نقد و بررسی، زمان عرضه و قیمت گوشی آیفون 13

طبق معمول هر سال کاربران گوشی های برند اپل منتظر عرضه سری جدید محصولات این شرکت هستند. گوشی های آیفون 13 شرکت اپل قرار است باز هم به عنوان یکی از محبوب ترین پرچم دار های بازار اسمارت فون ها، کاربران را غافلگیر کند. به تازگی شرکت اپل در مراسم رونمایی خود که به صورت مجازی برگزار شد، به صورت رسمی گوشی آیفون 13 را معرفی و از آن رونمایی کرد.

قرار است این گوشی نیز مانند سری 12 در قالب چهار گوشی عرضه شود. سری آیفون 13 هم شامل چهار مدل مینی، آیفون 13، آیفون 13 پرو و پرو مکس است. این مدل های جدید با تغییراتی نسبت به آیفون های سری 12 طراحی و عرضه می شوند. در این جا می خواهیم زمان عرضه، مشخصات و برخی داده های موجود در مورد این گوشی را بررسی کنیم. علاوه بر این قیمت پیشنهادی در نظر گرفته شده برای سری آیفون 13 را مورد نقد و بررسی قرار خواهیم داد.

سری آیفون 13

آیا تغییرات در سری آیفون 13 زیاد نبوده است؟

بر خلاف همیشه، تغییرات ظاهری ای که در سری گوشی های 13 آیفون اعمال شده به نسبت سری 12 زیاد نبوده است. بیشتر تفاوتی که بین این گوشی های جدید با پرچم دار های سال گذشته دیده می شود، تفاوت ها و تغییرات سخت افزاری است. مشخصات کلی و ظاهر دستگاه ها تقریبا مشابه گوشی های آیفون 12 است. تمرکز تغییرات در گوشی های آیفون 13 روی پردازنده، بهبود کیفیت دوربین، ارتقای حافظه داخلی دستگاه و برخی مشخصات سخت افزاری دیگر بوده است.

ابعاد گوشی آیفون 13 در مقایسه با آیفون 12 تغییر زیادی نداشته اما وزن این گوشی در مقایسه با آیفون 12 کمی بیشتر است. در مقایسه صفحه نمایش هم می توان گفت تقریبا مشخصات مشابه است با این تفاوت که سری آیفون 13 نیت روشنایی به نسبت بیشتری دارد. اما تفاوت قابل ملاحظه بین این گوشی ها، پردازنده بسیار قوی تر و سریع تری است که در آیفون 13 در مقایسه با آیفون 12 دیده می شود.

بیشتر بخوانید: روش های پاک کردن حافظه آیفون

مشخصات کلی گوشی های سری 13 آیفون

اگر بخواهیم به صورت کلی به برخی از مشخصات و قابلیت های سری آیفون 13 اشاره کنیم، می توان با دوربین این دستگاه ها شروع کرد. دوربین در آیفون 13 و مینی به یک لنز واید مشابه در آیفون 12 پرومکس مجهز شده است. این یعنی کیفیت و شفافیت بیشتر در عکس ها. قابلیت جدید Cinematic Mode هم برای فیلم برداری حرفه ای تر در دوربین گوشی اضافه شده است. در مدل های پرو و پرو مکس هم از یک دوربین  Telephoto با قدرت زوم سه برابر استفاده شده است.

نمایشگر گوشی های سری 13 اپل بسیار روشن تر و شفاف تر بوده و در گوشی های پرو و پرومکس هم از تکنولوژی Pro Motion در صفحه نمایش استفاده شده است. پردازنده گوشی آیفون 13 بسیار قدرتمند است. با استفاده از یک چیپ A15، این گوشی ها به قدرت مندترین و سریع ترین پردازنده حال حاضر در جهان مجهز شده اند. در نهایت این که شرکت اپل برای گوشی های آیفون 13 پرو و پرو مکس خود، حافظه یک ترابایتی را در نظر گرفته که یک قدم بسیار بزرگ است.

بررسی زمان پیش بینی شده برای عرضه سری آیفون 13

به صورت کلی در سال گذشته شرکت اپل به دلیل مشکلات ناشی از شیوع پاندمی در جهان، تغییرات بسیار زیادی در برنامه های رونمایی، تولید و عرضه محصولات خود داشت. با این حال این امید وجود دارد که امسال دیگر این مشکلات در زمان عرضه محصولات جدید اپل وجود نداشته باشد و این شرکت بتواند مطابق همیشه در زمان مقرر محصولات جدید خود را به بازار عرضه کند.

از این رو بر اساس شنیده ها و منابع تحلیلی موجود، احتمالا گوشی های سری آیفون 13 قرار است در تاریخ بیست و چهارم سپتامبر عرضه شوند. درست مانند همیشه بعد از رونمایی از محصولات، حدودا ده روز بعد زمان عرضه محصولات اپل است و از آن جایی که رونمایی در تاریخ 14 سپتامبر بود، احتمالا می توان در تاریخ 24 سپتامبر شاهد عرضه محصولات جدید آیفون به بازار گوشی های هوشمند بود. ا این تاریخ عرضه و دسترسی مربوط به کشور هایی است که در حال حاضر آیفون 13 در آن ها قابل پیش خرید کردن و در دسترس است.

بیشتر بخوانید: رفع مشکل قطع شدن صدای آیفون
گوشی آیفون 13

بررسی قیمت ارائه شده برای گوشی های سری 13 آیفون

در خصوص قیمت پیش بینی شده برای گوشی آیفون 13 باید به اتفاقات اخیر در سیاست های این شرکت آمریکایی توجه کرد. این شرکت بعد از اختلافات بین چین و آمریکا تصمیم دارد حدود 20 درصد خط تولید خود را به کشور هند منتقل کند. به همین دلیل نمی توان پیش بینی کرد چه تغییراتی در هزینه های تولید و قیمت نهایی محصولات ایجاد خواهد شد. از طرفی نیز به دلیل افزایش قیمت پردازنده ها، این احتمال وجود دارد که قیمت تعیین شده نهایی برای گوشی های سری آیفون 13 به نسبت افزایش داشته باشد.

در نتیجه برای پیش بینی قیمت های نهایی محصولات جدید اپل باید دید هزینه های زنجیره تامین به چه شکل تعیین می شود. در صورت عدم افزایش هزینه ها و قیمت ها انتظار می رود برای مثال مدل پایه آیفون 13 با حافظه 128، با قیمتی حدود 799 دلار به بازار عرضه شود. سری آیفون 13مینی هم با قیمت 699 دلار آمریکا، آیفون 13 پرو با قیمت 999 دلار آمریکا و آیفون پرو مکس هم با قیمت 1100 دلار آمریکا قیمت گذاری و عرضه شوند.