آموزش نحوه تغییر فونت گوشی های اندرویدی

سیستم عامل مورد استفاده در گوشی های اندرویدی به نحوی طراحی شده است که می توان هر گونه تغییری را در آن اعمال کرد. از این رو دست کاربران این گوشی ها خصوصا به نسبت کاربران گوشی های آیفون، برای انجام برخی تغییرات در گوشی های اندرویدی بازتر است. برای نمونه، کاربران گوشی های اندرویدی می توانند با استفاده از روش های متعدد، فرایند تغییر فونت گوشی های اندرویدی را انجام دهند.

روش های متعددی برای تغییر فونت کیبورد اندروید، در حالت های مختلف قابل استفاده است. برای مثال در برخی از روش های موجود گوشی باید روت باشد. انتخاب فونت کاملا سلیقه ای است. در این خصوص باید توجه داشت که این کار با تغییر زبان گوشی با فارسی کردن دستگاه متفاوت است. در ادامه روش های مختلف موجود برای تغییرفونت‌گوشی‌های اندرویدی را بررسی خواهیم کرد.

آموزش نحوه تغییر فونت گوشی های اندرویدی

تغییر فونت گوشی های اندرویدی در دستگاه های روت شده

همان طور که گفته شد، روش های تغییر فونت کیبورد اندروید در دستگاه های روت شده و روت نشده متفاوت است. در قدم اول می خواهیم در خصوص روش های متفاوت تغییر فونت گوشی های اندرویدی در دستگاه های روت شده صحبت کنیم. روش های زیر در صورت روت شدن دستگاه مورد نظر قابل دنبال کردن هستند:

  • استفاده از برنامه Font Installer برای تغییر فونت دستگاه
  • استفاده از برنامه iFont برای تغییر فونت کیبورد
  • تغییر فونت از طریق Android Debug Bridge
  • تغییر فونت از طریق برنامه فایل منیجر اختصاصی

این روش ها، خصوصا دو روش آخر که از روش های دستی تغییر فونت گوشی هستند تنها در دستگاه های روت شده قابل استفاده هستند. در ادامه مختصرا هر یک از این روش ها را توضیح می دهیم.

تغییر فونت با برنامه Font Installer

در این برنامه یک سری پیش نمایش ها برای فونت های بلید این در دسترس است که می توان قبل از نصب، آرایش فونت را در دستگاه مشاهده کرد. برای استفاده از این روش جهت تغییر فونت گوشی های اندرویدی یا باید لیست فونت های مد نظر را به صورت آنلاین دانلود کرد یا این که فایل فونت ها را به حافظه دستگاه انتقال داد. در ادامه ابتدا باید فایل TTF فونت های در دسترس را نصب کرده و در برنامه Font Installer آن ها را اجرا کنید.

در این جا می توانید قبل از تغییر فونت کیبورد اندروید، پیش نمایش آن را نیز مشاهده کنید. در ادامه با اجازه دسترسی به برنامه Font Installer باید در پنجره باز شده، گزینه yes را انتخاب کرد. در نهایت بعد از ریستارت شدن گوشی، فونت دستگاه نیز تغییر می کند. در خود برنامه نیز می توان به صورت آنلاین فایل فونت های مختلف را دانلود و نصب کرد و مانند همان مسیر قبلی، فونت گوشی را تغییر داد.

تغییر فونت با برنامه iFont

این برنامه در صورت روت بودن گوشی برای دستگاه های مختلف جهت تغییر فونت کیبورد اندروید قابل استفاده است. در این برنامه نیز یا می توان از فایل فونت های موجود استفاده کرد یا این که فایل فونت های مد نظر را به صورت آنلاین در برنامه دانلود و اجرا کرد. در ادامه باید برنامه را باز کرد و در بخش تنظیمات آن گزینه Change Font Mode را انتخاب کرد. در این لیست نیز باید گزینه System Mode را انتخاب و در ادامه وارد تب Custom شد. حال در این تب می توان فونت های مد نظر را مشاهده و انتخاب کرد. باز هم بعد از اتمام فرایند تغییر فونت گوشی های اندرویدی، دستگاه ریستارت شده و بعد از آن فونت دلخواه روی دستگاه اجرا می شود.

تغییر فونت گوشی های اندرویدی از طریق Android Debug Bridge

برای استفاده از این روش حتما باید گوشی اندرویدی مورد نظر روت شده باشد. در این روش به یک سیستم کامپیوتر نیاز است که در مرحله بعدی باید برنامه Android Software Development Kit روی این سیستم نصب و اجرا شود. با استفاده از یک کابل USB، گوشی را به کامپیوتر وصل کنید. همچنین باید فایل فونت های مورد نظر را نیز در اختیار داشته باشید و این فایل در کارت حافظه دستگاه ذخیره شده باشد.

حال با دستورات Android Debug Bridge می توان فونت را تغییر داد. ابتدا در کامپیوتر پنجره Command Prompt را باز کرده و سپس در پنجره باز شده، دستور adb shell و بعد از آن دستور su را وارد کنید. مرحله بعدی باید دستور Mount –o remount, rw / system و بعد از آن نیز دستور cd /system/fonts را وارد کنید. در ادامه باید دستوراتی را متناسب با نام فونتی که قرار است روی دستگاه نصب شود، وارد کرد تا نام فونت پیش فرض تغییر کند. برای مثال اگر فونت مورد نظر Roboto – Regular نام دارد، دستورات زیر باید به ترتیب وارد شوند:

  1. Mv Roboto – Regular.ttf Roboto – Regular. Ttf. Bak
  2. Cp /SD card / Roboto – Regular.ttf / system/ fonts

بعد از وارد کردن تمام دستورات با دقت کامل، گزینه exit را بزنید و از پنجره دستورات خارج شوید. حال با جدا کردن گوشی از کامپیوتر و ریستارت کردن آن، کار تغییر فونت کیبورد اندروید مورد نظر به اتمام می رسد. همان طور که مشاهده کردید، نحوه تغییر فونت گوشی های اندرویدی از این طریق دستی، پیچیدگی های بسیار زیادی نیز دارد.

تغییر فونت گوشی های اندرویدی با فایل منیجر

استفاده از این روش نیز به صورت دستی است و درست باید مانند روش قبلی تمامی دستورات وارد شود. تنها با این تفاوت که در این روش برای تغییر فونت گوشی های اندرویدی، به یک برنامه فایل منیجر نیاز است که به روت دایرکتوری دسترسی داشته باشد. در این روش دستور ها دستی وارد نمی شوند. گوشی باید باز هم روت شده بوده و فایل فونت ها نیز در دسترس باشد.

تغییر فونت کیبورد اندروید

تغییر فونت در گوشی های روت نشده

دسته دوم روش های تغییر فونت گوشی های اندرویدی در آن دسته از گوشی هایی است که روت نشده اند. در این خصوص برخی از گوشی های اندرویدی به صورت پیش فرض امکان تغییر فونت کیبورد اندروید را فراهم می کنند. تغییر فونت در این گوشی ها در مدل های مختلف از مسیر های متفاوتی انجام می شود. علاوه بر این اگر خود گوشی این امکان را فراهم نکند، می توان از برخی لانچری های اندرویدی جهت تغییر فونت دستگاه استفاده کرد.

یکی از این لانچری های پر طرفدار، برنامه Go Launcher  است. علاوه بر این، می توان از برنامه iFont نیز برای تغییر فونت استفاده کرد. البته در صورت روت نشدن دستگاه، این برنامه برای تمامی گوشی ها قابل استفاده نیست و تنها با برخی از مدل ها سازگاری دارد. برای مثال معمولا این برنامه در گوشی های روت نشده برند سامسونگ به راحتی عمل کرده و می توان از آن برای تغییر فونت گوشی های اندرویدی برند سامسونگ استفاده کرد.

انتخاب بهترین روش متناسب با مدل گوشی

با توجه به تمام روش های موجود به منظور تغییر فونت گوشی های اندرویدی، در جمع بندی نهایی می توان گفت که انتخاب بهترین روش به منظور تغییر فونت دستگاه باید متناسب با مدل گوشی و از همه مهم تر روت شدن یا نشدن آن صورت بگیرد. اما به هر حال به نظر روش های مبتنی بر برنامه تغییر فونت، به نسبت روش های دستی کارایی بهتری دارند و استفاده از آن ها دردسر کم تری دارد. اگر برای تغییر فونت کیبورد اندروید خود با مشکلی مواجه شدید، می توانید از کارشناسان با تجربه مراکز تعمیرات نرم افزاری موبایل مانند مرکز سخت افزار ایران کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − هجده =