بهترین ترفندهای موجود برای افزایش امنیت گوشی

افزایش امنیت موبایل، به ویژه در شرایطی که بسیاری از اطلاعات مهم ما در این دستگاه ذخیره شده اند، اهمیت بسیار زیادی دارد. عکس ها و فیلم های شخصی از یک سو، حساب های کاربری ایمیل یا سایر پلتفرم های اجتماعی و از همه مهم تر اطلاعات حساب بانکی و اپ های بانکی، همگی ریسک هک شدن و از دست رفتن داده ها در گوشی های همراه را افزایش می دهند. از این رو قطعا باید با استفاده از ترفندهایی برای افزایش امنیت گوشی، از این داده های مهم محافظت کرد.

در زمان وب گردی و باز کردن وب سایت های مختلف، در مواقعی که در حال پرداخت های الکترونیکی اینترنتی هستیم و حتی مواقعی که از یک شبکه اجتماعی استفاده می کنیم، این امکان وجود دارد که هکرها به اطلاعات دستگاه ما دسترسی یابند و اگر کاری برای افزایش امنیت موبایل خود نکنیم، قطعا طعمه آنها خواهیم بود. به دلیل اهمیت این موضوع در این مطلب می خواهیم به بررسی روش ها و ترفندهایی برای افزایش امنیت گوشی بپردازیم که با استفاده از آنها می توان ریسک نفوذ هکرها و از دست رفتن داده های مهم را به میزان قابل توجهی کاهش داد.

بهترین ترفندهای موجود برای افزایش امنیت گوشی

روش های افزایش امنیت گوشی

هدف از افزایش امنیت موبایل، جلوگیری از دسترسی هکرها به اطلاعات دستگاه است. افراد سودجو می توانند در قالب یک ویروس یا بدافزار به دستگاه نفوذ کنند و راه های نفوذ آنها نیز می تواند متفاوت باشد. از این رو با روش هایی که در ادامه معرفی می کنیم، می توان امنیت گوشی را افزایش داد. بهترین روش های افزایش امنیت گوشی شامل موارد زیر می شوند:

 • ذخیره نکردن تمامی رمزها
 • کمک گرفتن از گزینه Security در خود گوشی
 • ارتقای امنیت مرورگرهای مورد استفاده روی گوشی
 • قفل یا پسورد گذاشتن برای برنامه
 • چک کردن دسترسی های داده گوشی و برنامه ها
 • استفاده از لاک اسکرین امن و قوی برای گوشی
 • استفاده از قابلیت Encrypt Phone برای افزایش امنیت گوشی
 • فعال سازی قابلیت Opt out of interest-based ads
 • بک آپ گیری از داده های گوشی
 • آپدیت کردن گوشی
 • عدم استفاده از شبکه های وای فای عمومی
 • دانلود برنامه ها از منبع مطمئن
 • افزایش امنیت سرویس های ذخیره سازی ابری
 • استفاده از نرم افزارهای امنیتی
 • شناسایی و حذف بدافزارهای گوشی

ذخیره نکردن تمامی رمزها 

یکی از کارهای رایج برخی از کاربران این است که رمزهای مختلف خود مانند رمز حساب بانکی یا … را در گوشی شان ذخیره می کنند. همین امر می تواند راهی برای به خطر افتادن داده های دستگاه باشد. برای افزایش امنیت گوشی در قدم اول توصیه می شود از ذخیره کردن رمزهای عبور در آن خود خودداری کنید.

کمک گرفتن از گزینه Security در خود گوشی

یکی از گزینه های پیشنهادی برای افزایش امنیت گوشی، کمک گرفتن از بخش امنیت دستگاه است. اگر وارد قسمت تنظیمات گوشی های اندرویدی شوید بخشی به نام Security وجود دارد که می توان از آن برای افزایش امنیت موبایل استفاده کرد. در اینجا می توان رمزهای مناسب را برای دستگاه و بخش های مختلف آن تعیین کرد. اگر گوشی به فیس آیدی یا اثر انگشت مجهز است، می توان در کنار رمز عبور عددی از این گزینه ها نیز برای افزایش امنیت آن استفاده کرد.

کمک گرفتن از گزینه Security در خود گوشی

ارتقا امنیت مرورگرهای مورد استفاده روی گوشی

یکی از مهم ترین بخش هایی که می تواند راه نفوذی برای هکرها باشد، مرورگر است. از این رو برای افزایش امنیت گوشی باید امنیت مرورگر نصب شده روی آن را نیز ارتقا داد. یکی از روش های ارتقای امنیت مرورگر، به روز رسانی کردن آن است. در مرحله بعدی جهت افزایش امنیت مرورگر نصب شده روی گوشی باید وارد بخش تنظیمات برنامه شد. سپس در بخش تنظیمات باید گزینه Privacy را انتخاب کرده و در ادامه در بخش Secret Mode، یک رمز عبور مناسب را برای مرورگر انتخاب کنید. به این ترتیب جست و جوی شما در مرورگر به صورت ایمن در می آید و می توانید بدون نگرانی، از مرورگر استفاده کنید.

ارتقا امنیت مرورگرهای مورد استفاده روی گوشی

قفل کردن برنامه ها

یکی دیگر از توصیه های موثر برای افزایش امنیت گوشی، قفل کردن برنامه های نصب شده روی آن است. بهتر است حتما برای برنامه های مختلف و مهمی که روی دستگاه استفاده می شوند، مانند برنامه های بانکی، واتس آپ یا … یک رمز عبور مناسب انتخاب شود. برای سهولت کار می توانید از برنامه App locker نیز کمک بگیرید. این برنامه به شما کمک می کند تا به راحتی تمامی برنامه های مهم روی دستگاه خود را قفل کنید.

بالا بردن امنیت موبایل

چک کردن دسترسی های داده و برنامه های گوشی

مورد مهم بعدی برای افزایش امنیت گوشی، چک کردن دسترسی داده دستگاه و دسترسی سایر برنامه های نصب شده روی آن است. شما در زمان نصب برنامه های مختلف، اجازه یک سری دسترسی ها را می دهید. برای افزایش امنیت موبایل خود باید وارد قسمت تنظیمات گوشی شوید و در آن جا با انتخاب گزینه apps، حد دسترسی های برنامه ها را بررسی کنید. اگر برخی از این موارد ضرورتی ندارند، آنها را غیر فعال کنید تا به این ترتیب امنیت دستگاه را افزایش دهید.

استفاده از لاک اسکرین امن و قوی برای گوشی

یکی از ساده ترین روش ها برای افزایش امنیت گوشی، تعیین یک رمز عبور مناسب یا همان لاک اسکرین است. سعی کنید از رمزهای قوی و ایمن استفاده کنید یا در صورت امکان برای انتخاب پترن، از پترن های مناسب برای قفل کردن گوشی کمک بگیرید.

استفاده از قابلیت Encrypt Phone

قابلیت Encrypt Phone در اندروید، برای افزایش امنیت گوشی در نظر گرفته شده است. این گزینه که به معنای رمزنگاری گوشی است، در صورت فعال شدن اطلاعات موجود در گوشی را غیر قابل خواندن می کند. بنابراین در صورت گم شدن گوشی اندرویدی مورد نظر، دیگر اطلاعات ذخیره شده در آن قابل دسترس نیستند. این روشی موثر و کارآمد در افزایش امنیت موبایل است و توصیه می شود که کاربران گوشی های اندرویدی حتما در بخش تنظیمات دستگاه و بخش امنیت آن، این گزینه را فعال کنند.

استفاده از قابلیت Encrypt Phone

فعال سازی قابلیت Opt out of interest-based ads

یکی دیگر از گزینه های پیشنهادی برای افزایش امنیت گوشی فعال کردن قابلیت Opt out of interest-based ads است. این قابلیتی است که مانع دسترسی برخی از برنامه ها به اطلاعات شخصی شما می شود. در برخی از برنامه های نصب شده روی گوشی های اندرویدی یک سری تبلیغات درون برنامه ای نمایش داده می شود که در صورت فعال نبودن این گزینه، این تبلیغات بر اساس اطلاعات کاربر از جمله تاریخ تولد، سن، جنس، تمایلات و … نمایش داده می شود.

در این صورت میزان امنیت گوشی کاهش یافته و حریم خصوصی به خطر می افتد. می توان برای افزایش امنیت موبایل وارد بخش تنظیمات دستگاه شد و در آن جا در قسمت گوگل و در ادامه ads، گزینه Opt out of interest-based ads را فعال کرد. به این ترتیب دیگر تبلیغات بر اساس اطلاعات شخصی نمایش داده نمی شوند و دسترسی برنامه ها به این اطلاعات محدود خواهد شد.

فعال سازی قابلیت Opt out of interest-based ads

بک آپ گیری از داده های گوشی

این مورد، یعنی بک آپ گیری از داده های روی گوشی می تواند در مواقع مختلف نه تنها به افزایش امنیت گوشی کمک کند، بلکه در صورت بروز مشکل از به خطر افتادن و از دست رفتن اطلاعات مهم روی گوشی نیز جلوگیری کند. توصیه می شود حتما از داده های دستگاه خود یک فایل پشتیبان تهیه کرده و به این ترتیب از آنها محافظت کنید.

آپدیت کردن گوشی

به روز بودن برنامه ها و سیستم عامل نصب شده روی گوشی اهمیت زیادی برای افزایش امنیت گوشی دارند، چرا که در نسخه های جدید باگ های امنیتی قبلی نیز برطرف شده اند. به همین دلیل توصیه می شود حتما در بازه های زمانی مشخص آخرین نسخه به روز شده سیستم عامل و برنامه های دستگاه را روی گوشی خود نصب کنید تا از این طریق امنیت گوشی خود را افزایش دهید.

عدم استفاده از شبکه وای فای عمومی

یکی از مواردی که می تواند امنیت گوشی را به خطر بیاندازد و احتمال نفوذ هکرها را بیشتر کند، استفاده از وای فای عمومی است. معمولا از آن جایی که این شبکه ها امنیت به خصوصی ندارند، این احتمال وجود دارد که هکرها از آن برای نفوذ به گوشی های هوشمند متصل شده به شبکه استفاده کنند. از این رو برای افزایش امنیت گوشی توصیه می شود تا حد امکان از شبکه های وای فای عمومی استفاده نکنید.

دانلود برنامه ها از منبع مطمئن

یکی دیگر از راه های نفوذ هکرها و ویروس های مخرب به گوشی، دانلود برنامه هایی از منابع متفرقه و غیر مطمئن است. برای افزایش امنیت گوشی خود حتما تمامی برنامه های مورد نیاز خود را از منابع مطمئن دانلود کنید. اگر کاربر گوشی های اندرویدی هستید تنها برنامه های در دسترس در گوگل پلی استور را دانلود و نصب کنید. کاربران گوشی های آیفون نیز تنها باید برنامه های خود را از آپ استور دانلود کنند.

افزایش امنیت فضای ابری

فضاهای ذخیره سازی ابری یکی از مکان های امن ذخیره سازی داده است که کاربران زیادی از آن استفاده می کنند. با این حال برای افزایش امنیت گوشی یا بهتر است بگوییم افزایش امنیت داده های ذخیره شده بهتر است سرویس های امنیتی آن را ارتقا داد. برای افزایش امنیت داده ها در گوشی و در این فضای ابری حتما یک رمز عبور بسیار امن و قوی را برای حساب کاربری خود تعیین کنید تا به این ترتیب امنیت آن را افزایش دهید.

استفاده از نرم افزارهای امنیتی

یک سری نرم افزارهای اختصاصی وجود دارند که می توان از آنها به عنوان نرم افزارهای امنیتی استفاده کرد و با نصب و استفاده از آنها، امنیت گوشی را افزایش داد. یکی از این نرم افزارها که می توان از آن برای افزایش امنیت گوشی استفاده کرد، BitDefender Clueful است. این برنامه بعد از نصب، تمامی برنامه های موجود روی گوشی را رصد کرده و اطلاعات و دسترسی های آنها را به دقت بررسی می کند. با کنترل دقیق عملکردهای گوشی و برنامه های آن، می تواند به افزایش امنیت دستگاه کمک کند.

شناسایی و حذف بدافزارهای گوشی

یکی دیگر از روش های موثر برای افزایش امنیت گوشی شناسایی بدافزارها و ویروس های فعال در پس زمینه دستگاه است. این بدافزارها راحت ترین و اصلی ترین نقطه نفوذ هکرها هستند و همیشه ریسک از دست رفتن اطلاعات با وجود آنها بالاست. با استفاده از آنتی ویروس ها یا تنظیمات فایروال می توان تمامی ویروس ها و بدافزارهای دستگاه را شناسایی کرد و با پاک کردن شان امنیت دستگاه را ارتقا بخشید. این بدافزارها که شامل تروجان ها، روبایندگان کلیدها، باج افزارها، جاسوس افزارها، آگهی افزارها و ویروس های مخرب می شوند، می توانند امنیت گوشی را به طرق مختلف به خطر بیاندازند.

با دنبال کردن برخی نشانه ها در دستگاه مانند گرم شدن سریع دستگاه یا خالی شدن سریع باتری، می توان به وجود بدافزارها پی برد. با غیر فعال کردن برنامه های بدون استفاده و نصب برنامه از منابع مطمئن می توان علاوه بر افزایش امنیت موبایل، از نفوذ بدافزارها نیز جلوگیری کرد. علاوه بر این بهتر است با بررسی نشانه ها و دلایل ویروسی شدن موبایل و راه حل های رفع آن، مشکلات ایجاد شده در دستگاه را برطرف کرد و امنیت آن را افزایش داد.

فیلم آموزش بالا بردن امنیت گوشی هوشمند

مدت زمان آموزش: 0:27
حجم ویدئو: 34.2 مگابایت

2 پاسخ

 1. رضا قاضی گفت:

  سلام چطور قابلیت Encryp غیرفعال کنم؟؟
  به ایمیلم بفرستید فورسه احتیاج دارم

  1. سلام دوست عزیز دستگاه شما باید توسط تکنسین های تعمیر گوشی بررسی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − نه =