آموزش حذف اکانت گوگل

اکثر کاربران برای این که بتوانند از تمام قابلیت های گوشی هوشمند خود استفاده کنند، معمولا حساب کاربری گوگل را روی دستگاه فعال می کنند. زمانی که شما یک حساب گوگل را روی یک گوشی فعال می کنید دیگر نمی توانید یک اکانت دوم را روی دستگاه فعال کنید. در نتیجه اگر قصد تغییر اکانت گوگل خود را داشته باشید، باید حذف اکانت گوگل فعلی، یک حساب کاربری جدید را روی آن فعال کنید. نکته دیگر این که اگر بخواهید گوشی خود را به دیگری واگذار کرده و آن را بفروشید هم باید با حذف حساب گوگل از روی گوشی، مانع دسترسی دیگران به اطلاعات شخصی خود شوید.

همین موارد در خصوص کامپیوتر و لپ تاپ هم مطرح می شود، با این تفاوت که شما می توانید در یک لپ تاپ یا کامپیوتر از اکانت های مهمان هم استفاده کنید. مهم نیست که از چه نوع و مدل گوشی هوشمندی استفاده کنید، مراحل حذف کردن اکانت گوگل در همه گوشی ها تقریبا با هم مشابه است. در این مقاله شما را با نحوه حذف اکانت گوگل از روی گوشی و کامپیوتر آشنا می کنیم.

حذف اکانت گوگل

مراحل حذف اکانت گوگل از گوشی های اندرویدی

از آن جایی که بسیاری از کاربران از گوشی های اندرویدی استفاده می کنند، ابتدا نحوه حذف حساب گوگل از روی گوشی های اندرویدی را توضیح می دهیم. برای حذف اکانت گوگل در گوشی اندرویدی باید مراحل زیر را دنبال کنید:

توصیه میشود مقاله فعال کردن دستیار صوتی گوگل در گوشی سامسونگ را مطالعه کنید.

  • ابتدا در گوشی اندرویدی خود وارد قسمت تنظیمات دستگاه خود شوید
  • حالا در این بخش ابتدا روی گزینه Accounts یا گزینه Users & Accounts بزنید و ببینید که چند حساب گوگل فعال برای شما وجود دارد. اکانت گوگلی که می خواهید حذف شود را پیدا کرده و روی آن بزنید
  • حالا در قسمت پایین لیست باید گزینه Remove Account را انتخاب کنید تا به این ترتیب حساب گوگل به صورت کامل از روی گوشی اندرویدی شما حذف شود.
مراحل حذف اکانت گوگل از گوشی های اندرویدی

مراحل حذف حساب گوگل از گوشی آیفون

آموزش بعدی مربوط به حذف اکانت گوگل در گوشی های آیفون است. در گوشی های آیفون یا آیپدها نیز کاربران می توانند با چند مرحله ساده، حساب گوگل را از روی دستگاه خود پاک کنند. برای حذف حساب گوگل از روی آیفون باید مراحل زیر را دنبال کرد:

  • در گوشی آیفون باید وارد قسمت تنظیمات آیفون شوید
  • حالا در لیست این بخش گزینه Accounts & Passwords را انتخاب کنید
  • در مرحله بعدی هم باید روی گزینه Gmail بزنید تا اطلاعات حساب گوگل فعال شده روی آیفون برای شما نمایش داده شود. باز هم مانند قبل در پایین لیست گزینه Delete Account را انتخاب کنید تا بعد از تایید شما، حذف شدن اکانت گوگل از روی گوشی شروع شود.ش
مراحل حذف حساب گوگل از گوشی آیفون

نحوه حذف حساب کاربری گوگل از کامپیوتر

فرایند حذف اکانت گوگل از کامپیوتر کمی با گوشی متفاوت است. در کامپیوتر برای این که بخواهید حساب گوگل خود را حذف کنید باید وارد حساب گوگل مورد نظر شده و سپس قسمت تنظیمات آن را انتخاب کنید. حالا در صفحه حساب کاربری گوگل در قسمت سمت چپ آن گزینه data & privacy را انتخاب کنید. در ادامه صفحه ای برای شما باز می شود که برای حذف حساب گوگل از روی کامپیوتر باید روی گزینه Delete Account or Services کلیک کنید. در برخی مواقع شاید لازم برای تا برای حذف شدن اکانت گوگل از روی کامپیوتر یک بار دیگر اطلاعات ورود به حساب کاربری تان را وارد نمایید.

بعد از آن باید روی گزینه Delete Google account and data بزنید. با انتخاب این گزینه و قبل از حذف کامل حساب گوگل شما می توانید با گزینه ای که برای بکاپ گیری نمایش داده می شود، از اطلاعات حساب گوگل خود یک نسخه بکاپ تهیه کرده و آن را ذخیره کنید. در صورتی که به بکاپ گیری نیاز ندارید می توانید از این مرحله بگذرید. حالا وارد مرحله آخر می شوید. در این مرحله یک صفحه باز می شود که در آن دو گزینه مربوط به ضوابط گوگل وجود دارد. شما باید تیک این دو گزینه را زده و سپس با کلیک روی گزینه Delete Acoount، به صورت کامل حساب گوگل را پاک کنید. این مقاله با قابلیت های دستیار گوگل بیشتر آشنا شوید را مطالعه کنید.

نحوه حذف حساب کاربری گوگل از کامپیوتر

آموزش حذف اکانت گوگل از راه دور

اگر به دستگاهی که حساب گوگل شما روی آن فعال است دسترسی نداشته باشید چه باید کرد؟ برای مثال در نظر بگیرید که گوشی شما به سرقت رفته یا این که لپ تاپ شخصی شما در اختیار فرد دیگری است و شما نمی خواهید که افراد ناشناس بتوانند به حساب گوگل شما دسترسی داشته باشند. خصوصا اگر اطلاعات مهمی مانند اطلاعات حساب بانکی تان به اکانت گوگل وصل باشد. در این شرایط می توانید از طریق یک دستگاه دیگر حذف اکانت گوگل را انجام دهید. با یک دستگاه دیگر وارد صفحه Gmail تان شوید و در بخش تنظیمات آن روی گزینه  Manage your Google Account کلیک کنید.

در ادامه ابتدا گزینه  Security و سپس گزینه Manage devices را انتخاب کنید. در این بخش شما می توانید لیست دستگاه هایی که به این اکانت دسترسی دارند و این حساب روی آنها فعال است را ببینید. برای حذف حساب گوگل کافی است روی دستگاه گم شده بزنید و در قسمت Account Access با زدن روی گزینه Remove، اکانت گوگل را از روی آن دستگاه حذف کنید.

آموزش حذف اکانت گوگل از راه دور

نکاتی که قبل از حذف اکانت گوگل باید بدانید

در این مقاله به صورت کامل با نحوه حذف حساب گوگل از دستگاه های مختلف آشنا شدید. اما قبل از این که برای حذف اکانت گوگل خود از روی گوشی یا کامپیوتر تصمیم بگیرید بهتر است چند نکته را در نظر داشته باشید. اول این که زمانی که شما حساب گوگل خود را حذف می کنید به احتمال زیاد بخشی از اطلاعات شما هم با آن پاک می شود. این اطلاعات می تواند شامل برخی از ایمیل ها، آدرس ایمیل ها یا لیست مخاطبین شما باشد. بنابراین اگر به این داده ها نیاز دارید حتما قبل از هر کاری یک فایل بکاپ از حساب گوگل تان تهیه کنید.

نکته مهم دیگر این که اکثر حساب های مهم کاری، حساب ها و سرویس های آنلاین شما به اکانت گوگل متصل اند. در نتیجه حتما قبل از این که آن را حذف کنید یک حساب ایمیل جایگزین را در نظر بگیرید. زمانی که شما اکانت گوگل را پاک کنید ممکن است دیگر نتوانید به سرویس های آنلاین مانند یوتیوب یا گوگل درایو دسترسی داشته باشید. در نهایت در نظر داشته باشید که روش های حذف اکانت گوگل که در بالا به آنها اشاره شد روش های دائمی نیستند و هنوز هم می توانید این اکانت را روی دستگاه بازیابی کرده و مجددا به آن دسترسی داشته باشید. البته قطعا برای این منظور به اطلاعات حساب تان نیاز خواهید داشت.