• خانه
  • مقالات
  •  مقایسه دوربین آیفون ۱۴ پرو مکس و گلکسی S23 اولترا

 مقایسه دوربین آیفون ۱۴ پرو مکس و گلکسی S23 اولترا

مقایسه دوربین آیفون ۱۴ پرو مکس و گلکسی S23 اولترا واقعا کار ساده ای نیست! هردو گوشی، پرچمدارهای جدید دو شرکت بزرگ و پرطرفدار هستند و گویی اساسا با قصد رقابت کردن با یکدیگر، طراحی و تولید شده اند. طرفداران متعصب آیفون به هیچ عنوان نمی پذیرند که سامسونگ، دست کم در برخی از بخش ها بهتر عمل کرده است. سامسونگ بازها هم معتقدند که دوران پیشتازی اپل در زمینه دوربین گوشی به پایان رسیده و حالا کره ای ها با قدرت، کاپ قهرمانی را در دست گرفته اند.

در ادامه این مطلب تلاش کرده این که ضمن بررسی مشخصات فنی و قابلیت های نرم افزاری، دوربین دو گوشی اس 23 اولترا و آیفون 14 پرومکس را باهم مقایسه کنیم. برای مقایسه دوربین آیفون ۱۴ پرو مکس و گلکسی S23 اولترا و اطلاع از جزئیات بیشتر هم می توانید ویدئوی مربوطه را مشاهده کنید. کارشناسان نمایندگی تعمیر موبایل در مرکز سخت افزار ایران هم برای ارائه مشاوره رایگان و راهنمایی های بیشتر در خدمت شما هستند.

مقایسه دوربین آیفون ۱۴ پرو مکس و گلکسی S23 اولترا

ویدئوی مقایسه دوربین آیفون ۱۴ پرو مکس و گلکسی S23 اولترا

اگر قصد خرید جدیدترین گوشی های هوشمند عرضه شده در بازار را دارید و نمی دانید که دوربین کدام یک بهتر است، فیلم مقایسه دوربین گلکسی S23 اولترا و آیفون ۱۴ پرو مکس، انتخاب را برای شما ساده تر می کند. در این فیلم، ویژگی های مختلف دوربین های هردو گوشی بررسی شده اند. همچنین با دیدن عکس های ثبت شده با هر گوشی که از سوژه های مشترک گرفته شده اند، تصویر بهتری راجع به کیفیت و وضوح آنها به دست خواهید آورد. در نهایت می توانید ضمن مقایسه دوربین آیفون ۱۴ پرو مکس و گلکسی S23 اولترا، بهترین گوشی را برای خود انتخاب و خریداری کنید.

مشخصات فنی دوربین آیفون ۱۴ پرو مکس و گلکسی S23 اولترا

برای مقایسه دوربین آیفون ۱۴ پرو مکس و گلکسی S23 اولترا بهتر است مشخصات فنی هریک از این دو مدل را بررسی کنیم. دوربین اصلی S23 اولترا از حسگر ۲۰۰ مگاپیکسلی HP2 سامسونگ با پیکسل‌های ۰٫۶ میکرومتری و ابعاد 1/1.3 اینچ بهره می برد. فوکوس خودکار لیزری در کنار لنز ۲۳ میلی متری با دیافراگم f/1.7 هم امکان ثبت تصاویری با وضوح بالا را فراهم می کند.

این درحالی است که اپل، جدیدترین گوشی خود را به دوربین اصلی با حسگر ۴۸ مگاپیکسلی و ابعاد 1/1.28 اینچی مجهز کرده است. فیلتر Quad-Bayer روی سطح دوربین، موجب دیده شدن رنگ یکسان در هر چهار پیکسل و ثبت عکس هایی با وضوح 12 مگاپیکسلی می شود. همچنین بد نیست بدانید که دوربین اصلی آیفون ۱۴ پرو از نسل دوم سیستم لرزشگیر Sensor-shift استفاده می کند. لنزی با دیافراگم  f/1.8 به جای f/1.5 که فوکوس خودکار را نیز با فناوری تشخیص فاز Dual-Pixel انجام می دهد.

دوربین‌های تله فوتوی ۳ و ۱۰ برابری گلکسی اس ۲۳ اولترا از حسگر ۱۰ مگاپیکسلی  IMX754 سونی با ابعاد 1/3.52 اینچی و پیکسل های ۱٫۱۲ میکرومتری بهره برده و به لرزشگیر اپتیکال و فوکوس تشخیص فاز Dual Pixel هم مجهز شده اند. در مقابل، دوربین تله فوتو آیفون ۱۴ پرومکس از حسگر ۱۲ مگاپیکسلی با ابعاد 1/3.5 اینچی و پیکسل‌های ۱٫۰ میکرومتری به همراه لنزی با دیافراگم f/2.8، بزرگ‌نمایی اپتیکال ۳ برابری نسبت به تصویر دوربین اصلی، لرزش‌گیر اپتیکال OIS و فوکوس خودکار تشخیص فاز بهره می برد.

مقایسه دوربین اولترا واید آیفون ۱۴ با گلکسی S23 اولترا

در ادامه مقایسه دوربین آیفون ۱۴ پرو مکس و گلکسی S23 اولترا، باید در مورد دوربین اولترا واید این دو گوشی صحبت کنیم. سامسونگ در گلکسی اس ۲۳ اولترا از ماژول  IMX564 سونی با ابعاد 1/2.55 اینچ و پیکسل های ۱٫۴ میکرومتری استفاده کرده است تا یک اولترا واید بی نقص داشته باشد. اما دوربین اولتراواید آیفون ۱۴ پرو مکس ۱۲ مگاپیکسلی است و از حسگر 1/2.55 اینچی با پیکسل‌های ۱٫۴ میکرومتری استفاده می کند. جالب است بدانید که این حسگر در برابر لنزی با دیافراگم f/2.2 قرار دارد و با بهره گیری از فوکوس خودکار Dual-Pixel امکان عکاسی ماکرو از فواصل بسیار نزدیک را نیز فراهم می کند.

دوربین واید آیفون ۱۴ پرو مکس بهتر است یا گلکسی S23 اولترا؟

یکی دیگر از بخش های مهم در مقایسه دوربین آیفون ۱۴ پرو مکس و گلکسی S23 اولترا، مربوط به دوربین واید است. واقعیت این است که طبق نتایج به دست آمده، سامسونگ در این بخش عملکرد بهتری دارد. عکس هایی که با دوربین واید اس 23 اولترا ثبت شده اند، رنگ های به مراتب بهتری در مقایسه با آیفون 14 پرومکس دارند. البته ممکن است این مسئله تا حدی سلیقه ای باشد؛ اما در نهایت نمی توان عملکرد بهتر Samsung را در این بخش انکار کرد.

تفاوت دوربین تله فوتوی آیفون ۱۴ پرو مکس و گلکسی S23 اولترا

دوربین تله فوتو هم گزینه مهمی در مقایسه دوربین آیفون ۱۴ پرو مکس و گلکسی S23 اولترا است. احتمالا در این بخش هم می توان سامسونگ را پیروز میدان دانست. البته آیفون در زمینه کنترل نویز عملکرد بهتری دارد و رقابت را برای سامسونگ دشوارتر می سازد.

گستره‌ی دینامیکی  (HDR)در دوربین آیفون 14 پرومکس و S23 Ultra

گستره دینامیکی یک فاکتور مهم در مقایسه دوربین آیفون ۱۴ پرو مکس و گلکسی S23 اولترا است که نباید به سادگی از کنار آن عبور کرد. عملکرد کلی سامسونگ در زمینه گستره دینامیکی، کمی تهاجمی تر از apple است. این مسئله موجب شده که عکس های ثبت شده با گلکسی اس ۲۳ اولترا جزئيات بیشتری را از دل سایه ها به نمایش بگذارند.

مقایسه دوربین گلکسی S23 اولترا و آیفون ۱۴ پرو مکس در فوکوس

برای مقایسه دوربین آیفون ۱۴ پرو مکس و گلکسی S23 اولترا باید فوکوس را هم مد نظر داشته باشیم. نمی توان با قطعیت گفت که فوکوس کدام دوربین بیشتر است؛ اما اگر عکس های ثبت شده با هردو گوشی را مقایسه کنید، متوجه می شوید که اس 23 اولترا جزئیات بیشتری را نمایش داده و رنگ ها در نقاط فوکوس آن واقعی تر هستند. با این حال این مسئله، به هیچ عنوان چیزی از ارزش های آیفون و دوربین همه چیز تمامش کم نمی کند!