سازگار برخورد کرده و آنها را حس می کند، با این دستگاه ها ارتباط برقرار می کند. 

البته این بدان معنا نیست که مگ سیف یا آهنرباهای به کار رفته در این قابلیت با هر جریان آهنربایی که در اطراف گوشی باشد ارتباط برقرار می کند. تنها دستگاه هایی که به همین قابلیت مگ سیف مجهزند می توانند با دستگاه مربوطه جفت شوند. به این ترتیب مگ سیف آیفون امکان شارژ بی سیم را برای کاربران گوشی های آیفون 12 به بالا فراهم می کند.

برای دریافت خدمات تخصصی 👈تعمیر موبایل اپل 1 الی 24 👉ساعته کلیک کنید

نحوه عملکرد و استفاده از مگ سیف آیفون

مگ سیف اپل به صورت یک حلقه آهنربایی به همراه گوشی های آیفون 12 و 13 عرضه می شود. این حلقه ها می توانند به پشت گوشی های آیفون سازگار با آنها متصل شوند. از طرفی نیز مگ سیف با هر دستگاه یا لوازم جانبی اپل که به این قابلیت مجهز است، سازگار می شود. این لوازم جانبی شامل قاب ها یا پایه های مجهز به این آهنرباها می شود. 

زمانی که این حلقه آهنربایی را به پشت گوشی آیفون وصل می کنید، آهنرباها با حلقه های آهنربایی تعبیه شده در داخل گوشی ارتباط برقرار می کند. اینجاست که مگ سیف عمل کرده و دستگاه بدون این که نیازی به سیم یا اتصال به شارژ داشته باشد، به صورت بی سیم شارژ می شود.

اهمیت خرید تجهیزات جانبی مگ سیف

برای این که بتوانید از قابلیت های مگ سیف آیفون به صورت کامل استفاده نمایید، باید لوازم جانبی مگ سیف را هم تهیه کنید. این لوازم جانبی شامل یک قاب مخصوص آیفون که بر اساس تکنولوژی مگ سیف طراحی شده و همچنین پاوربانک و … می شود. قاب مخصوص مگ سیف برای گوشی هایی است که به این تکنولوژی مجهزند. به این ترتیب کاربرانی که گوشی آنها به مگ سیف مجهز است باید دقت کنند که حتما قابی را خریداری نمایند که به این ویژگی مجهز باشد و از آن پشتیبانی کند. 

تمامی قاب های موجود در بازار از مگ سیف پشتیبانی نمی کنند. در نتیجه اگر قابی که خریداری می کنید از این قابلیت پشتیبانی نکند، قطعا نمی توان با نصب قاب روی گوشی از قابلیت مگ سیف نیز استفاده کرد. کیف پول مبتنی بر مگ سیف که در پشت گوشی قرار می گیرد، یکی دیگر از لوازم جانبی است که بر اساس فناوری مگ سیف طراحی شده است.

مزیت شارژ بی سیم مگ سیف نسبت به سایر شارژرهای بی سیم

اگر می گوییم کاربران آیفون 12 به بعد می توانند از قابلیت شارژ بی سیم مگ سیف استفاده کنند به این معنا نیست که آنها نمی توانند گوشی خود را با سایر شارژرهای بی سیم QI موجود در بازار شارژ کنند. اما زمانی که از قابلیت شارژ بی سیم مگ سیف آیفون استفاده کنند، سرعت شارژ دستگاه بسیار بیشتر از شارژ شدن آن با سایر شارژرهای بی سیم است. اگر بخواهیم با یک مثال این تفاوت سرعت را مشخص کنیم باید گفت که در آیفون 12 اگر از مگ سیف برای شارژ بی سیم استفاده کنیم، سرعت 15 وات است؛ در حالی که سایر شارژرهای بی سیم با سرعت 7.5 وات گوشی را شارژ می کنند. 

مگ سیف اپل نه تنها یک فناوری جذاب برای محصولات اپل است، بلکه سایر شرکت ها و تولید کننده های محصولات جانبی موبایل هم با ایده گرفتن از این فناوری، انواع محصولات سازگار با مگ سیف را تولید کرده اند که از استانداردهای مگ سیف پشتیبانی می کنند. از جمله این محصولات می توان به پایه های نگهدارنده یا شارژرهای بی سیم مخصوص ماشین اشاره کرد.

معایب و ایرادهای مگ سیف چیست؟

با وجود تمام جذابیت ها و مزیت هایی که مگ سیف آیفون دارد، یک سری ایرادها و معایب هم وجود دارد که استفاده از مگ سیف را زیر سوال می برد. در درجه اول، استفاده از مگ سیف تنها برای کاربران گوشی های آیفون 12 و جدیدتر امکان پذیر است و کاربران مدل های پایین تر آیفون به این قابلیت دسترسی ندارند و نمی توانند از مگ سیف استفاده کنند. یکی از ایراداتی که خود سایت پشتیبانی اپل در مورد مگ سیف به آن اشاره کرده است، آسیبی است که ممکن است مگ سیف به چیپ های RFID برساند. این ها چیپ هایی است که در کارت هایی مانند کارت بانکی به کار رفته است. 

در نتیجه شاید اگر مگ سیف آیفون در نزدیکی کارت های بانکی باشد، آنها را خراب کند. نقطه ضعف بعدی مگ سیف اپل، مشکلاتی است که با استفاده از قاب های سیلیکونی به وجود می آید. زمانی که گوشی در حال شارژ شدن با مگ سیف است، گرمای زیادی تولید می کند که این گرما می تواند قاب را خراب کند و آن را از بین ببرد. در نتیجه کاربران برای استفاده از مگ سیف حتما باید به دنبال خرید قاب های مخصوص و سازگار با این تکنولوژی باشند.

اینو بخون حتما به کارت میاد : نحوه اسکن عکس با گوشی آيفون

چه تفاوتی بین Made for Magsafe و Magsafe Compatible وجود دارد؟

زمانی که می خواهید لوازم جانبی مد نظر خود را خریداری کنید، معمولا روی آنها دو عبارت Magsafe Compatible یا Made for Magsafe نوشته شده است. هر یک از این عبارت ها، معنای متفاوتی دارند. اگر روی یک محصول عبارت Made for Magsafe نوشته شده باشد، این یعنی محصول مورد نظر با پشت سر گذاشتن تست های خاص آیفون، به صورت مشخص برای این دستگاه ها تولید شده و می تواند گوشی را با سرعت 15 وات شارژ کند. 

اما اگر محصولی فاقد تکنولوژی خاص مگ سیف باشد و تنها استانداردهای لازم در ساخت آن رعایت شده باشد، عبارت Magsafe Compatible روی آن نوشته می شود. این یعنی با این لوازم جانبی می توان دستگاه را تنها با سرعت 7.5 وات شارژ کرد.