مقایسه دوربین اپل با سامسونگ؛ دوربین اپل بهتر است یا سامسونگ؟

اگر از کاربران مختلف در خصوص گوشی های آیفون و سامسونگ و این که کدام یک از آنها گوشی بهتری است سوال بپرسید، قطعا پاسخ های متفاوتی را دریافت می کنید، چرا که برخی از کاربران طرفداران پروپا قرص گوشی های سامسونگ هستند و برخی نیز به دلایلی کاملا مشخص از جمله محبوبیت بی چون و چرای برند اپل، گوشی های آیفون را انتخاب می کنند. اما اگر بخواهیم به مقایسه دوربین اپل با سامسونگ بپردازیم، کدام یک برگ برنده را دارد؟ بدون شک انتخاب این که دوربین اپل بهتر است یا سامسونگ کار سختی است، چرا که هر دو کمپانی به عنوان دو غول بزرگ صنعت تولید گوشی های هوشمند، از به روزترین و بهترین تکنولوژی ها در ساخت دوربین های شان استفاده می کنند. با این حال می توان از جهاتی به مقایسه دوربین اپل با سامسونگ پرداخت. در این مقاله به شما می گوییم که دوربین اپل بهتر است یا سامسونگ؟

مقایسه دوربین اپل با سامسونگ

برای مقایسه دوربین اپل با سامسونگ چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

برای این که بخواهیم دوربین گوشی های آیفون را با دوربین گوشی های سامسونگ مقایسه کنیم، باید چند چیز را در نظر بگیریم. اول این که بهتر است مدل های مختلف هر برند را در برابر هم قرار داد، یعنی پرچم دارهای معرفی شده از هر کمپانی در هر سال را با هم مقایسه کرد  و به همین منوال هم به مقایسه مدل های رده متوسط و رده پایین تر با هم پرداخت. قیمت هر محصول، سال تولید و سخت افزاری که در گوشی به کار رفته، همگی از دیگر فاکتورهایی هستند که می توانند روی کیفیت دوربین یک گوشی تاثیر بگذارند و باید برای بررسی و ارزیابی عملکرد دوربین گوشی ها به آنها توجه کرد. 

به صورت کلی در لیست اپل، گوشی های آیفون 15، سری 14 و 14 پرومکس، از آخرین و جدیدترین گوشی هایی است که توسط این برند به بازار عرضه شده است. در طرف مقابل هم برند سامسونگ، با معرفی گوشی های سری اس خود، از جمله گوشی گلکسی S23 Ultra، از بازار پر رقابت گوشی های هوشمند عقب نماند. با توجه به این که هر دوی این گوشی ها جزو مدل های محبوب و پرکاربرد بازارند، برای مقایسه دوربین اپل با سامسونگ، بهتر است به بررسی و مقایسه این مدل ها با هم بپردازیم.

این مقاله را از دست ندهید : بهترین گوشی گیمینگ سامسونگ

از نظر راحتی استفاده اپل بهتر است یا سامسونگ؟

برای مقایسه دوربین اپل با سامسونگ بهتر است با میزان راحتی استفاده از دوربین های هر یک از این گوشی ها شروع کنیم. هم گوشی های سامسونگ و هم اپل هر دو به قابلیت ها و گزینه های تنظیماتی متعددی مجهزند که کار با این گوشی ها را بسیار راحت تر می کند. یکی از مهمترین آنها هم امکان تنظیمات خودکار و فوکوس است. در این زمینه گوشی های اپل کمی جلوترند، چرا که قدرت فوکوس سریع تری دارند و می توانند به دلیل سرعت شاتر بیشترشان، تصاویر را سریع تر و بهتر و بدون تار شدن ثبت کنند. 

به نوعی می توان گفت، دوربین گوشی های اپل برای ثبت عکس های سریع و ناگهانی و خصوصا تصاویر متحرک، عملکرد بهتری دارد و کار با آن راحت تر است. در خصوص گوشی های سامسونگ سرعت شاتر کمی تاخیر دارد و در برخی مواقع که می خواهید با گوشی سامسونگ عکس هایی با رزولوشن بالا بگیرید، ممکن است تاخیر زیادی را تجربه کنید.

مقایسه کیفیت تصاویر در دوربین های اپل با سامسونگ

بدون شک برای همه ما کیفیت تصاویری که می گیریم، مهمترین معیار برای مقایسه دوربین اپل با سامسونگ است. در این زمینه کمی سخت است که بخواهیم برتری را به یک مدل یا برند خاص بدهیم، چرا که هم با گوشی سامسونگ و هم با گوشی های رده بالای اپل می توانیم بهترین و باکیفیت ترین عکس ها را بگیریم. هر دوی این برندها با بهره گیری از بهترین تکنولوژی ها، امکان یک عکاسی حرفه ای را به کاربران می دهند. با این حال، باز هم در برخی زمینه ها یکی بهتر از دیگری عمل می کند.

مقایسه کیفیت تصاویر در حالت های مختلف عکاسی

گزینه های زیادی وجود دارد که می توان مقایسه دوربین اپل با سامسونگ را از نظر کیفیت تصاویر در حالت های مختلف عکاسی انجام داد. برای مثال اگر بخواهیم عکس ها یا تصاویر در شب را بگیرید، قدرت و کارایی اپل بهتر است. عکس های حالت شب گوشی های آیفون بسیار واقعی تر است. در مقابل اما میزان روشنایی و نورپردازی گوشی های سامسونگ در عکس های حالت شب بیشتر است که باعث می شود این عکس ها روشن تر و واضح تر شوند. اما گاهی نورپردازی بیش از حد موجب غیر طبیعی شدن عکس ها می شود. مورد مهم بعدی، محدوده پویاست. در این زمینه دوربین گوشی های سامسونگ جلوتر است و عکس هایی خاص را ثبت می کند. 

اما این زیاد بودن محدوده پویا در گوشی های سامسونگ در برخی مواقع هم می تواند موجب غیر طبیعی به نظر رسیدن برخی از عکس ها شوند. در گوشی های آیفون به دلیل وجود تکنولوژی Adaptive True Tone، میزان نورپردازی سوژه ها در حد نرمال باقی می ماند. در خصوص کیفیت عکس های پرتره هم می توان گفت که سامسونگ به دلیل قدرت تشخیص بالای لبه ها، عملکرد نسبتا بهتری دارد. اما با این حال در تار کردن پس زمینه کمی زیاده روی می کند. این ویژگی در مورد گوشی های آیفون مطرح نیست. در نهایت کیفیت تصاویر با لنزهای مختلف مطرح می شود که در این خصوص آیفون عملکرد بهتری دارد، چرا که با هر لنزی کیفیت عکس ها ثابت است.

مقایسه طیف رنگ ها در دوربین های اپل و سامسونگ

فاکتور مهم بعدی برای مقایسه دوربین اپل با سامسونگ، بررسی طیف تشخیص رنگ ها و پردازش رنگ های مختلف در دوربین گوشی های آیفون با سامسونگ است. در گوشی های آیفون رنگ ها همیشه در طیف طبیعی و واقعی خود ثبت می شوند. در واقع در دوربین های آیفون به تصاویر رنگ های بیشتر یا اغراق شده ای اضافه نمی شود. این در حالی است که در عکس های گرفته شده با دوربین های سامسونگ، عکس ها کمی رنگ و لعاب بیشتری دارند. با وجودی که هر دوی این ویژگی ها می تواند جذابیت های خود را داشته باشد، با این حال انتخاب این که کدام یک عملکرد بهتری دارند، به نظر و سلیقه کاربران مربوط می شود. برخی از کاربران ترجیح می دهند که عکس ها با رنگ های طبیعی شان گرفته شوند. 

بنابراین قطعا انتخاب آنها گوشی های اپل است. با این حال برخی دیگر عکس های ثبت شده با اپل را کمی بی رنگ و روح می دانند و به این دلیل هم عکاسی با گوشی های سامسونگ را ترجیح می دهند. سامسونگ به صورت خودکار عکس های گرفته شده کمی ادیت می کند. این می تواند برای بسیاری از کاربران، خصوصا کسانی که قصد انتشار سریع و در لحظه عکس های شان را دارند، مزیت مهمی باشد. یک مورد مهم دیگر که موجب جذاب تر شدن گوشی های سامسونگ می شود این است که دوربین این گوشی ها، رنگ پوست را طبیعی تر نشان می دهد و به واقعیت نزدیک است. با این حال عملکرد گوشی های آیفون بیشتر مورد نظر عکاس های حرفه ای است.

مقایسه کیفیت ویدئوها در گوشی های سامسونگ و اپل

در نهایت برای مقایسه دوربین اپل با سامسونگ باید به بررسی کیفیت ویدئوهای آنها بپردازیم. به صورت کلی ویدئوهای گرفته شده با گوشی های آیفون در مقایسه با گوشی های سامسونگ کیفیت بسیار بهتری دارند. دلیل اصلی آن هم متمرکز بودن عملکرد تمامی لنزهای به کار رفته در گوشی های آیفون است. در واقع از آن جایی که کیفیت تصاویر در تمامی لنزها ثابت است، با تغییر دادن لنزها در گوشی های آیفون هیچ تغییری در کیفیت ویدئوها ایجاد نمی شود. با این حال هنوز هم سامسونگ مشخصاتی دارد که موجب برتری آن نسبت به آیفون خواهد شد. 

در گوشی های سامسونگ تکنولوژی لرزش گیر OIS، عملکرد بسیار وسیع تر و قدرت مندتری دارد. در نتیجه در ویدئوهایی که با این گوشی ها ثبت می شود، لرزش تصاویر از بین رفته و در نتیجه در فیلم ها جزئیات فنی بیشتری مشهود است. شما با گوشی های جدید سامسونگ امکان ثبت ویدئوهایی با کیفیت 8K را هم دارید، چرا که این دستگاه ها از این تکنولوژی هم پشتیبانی می کنند. در نهایت یک ویژگی منفی در خصوص دوربین گوشی های آیفون، حذف سایه ها از صورت است. این کار با هدف یکنواخت کردن نورپردازی انجام می شود، اما می تواند روی جذابیت ویدئوها اثر منفی بگذارد. دوربین گوشی های سامسونگ چنین ویژگی ندارند.

برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید : بهترین گوشی برای نابینایان

برای عکاسی گوشی اپل بخریم یا سامسونگ؟

در این جا به صورت کامل به مقایسه دوربین اپل با سامسونگ پرداختیم. همانطور که حتما متوجه شدید هر دوی این گوشی ها از نظر کیفیت دوربین و عملکرد آن حرف های زیادی برای گفتن دارند و به همین دلیل برای این که بخواهیم از نظر دوربین بین این دو گوشی انتخاب کنیم، کار کمی دشوار است. اما در یک جمع بندی می توان گفت که اگر به عکس هایی با طیف رنگی طبیعی تر و ساده تر علاقه دارید یا هدف شما عکاسی از طبیعت یا سوژه های در حرکت است، دوربین گوشی های آیفون عملکرد بهتری دارد. 

در مقابل اما اگر به عنوان یک عکاس سوشال مدیا هستید و می خواهید عکس هایی با طیف رنگی گسترده تر و شاداب تر بگیرید و به ادیت خودکار دوربین نیاز دارید، دوربین گوشی های پرچم دار سامسونگ می تواند همان چیزی باشد که به دنبالش هستید. در نهایت می توانید با کمک مقاله معرفی بهترین گوشی های مناسب عکاسی، ایده آل ترین انتخاب را داشته باشید.