آموزش نحوه رفع مشکل قطع شدن صدای آیفون

یکی از مشکلاتی که در گوشی های آیفون و در مدل های مختلف آن مشاهده می شود، مشکل قطع شدن صدای آیفون است. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی در دستگاه ایجاد شود. البته که مشکل قطع شدن صدا در آیفون در حالت های مختلفی نیز ایجاد شده که شدت مشکل را نشان می دهد. در زمانی که در صدای گوشی مشکلی ایجاد می شود، این مشکل هم در زنگ خوردن گوشی، در پخش موسیقی و ویدئو و در ارسال و دریافت صدا در زمان برقراری تماس نمود می یابد.

در این جا می خواهیم دلایل مختلف بروز مشکل قطع‌شدن صدا در آیفون را بررسی کنیم و به حالت های مختلفی که ممکن است کاربران با آن مواجه شوند، اشاره کنیم. پیش از هر چیز در نظر داشته باشید یک مرکز تعمیرات تخصصی آیفون همیشه می تواند بهترین سرویس های تعمیرات نرم افزاری و سخت افزاری اختصاصی این گوشی ها را ارائه دهد. مرکز سخت افزار ایران یک مرکز تعمیراتی معتبر در زمینه تعمیرات تخصصی گوشی های آیفون از جمله تعمیر اسپیکر موبایل آیفون است.

مشکل قطع شدن صدا در آیفون

مشکل قطع شدن صدای آیفون در چه حالت هایی دیده می شود؟

مشکل قطع‌شدن صدا در آیفون می تواند در حالت های مختلفی دیده شود. در یکی از این حالت ها مشکل صدا به صورت ناگهانی در زمان پخش موسیقی یا محتوا های ویدئویی ایجاد می شود و صدا درست وسط پخش موسیقی قطع می شود. حالت دیگر زمانی است که گوشی در حال زنگ خوردن است اما صدایی از آن شنیده نمی شود. قطع شدن صدای پیام نیز می تواند حالت دیگر مشکل صدا در آیفون باشد. آیفون دو بلندگو داخلی دارند و ممکن است هر کدام از آن ها قطع شوند.

قطع شدن اسپیکر مکالمه می تواند در زمان برقراری تماس ها ایجاد شود و صدای مخاطب دریافت نشود. بنابراین قطع شدن صدا می تواند هم در اسپیکر های مربوط به پخش صدا ایجاد شود و هم این که صدا های تماس و مکالمه قطع شود. نکته دیگر این است که گاهی اسپیکر ها موقتا قطع می شوند و دائما صدا در آن ها قطع و وصل یا کم و زیاد می شود. حالت دیگر زمانی است که بلندگو کاملا از کار افتاده و صدا کامل در آن قطع می شود. ضعیف شدن صدا و بی کیفیت شدن هم می تواند در لیست مشکل قطع‌شدن صدا در آیفون قرار داده شود.

دلیل بروز مشکل قطع شدن صدای آیفون چیست؟

به صورت کلی مشکل قطع شدن صدا در آیفون را هم می توان به اختلالات نرم افزاری و هم مشکلات سخت افزاری در دستگاه نسبت داد. بسته به این که کدام اسپیکر ها از کار افتاده باشند و مشکلات صدای آیفون به چه صورت نمایان شود، دلایل مختلف نرم افزاری و سخت افزاری را می توان برای بروز مشکل برشمرد.

برای مثال معمولا اگر صدا در زمان برقراری تماس قطع یا کم و زیاد می شود و در دریافت صدای مخاطب اختلال ایجاد می شود، به هم خوردن تنظیمات نرم افزاری و باگ های نرم افزاری می تواند دلیل بروز مشکل باشد. از طرفی نیز در صورت کار نکردن اسپیکر گوشی و پخش نشدن صدای موسیقی و ویدئو ها از دستگاه می توان حدس زد که احتمالا یک نقص سخت افزاری موجب بروز مشکل قطع شدن صدا در آیفون شده است. خرابی و بروز مشکل در اسپیکر ها اصلی ترین دلیل سخت افزاری قطع شدن صدای آیفون است.

عیب یابی آیفون برای رفع مشکل قطع شدن صدای آیفون

برای این که بتوان مشکل قطع شدن صدا در آیفون را برطرف کرد در درجه اول تشخیص دلیل بروز مشکل و عیب یابی دستگاه اهمیت دارد. معمولا برای عیب یابی اول از همه در نظر می گیرند که میزان قطع شدن صدا در چه حدی است و در چه شرایطی بروز می کند. برای مثال زمانی که صدا موقتا و معمولا در زمان برقراری تماس های تلفنی قطع می شود، ابتدا موارد نرم افزاری را در نظر می گیرند و با دنبال کردن یک سری رویکرد تعمیرات نرم افزاری، سعی در رفع مشکل می کنند.

در ادامه نیز باید خرابی های سخت افزاری بررسی شود. آسیب، ضربه و آب خوردگی گوشی آیفون از مهم ترین عواملی است که می توانند موجب خرابی سخت افزاری اسپیکر ها شده و به دنبال آن مشکل قطع شدن صدا در آیفون بروز کند. در ادامه روش های مختلف تعمیرات نرم افزاری موجود برای رفع مشکل صدا در آیفون را بررسی می کنیم.

تنظیمات صدا در زمان تماس را بررسی کنید

در درجه اول خصوصا اگر مشکل قطع شدن صدا در آیفون در زمان برقراری تماس مشاهده می شود، بهتر است تنظیمات صدای گوشی را بررسی کنید. ممکن است صدا میوت شده باشد. به همین سادگی با بلند کردن صدای اسپیکر دستگاه مشکل برطرف می شود. از طرفی نیز اگر میوت بلندگو در زمان تماس فعال باشد، مشکل قطع شدن صدا در آیفون در زمان تماس ایجاد می شود.

تجهیزات متصل به گوشی را بررسی کنید

در مواردی قطع شدن صدای آیفون یک دلیل بسیار ساده دارد، آن هم وصل بودن تجهیزات جانبی نظیر هدفن و هندزفری به گوشی است. خصوصا در زمانی که گوشی از طریق بلوتوث به هدفن وصل است و کاربر متوجه این موضوع نیست. از طرفی نیز گاهی این تجهیزات جانبی مشکل دارند و صدا را پخش نمی کنند و کاربر تصور می کند مشکل از اسپیکر های دستگاه است. بنابراین در یک راهکار ساده ابتدا تمام تجهیزات جانبی را از دستگاه جدا کنید، بلوتوث را غیر فعال کنید و پخش صدای گوشی را بررسی کنید. معمولا مشکل قطع شدن صدا در آیفون در بسیاری از موارد به این دلیل است.

سیستم عامل را به روز رسانی کنید

باگ های نرم افزاری همیشه با به روز رسانی سیستم عامل گوشی و نصب آخرین نسخه رسمی عرضه شده توسط شرکت سازنده برطرف می شود. به این ترتیب حتما اگر با مشکل قطع‌شدن صدای آیفون مواجه هستید، به روز رسانی سیستم عامل دستگاه را در نظر بگیرید. در بخش تنظیمات گوشی و بخش آپدیت می توان بررسی کرد که آیا آپدیتی برای گوشی مورد نظر وجود دارد یا خیر. مشکل قطع شدن صدا در آیفون اگر ناشی از باگ های نرم افزاری باشد به احتمال زیاد با این روش به راحتی برطرف خواهد شد.

بدافزار ها را حذف کنید

یک سری نرم افزار هایی که کاربران از منابع غیر ایمن به جز اپل استور دانلود و نصب می کنند می توانند خود عامل بروز مشکلات نرم افزاری و بد افزاری در دستگاه شده و در نتیجه آن مشکل قطع‌شدن صدای آیفون نیز ایجاد شود. در نتیجه بهتر است با حذف این برنامه از گوشی، مجددا مشکلات صدا در آیفون را بررسی کرد. حذف این برنامه ها می تواند به رفع مشکل قطع شدن صدا در آیفون کمک زیادی کند.

بیشتر بخوانید: تبدیل کردن گوشی به میکروفون کامپیوتر 

از ریستور بکاپ قدیمی تر دستگاه استفاده کنید

اگر اخیرا مشکلات صدای آیفون را شاهد بوده اید، می توانید از طریق آیتونز یا آیکلود ریستور بکاپ قدیمی تر گوشی خود را دریافت و استفاده کنید و تنظیمات گوشی را به زمانی برگردانید که مشکل قطع شدن صدای آیفون وجود نداشت. خصوصا اگر ایراد قطعی صدا دستگاه به دلیل باگ ها و مشکلات نرم افزاری باشد، با استفاده از ریستور بکاپ قدیمی می توان آن را برطرف کرد.

ریست فکتوری کردن راه کار آخر

در نهایت آخرین گزینه ای که برای رفع مشکلات نرم افزاری باقی می ماند، البته اگر مشکل دستگاه و قطع شدن صدای آیفون واقعا به دلیل مشکلات نرم افزاری باشد، ریست فکتوری کردن آن است. در بخش تنظیمات آیفون می توان مسیر Settings > General > Reset> Erase all Content & Settings  را دنبال کرد و به این ترتیب دستگاه را ریست فکتوری کرد. بعد از انجام کار و اتمام پروسه ریست فکتوری آیفون، اگر مشکل قطع شدن صدای آیفون به دلایل نرم افزاری باشد، با این کار برطرف می شود.

تعمیرات سخت افزاری آیفون

در نهایت اگر با هیچ یک از روش های بالا مشکل قطع شدن صدای آیفون برطرف نشود، باید تعمیرات تخصصی سخت افزاری را در نظر گرفت. تعمیرکار با بررسی این که قطعی صدا در زمان مکالمه تلفنی است یا در زمان پخش موزیک، تشخیص می دهد که کدام یک از اسپیکر ها خراب شده و نیاز به تعمیر یا تعویض دارد. استفاده از ابزار های تخصصی برای تعمیر و تعویض اسپیکر ها یا کپسول اسپیکر آیفون، مهارت و تجربه و دقت کافی در باز کردن و تعمیر گوشی و استفاده از قطعات اصلی و اورجینال از مهم ترین موارد در تعمیر سخت افزاری اسپیکر های گوشی آیفون و رفع مشکل قطع شدن صدا در آیفون است.