آموزش فلش کردن گوشی

فلش کردن گوشی به چه معناست؟ چرا نیاز به فلش کردن موبایل پیدا می کنیم؟ چگونه می توان تلفن همراه را فلش کرد؟ سوالاتی از قبیل ممکن است در استفاده ی چند ساله از موبایل های هوشمند امروزی شکل گیرد. اگر شما نیز به تازگی با چنین سوالاتی در ذهن خود مواجه شده اید، پیشنهاد می کنیم این مقاله را دنبال کنید.

فلش کردن گوشی یعنی پاک کردن سیستم عامل از روی دستگاه و نصب مجدد سیستم عاملی دیگر. این پروسه دقیقا مانند عوض کردن ویندوز در کامپیوتر است و مزایا و معایب گوناگونی دارد، اما گاهی تنها راه استفاده ی مجدد از تلفن های هوشمند می باشد.

فلش کردن گوشی

انواع فلش کردن گوشی

به طور کلی دو روش مختلف برای فلش کردن گوشی  وجود دارد: فلش کامل و فلش جزئی

  • در فلش کامل کلیه ی اطلاعات داخل گوشی پاک می شود و همگی توسط دستور شما روی رام گوشی مجددا رایت می شوند. این اطلاعات می توانند مرتبط با سیستم عامل و سایر مشخصات فنی و نرم افزاری دستگاه باشند و یا از داده هایی نظیر عکس و فیلم و اپلیکیشن های نصب شده تشکیل شوند.
  • اما در فلش جزئی که در بعضی اصطلاحات آن را آپدیت نیز خطاب می نمایند، اطلاعات شما پاک نمی شود و تنها به ترمیم و آپدیت گوشی پرداخته می شود، گرچه ممکن است گاهی گوشی با اختلالات سطحی داخلی مواجه شود و بخشی از اطلاعات نیز در فلش جزئی از بین برود. بنابراین اکیدا توصیه می شود پیش از اقدام جهت هرگونه آپدیت یا فلش دستگاه، حتما از اطلاعات مهم خود بک آپ تهیه نمایید.

دلایل نیاز به فلش کردن گوشی

فلش کردن گوشی در مواقع بروز مشکلات شدید نرم‌افزاری همواره بهترین راه چاره است. حذف ویروس ها و خطاهای زیاد موجود در سیستم عامل گاهی واقعا راهی جز فلش کردن نخواهند داشت. از طرفی فلش کردن می تواند باعث کاهش مصرف باتری به دلیل سبکی نرم افزاری گوشی و افزایش سرعت پردازش دستگاه شود.

اما گاهی این فرآیند می تواند بسیار مضر برای عملکرد کلی گوشی واقع شود، زیرا ممکن است سیستم عامل جدیدی که روی گوشی نصب می کنید، سازگاری ۱۰۰ درصد با گوشی را نداشته باشد و قطعات و درایورهای گوشی را کامل نشناسد، برای مثال ممکن است آنتن دهی نداشته باشد. بنابراین توجه داشته باشید که همواره فرآیند فلش کردن موبایل را تحت نظر کارشناس خبره انجام دهید.

آموزش نحوه ی فلش کردن موبایل

جهت انجام پروسه ی فلش کردن گوشی ابتدا باید درایور گوشی خود را روی کامپیوتر نصب کنید تا ویندوز و یا سیستم عامل داخل رایانه بتواند گوشی شما را شناسایی کند. به یاد داشته باشید که قبل از آغاز فلش کردن گوشی، مطمئن شوید دستگاه حداقل ۶۰ درصد شارژ داشته باشد، چرا که اگر موبایل در حین فلش با اتمام شارژ باتری مواجه شده و خاموش شود در وضعیت غیرقابل برگشتی قرار خواهد گرفت. سپس نرم افزار مخصوص گوشی برای فلش کردن باید نصب شود. این نرم افزار وابسته به نوع و برند موبایلتان می باشد. در واقع باید سعی کنید، رام تلفن همراه خود را از اینترنت دانلود و آن را از حالت فشرده خارج سازید و در کامپیوتر شخصیتان قرار دهید.

در مرحله ی بعد گزینه های مختلفی در سمت راست برنامه ی فلش نمایان می شود، تنها کافیست گزینه Scatter Loading را انتخاب کنید و نشانی پوشه ی رام موبایل را بدهید. بعد از این مرحله گزینه download را انتخاب کنید، این گزینه در بالا صفحه قرار دارد .سپس فقط یک گام دیگر باقی می ماند، آن هم این است که از طریق کابل تلفن همراه گوشی به رایانه متصل شود و فرآیند فلش کردن گوشی را آغاز گردد.

پاسخ به سوالات شما درباره فلش کردن موبایل

در زیر به بخشی از پر تکرار ترین سوالات کاربران در خصوص فلش کردن گوشی پاسخ می دهیم؛ امیدواریم سوال مورد نظر شما هم در بین این موارد وجود داشته باشد.

می توان گوشی قفل را فلش کرد؟
آیا فلش کردن موبایل خطرناک است؟
فلش نرم افزاری با ریست فکتوری چه تفاوتی دارد؟
آیا بدون کامپیوتر هم می توان گوشی را فلش کرد؟
چطور می توان گوشی را به صورت رایگان فلش کرد؟
برای فلش کردن گوشی از چه نرم افزاری استفاده کنیم؟
آیا با فلش کردن گوشی، همه چیز از روی آن حذف می شود؟

می توان گوشی قفل را فلش کرد؟

برای فلش گوشی در حالت قفل، فایل Pattern Password Disable File ZIP را بر روی رایانه خود دانلود کنید و آن را روی کارت SD ذخیره نمایید. مموری را داخل گوشی قرار داده و دستگاه را در حالت ریکاوری قرار دهید. سپس فایل ZIP را روی کارت SD خود فلش کنید. موبایل را ریبوت کنید تا بدون نیاز به باز کردن قفل، بوت شود.

آیا فلش کردن موبایل خطرناک است؟

باید بدانید که فلش کردن گوشی می تواند خطرناک باشد. به ویژه اگر این کار توسط افراد مبتدی انجام شود، احتمال آسیب دیدگی گوشی شما بسیار بالا خواهد بود. گاهی حتی علی رغم درست طی شدن مراحل، ممکن است بخش های مختلف موبایل آسیب ببینند. بنابراین پیش از انجام عملیات فلش نرم افزاری موبایل، حتما جوانب و احتیاطات کار را بسنجید.

فلش نرم افزاری با ریست فکتوری چه تفاوتی دارد؟

بازگشت به تنظیمات کارخانه، تمام تنظیمات و برنامه های موبایل را حذف می کند. شکل پارتیشن بندی تغییر نمی کند و شما نمی توانید تغییری در طراحی گوشی ایجاد کنید. اما پس از فلش کردن می توانید پارتیشن بندی گوشی را تغییر دهید و یا برخی از برنامه های اصلی را حذف کنید.

آیا بدون کامپیوتر هم می توان گوشی را فلش کرد؟

بله. برای فلش کردن موبایل بدون استفاده از کامپیوتر، باید رام مورد نظر را از طریق مرورگر موبایل دانلود کرده و آن را در کارت SD ذخیره نمایید. همچنین باید جایی برای ذخیره کردن نسخه بکاپ اطلاعات پیدا کنید.

چطور می توان گوشی را به صورت رایگان فلش کرد؟

ما نحوه فلش کردن گوشی را به شما آموزش دادیم. برای این که بتوانید این کار را بدون هزینه پرداخت کنید، اول از اطلاعات مهم خود بکاپ بگیرید. سپس قفل بوت لودر را باز و یا گوشی را روت کنید. پس از دانلود کردن رام سفارشی، موبایل را در حالت بازیابی یا ریکاوری، راه اندازی کنید. رام را به موبایل فلش کرده و به این ترتیب، موبایل خود را به صورت رایگان فلش نمایید. توجه داشته باشید که بروز خطا در هریک از مراحل ذکر شده، می تواند به گوشی و عملکردهای مختلف آن آسیب بزند. لذا بهتر است برای این منظور از تکنسین های مجرب تعمیر موبایل کمک بگیرید.

برای فلش کردن گوشی از چه نرم افزاری استفاده کنیم؟

نرم افزارهای متنوعی برای فلش گوشی های موبایل طراحی شده اند. در بین این برنامه ها،iMyFone Fixpro  و Tenorshare ReiBoot برای گوشی های اندرویدی شناخته شده هستند. توصیه می کنیم برای جلوگیری از آسیب های نرم افزاری، برنامه مورد نظرتان را از وب سایت های معتبر دانلود کنید.

آیا با فلش کردن گوشی، همه چیز از روی آن حذف می شود؟

اگر قصد دارید از حالت ریکاوری یک رام سفارشی را فلش کنید، فقط برنامه ها و سیستم شما پاک می شود و محتوای کارت حافظه تغییری نمی کند. اما اگر می خواهید از طریق ابزارهای فلش SP گوشی خود را فلش کنید، داده های سیستم به همراه داده های موجود در حافظه داخلی پاک می شوند و باید به این نکته توجه داشته باشید.

نمایندگی تعمیرات موبایل

لازم به ذکر است که پروسه ی فلش کردن گوشی امر پیچیده و حساسی می باشد که نیاز به تجربه ی بالا دارد. بنابراین توصیه می شود بدون آشنایی قبلی از انجام این کار خودداری کرده و تلفن همراه خود را به دست کارشناسان ماهر بسپارید، چرا که مشکلاتی مانند هنگ کردن گوشی و از کار افتادگی کلی سیستم از خطرات انجام نادرست فلش کردن گوشیست.

تماس با نمایندگی تعمیرات موبایل »

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
خدمات پذیرش و تحویل دستگاه در محلثبت سفارش تعمیر
+