آموزش رفع مشکل اسپیکر گوشی های اندرویدی

مشکل اسپیکر گوشی های اندرویدی ، محدود به یک یا دو ایراد نیست و طیف وسیع تری را شامل می شود. گاهی این مشکلات منشأ نرم افزاری دارند و با اصلاح تنظیمات و آپدیت و … برطرف می شوند. گاهی هم مسئله مربوط به خود اسپیکر بوده و پای یک آسیب دیدگی سخت افزاری در میان است. در هر صورت، بهتر است برای رفع مشکلات اسپیکر گوشی‌های اندرویدی، از تکنسین های تعمیرات موبایل کمک بگیرید. در ادامه این مقاله، نکات و روش هایی را برای برطرف کردن ایراد اسپیکر گوشی های اندرویدی به شما آموزش می دهیم. در نهایت اگر این روش ها موثر واقع نشدند، تیم تعمیر موبایل در مرکز سخت افزار ایران برای ارائه خدمات تخصصی تر در خدمت شما هستند.

آموزش رفع مشکل اسپیکر گوشی های اندرویدی

انواع مشکل اسپیکر گوشی های اندرویدی

همانطور که در بخش قبل اشاره کردیم، مشکلات اسپیکر در گوشی های هوشمند، گسترده هستند. گاهی صدا به طور کامل قطع می شود و فایل های صوتی، صدا ندارند. در برخی موارد، صدا مدام قطع و وصل می شود. گاهی صدای مخاطب به گوش نمی رسد و گاهی هم صدا با خش خش همراه است. در این شرایط باید دید که مسئله نرم افزاری است یا سخت افزاری. پس از آن می توان مطابق با علت بروز مشکل، اقداماتی را برای رفع مشکلات اسپیکر گوشی‌های اندرویدی انجام داد.

بیشتر بخوانید: آیا امکان ارتقا حافظه داخلی گوشی وجود دارد؟

روش های رفع مشکلات اسپیکر در موبایل اندرویدی

بررسی دستگاه های جانبی

در بسیاری از موارد، مشکلات اسپیکر گوشی‌های اندرویدی، مربوط به تجهیزات جانبی است. اگر بلوتوث هندزفری یا هدست بلوتوث درست کار نکنند، صدای خروجی هم مشکل خواهد داشت. بنابراین پیش از هر کاری، این تجهیزات را بررسی کرده و در صورت نیاز، آنها را ترمیم یا تعویض نمایید.

بررسی و اصلاح تنظیمات

یکی از دلایل ایجاد مشکل اسپیکر موبایل های اندرویدی، مربوط به تنظیمات دستگاه و به ویژه تنظیمات بخش صداست. وارد تنظیمات گوشی شده و در بخش صدا، چک کنید که همه چیز مرتب باشد. در صورت نیاز، مجددا تنظیمات بخش صدا را انجام دهید.

فورس ریستارت کردن گوشی

راه دیگر برای رفع مشکلات اسپیکر در گوشی های اندرویدی، فورس ریستارت کردن موبایل است. برای Force Restart  کردن گوشی، دکمه پاور (Power) و دکمه کاهش صدا (Volume Down) را به طور همزمان برای مدت زمانی در حدود 5 ثانیه نگه دارید. پس از راه اندازی مجدد، دوباره عملکرد اسپیکر را چک کنید.

ریست فکتوری، یکی از روش های رفع مشکل اسپیکر گوشی های اندرویدی

آخرین راهکار نرم افزاری برای رفع مشکل اسپیکر موبایل های اندرویدی، ریست فکتوری است. از منوی تنظیمات (Settings) یا از طریق حالت ریکاوری (Recovery Mode) ، می توانید موبایل خود را به تنظیمات کارخانه بازنشانی کنید. وارد منوی تنظیمات یا همان Settings دستگاه شوید. گزینه Backup & Reset را انتخاب کنید. گزینه Factory Reset را انتخاب و با انجام آن موافقت کنید. دقت کنید که پس از انجام دادن این کار، تمامی تنظیمات و اطلاعات گوشی پاک می شوند؛ پس اول از اطلاعات مهم تان بکاپ بگیرید.

تعمیر و تعویض اسپیکر گوشی

راهکار سخت افزاری حل مشکل اسپیکر موبایل های اندرویدی، تعمیر یا تعویض اسپیکر است. این مورد نیاز به بررسی تعمیرکاران مجرب و متعهد دارد. اگر تعمیرکار تشخیص دهد که ایراد از اسپیکر و قطعات داخلی است، این بخش را ترمیم کرده و در صورت نیاز، آن را تعویض می کند. به این ترتیب، مشکل اسپیکر برطرف شده و صدا به حالت عادی پخش می شود.