• خانه
  • آموزش
  • آموزش نصب رام گلوبال بر روی گوشی‌های شیائومی   

آموزش نصب رام گلوبال بر روی گوشی‌های شیائومی   

یکی از کارهایی که کاربران گوشی های شیائومی ممکن است به انجام آن نیاز داشته باشند، نصب رام گلوبال روی گوشی های شیائومی است. اما چرا باید این کار را انجام دهند؟ دلیل آن رویکردی است که شرکت چینی سازنده این گوشی ها دارد. کمپانی شیائومی گوشی های خود را با چندین رام مختلف عرضه می کند. این رام ها هر یک متناسب با منطقه و کشوری که گوشی در آن عرضه و استفاده می شود کاربرد دارند و در هر منطقه دسترسی به یک سری قابلیت ها را برای کاربران امکان پذیر می سازد. با توجه به بررسی های کارشناسان تعمیر موبایل شیائومی گوشی های شیائومی مورد استفاده در ایران با دو رام چین و گلوبال عرضه می شود. اگر کاربری از گوشی شیائومی با رام چین استفاده کند، با یک سری محدودیت ها مواجه می شود.

 این جاست که به تغییر رام شیائومی به گلوبال نیاز است تا بتواند با تغییر دادن رام چینی گوشی، فضای دستگاه را کارامدتر کند. رام چین یک سری محدودیت های اساسی دارد. برای مثال کاربرانی که از گوشی شیائومی با رام چین استفاده می کنند نمی توانند زبان فارسی را روی دستگاه شان نصب کنند یا این که به گوگل پلی دسترسی ندارند. بدون شک این موارد کار با گوشی را مشکل می کند. چاره کار تغییر دادن رام گوشی از چین به گلوبال است. در این مقاله نحوه نصب رام گلوبال روی گوشی های شیائومی را به صورت مرحله به مرحله آموزش می دهیم.

نصب رام گلوبال روی گوشی های شیائومی

فهرست مطالب

مراحل نصب رام گلوبال روی گوشی های شیائومی

با وجودی که پیش فرض اکثر گوشی های تولید شده در چین رام چینی است، اما سازندگان این گوشی ها به راحتی امکان تغییر و نصب رام گلوبال روی گوشی های شیائومی را امکان پذیر کرده اند. خصوصا که این گوشی ها جزو پروفروش ترین گوشی ها در ایران بوده اند. اگر می خواهید رام گوشی خود را از چین به گلوبال تغییر دهید، باید چند مرحله زیر را برای انجام این کار دنبال کنید:

  • فعال سازی قابلیت USB debugging در گوشی
  • دانلود و نصب درایورهای مخصوص گوشی شیائومی
  • آنلاک کردن بوت لودر گوشی شیائومی
  • دانلود و نصب رام سازگار با گوشی شیائومی

با دنبال کردن این مراحل به راحتی امکان تغییر رام شیائومی به گلوبال وجود دارد. در ادامه جزئیات کامل هر مرحله را توضیح می دهیم.

فعال سازی قابلیت USB debugging در گوشی

اولین کاری که باید برای تغییر رام گوشی شیائومی خود به گلوبال انجام دهید، فعال سازی قابلیت USB debugging است. برای این منظور شما باید ابتدا وارد قسمت تنظیمات گوشی خود شده و در آن جا روی بخش About Phone بزنید. حالا در این بخش روی گزینه MIUI version هفت بار ضربه بزنید تا پیغامی مبنی بر فعال شدن قابلیت USB debugging در گوشی برای شما فعال شود.

فعال سازی قابلیت USB debugging در گوشی

حالا می توانید این قابلیت را فعال کنید. در منوی تنظیمات گوشی بخش Additional settings را باز کرده و سپس گزینه Developer Option را انتخاب کنید. حالا می توانید قابلیت USB debugging را در گوشی فعال کنید. با فعال شدن این گزینه دستگاه آماده است و می توانید مراحل بعدی نصب رام گلوبال روی گوشی های شیائومی را دنبال کنید.

نحوه فعال سازی قابلیت USB debugging در گوشی

دانلود و نصب درایورهای مخصوص گوشی شیائومی

در مرحله بعدی برای نصب رام گلوبال روی گوشی های شیائومی باید تمامی درایورهای مرتبط با گوشی را دانلود کرده و آنها را نصب کنید. در واقع شما به درایورهای مورد نیاز برای تغییر رام شیائومی به گلوبال نیاز دارید. برای ساده تر کردن کار می توانید دو نرم افزار اختصاصی Mi Flash Tool و Mi PC Suite را دانلود و نصب کرده تا به این ترتیب تمامی درایورهای مورد نیاز برای انجام کارتان به کمک این دو برنامه دانلود و نصب شوند. مطمئن شوید که از جدیدترین نسخه برنامه ها و به دنبال آن درایورها استفاده کنید.

آنلاک کردن بوت لودر

مرحله بعدی برای نصب رام گلوبال روی گوشی های شیائومی آنلاک کردن بوت لودر است. در گوشی های شیائومی مانند سایر کمپانی ها قابلیت بوت لودر به خاطر جلوگیری از بروز مشکلات نرم افزاری و نفوذ ویروس ها و بدافزارهای مخرب غیر فعال است. برای تغییر دادن رام گوشی باید این قابلیت را آنلاک کنید. خود شیائومی یک نرم افزار رسمی به نام Mi Unlock Tool دارد که می توانید با کمک آن این قابلیت را فعال کنید.

آنلاک کردن بوت لودر

البته باز هم برای این که بتوانید قابلیت بوت لدر را روی گوشی شیائومی آنلاک کنید باید ابتدا در بخش تنظیمات گوشی و در قسمت Additional settings، گزینه OEM Unlocking را فعال کرده باشید. حالا می توانید با کمک نرم افزار گفته شده در بالا، قابلیت بوت لودر را فعال کنید. نکته مهم این که شما برای انجام این کار به یک اکانت شیائومی نیاز دارید. از طرفی نیز باید سیم کارت فعال شده روی گوشی همان شماره ای باشد که با آن اکانت شیائومی خود را ایجاد کرده اید. مراحل آنلاک کردن بوت لودر بسیار پیچیده و طولانی است و بهتر است برای انجام دادن دقیق این کار آموزش مخصوص آنلاک کردن بوت لودر را مطالعه کنید.

دانلود و نصب رام سازگار با گوشی شیائومی

بعد از این که تمامی مراحل قبلی و خصوصا آنلاک کردن بوت لودر را به درستی انجام دادید، در مراحل پایانی نصب رام گلوبال روی گوشی های شیائومی باید رام سازگار و مخصوص گوشی خود را دانلود و نصب کنید. در سایت شیائومی شما می توانید به رام مناسب گوشی خود دسترسی یابید. فایل رام دانلود شده را از حالت زیپ خارج کرده و سپس گوشی را خاموش کنید.

حالا باید وارد حالت فست بوت شوید و در ادامه گوشی را با یک کابل به سیستم وصل کنید. بعد از آن برنامه Mi Flash tool را اجرا کرده و در برنامه با زدن گزینه select، فایل رام دانلود شده را آپلود کرده و آن را انتخاب کنید. در مرحله بعدی باید روی گزینه refresh بزنید. با انجام این کار اگر تمامی مراحل قبلی به درستی انجام شده باشد باید نام گوشی شما در لیست برنامه قرار بگیرد و شناسایی شود.

دانلود و نصب رام سازگار با گوشی شیائومی

حالا برای تغییر رام شیائومی به گلوبال سه گزینه برای شما نمایش داده می شود. گزینه clean all یعنی اطلاعات شما پاک می شود، رام تغییر کرده و بوت لودر گوشی هم قفل نمی شود. این گزینه معمولا بهتر است. گزینه بعدی Save User Data است که اطلاعات را حفظ می کند و رام را تغییر می دهد.

البته نمی توان به حفظ داده ها اعتماد کرد. در نهایت آخرین گزینه که انتخاب آن پیشنهاد نمی شود، گزینه Clean all and lock است، چرا که با انتخاب آن احتمال بریک شدن گوشی زیاد است. در پایان با زدن روی گزینه Flash، مراحل تغییر رام انجام شده و اگر همه چیز با موفقیت پیش برود، روی صفحه عبارت Success را مشاهده می کنید.

چطور رام گوشی را تشخیص دهیم؟

یک نکته مهم برای تغییر رام شیائومی به گلوبال این است که شما باید ابتدا بفهمید رام نصب شده روی گوشی چیست. برای این منظور شما چند گزینه دارید. ابتدا بسته بندی محصول است. اگر رام دستگاه گلوبال باشد تمامی اطلاعات آن به انگلیسی نوشته شده است. علاوه بر این دو لوگوی CE و WEEE نیز روی بسته بندی محصول وجود دارد.

از طرفی زبان گوشی های گلوبال هم انگلیسی است، در حالی که اگر رام گوشی چینی باشد، محیط کاربری گوشی نیز به زبان چینی است. در نهایت اگر نتوانید برنامه هایی مانند گوگل پلی استور را دانلود یا به روز رسانی کنید، این یعنی رام نصب شده روی گوشی چینی است و برای دسترسی به قابلیت های بیشتر به نصب رام گلوبال روی گوشی های شیائومی نیاز است. در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر با نمایندگی شیائومی تماس بگیرید.