آیا امکان ارتقا حافظه داخلی در انواع گوشی ها وجود دارد؟

حتی گوشی هایی با بالاترین حجم حافظه نیز بالاخره ظرفیت شان تکمیل می شود. پر شدن حافظه داخلی گوشی ها و تبلت ها امری اجتناب ناپذیر است. با وجود فایل های مختلف عکس و فیلم، برنامه ها و نرم افزار های مختلفی که روی این دستگاه ها نصب می شوند، فایل های کش و سایر مواردی که فضای داخلی گوشی ها را اشغال می کنند، ارتقا حافظه داخلی گوشی های مختلف اهمیت زیادی دارد.

با افزایش حافظه داخلی گوشی یا تبلت می توان فضای بیشتری در اختیار داشت و کارایی و عملکرد دستگاه را افزایش داد. خصوصا این که همیشه خرید یک دستگاه جدید امکان پذیر نیست و با پر شدن حافظه داخلی یک گوشی معمولا از کارایی آن کاسته می شود و معمولا گوشی کند خواهد شد. از طرفی نیز همیشه امکان خالی کردن حافظه دستگاه وجود ندارد. به همین دلیل در این جا می خواهیم در خصوص راهکار های مختلفی که برای ارتقا حافظه داخلی گوشی های مختلف وجود دارد، صحبت کنیم.

ارتقا حافظه داخلی گوشی

روش های ارتقا حافظه داخلی گوشی

ارتقا حافظه داخلی گوشی با خالی کردن حافظه

اولین کاری که می توان برای افزایش حافظه داخلی گوشی انجام داد، خالی کردن فضای ذخیره شده در صورت امکان است. بسیاری از برنامه ها و فایل ها به طرز قابل توجهی حافظه دستگاه را پر می کنند و سرعت پردازش دستگاه را کاهش می دهند. حافظه کش نیز از جمله فایل هایی است که موجب پر شدن فضای ذخیره سازی شده، در حالی که نیازی به آن ها نیست.

با پاک کردن فایل های سیستمی، برخی از فایل های بلا استفاده و حذف حافظه کش دستگاه می توان فضای کلی گوشی را خالی تر کرد و فضای در دسترس بیشتری را به دست آورد. با توجه به نوع و مدل گوشی، می توان در بخش تنظیمات دستگاه وارد شد و با حذف حافظه اضافی کش گوشی، مقداری از فضای ذخیره شده را آزاد کرد.

استفاده از ابزار storage برای مدیریت حافظه داخلی

در گوشی های اندرویدی مختلف از جمله سامسونگ، هوآوی و ال جی، می توان با مراجعه به قسمت تنظیمات و بخش storage، حافظه داخلی گوشی را مدیریت کرد. در این جا می توان دید چه میزان از حافظه داخلی درگیر است و چه میزان آزاد. همچنین می توان با بررسی این که چه مقدار از این حافظه برای ذخیره سازی چه برنامه ها و فایل هایی استفاده شده است، آن را مدیریت کرد.

به این ترتیب می توان بر اساس فایل های ذخیره شده مختلف و نیازی که به آن ها دارید و همچنین فضای اشغال شده توسط آن ها، میزان حافظه در دسترس گوشی را افزایش داد. این راه کاری عمومی برای ارتقا حافظه داخلی گوشی های مختلف است.

مدیریت حافظه داخلی با برنامه

در روش دیگری که می توان از آن هم برای مدیریت و هم برای ارتقا حافظه داخلی گوشی استفاده کرد، از یک سری برنامه های مخصوص برای افزایش فضای اشغال شده توسط فایل های مختلف استفاده می شود. یکی از این برنامه ها، برنامه Disk Usage است.

با دانلود و نصب این برنامه می توان فایل ها و فولدر های مختلف را بررسی کرد و دید که هر برنامه و پوشه ای چه میزان از حافظه را به خود اختصاص داده اند. در این مرحله می توان با توجه به فضای اشغال شده و میزان اهمیت و استفاده از برنامه ها و فایل های مختلف، برخی از آن ها را با استفاده از خود برنامه حذف کرد تا فضای آزاد بیشتری به دست آورد.

ارتقا حافظه داخلی گوشی با انتقال حافظه داخلی به خارجی

روش ساده دیگری که می توان از آن برای افزایش حافظه داخلی گوشی استفاده کرد، تهیه یک حافظه خارجی با ظرفیت بیشتر و انتقال حافظه داخلی به حافظه خارجی است. برای این کار می توان از یک نرم افزار مانند نرم افزار External 2 Internal کمک گرفت تا با آن حافظه داخلی را به حافظه خارجی تهیه شده انتقال داد.

برای استفاده از این برنامه به آدرس حافظه داخلی و خارجی مورد نظر نیاز است تا با ارائه آن ها به نرم افزار، این انتقال انجام شود. برخی از برنامه های مدیریت فایل مانند Amaze می تواند برای دسترسی به این آدرس ها کاربرد داشته باشد. به این ترتیب می توان به راحتی با انتقال حافظه داخلی به خارجی، کار ارتقا حافظه داخلی گوشی را برای مدل های مختلف انجام داد.

استفاده از یک حافظه جانبی

راه کار ساده دیگری که می توان برای ارتقا حافظه داخلی گوشی پیشنهاد کرد، تهیه یک حافظه جانبی و استفاده از آن در کنار حافظه داخلی دستگاه ست. به این ترتیب می توان از این حافظه اضافه برای افزایش فضای ذخیره سازی و بهبود کارایی و سرعت دستگاه استفاده کرد.

استفاده از یک حافظه جانبی برای ارتقا حافظه داخلی گوشی

افزایش حافظه داخلی گوشی با نرم افزار

یک سری نرم افزار های اختصاصی وجود دارند که می توان از آن ها برای ارتقا حافظه داخلی گوشی های اندرویدی استفاده کرد. این نرم افزار ها از طریق گوگل استور در دسترس اند و با دانلود و نصب آن ها می توان فضای در دسترس گوشی ها را افزایش داد.

این برنامه ها می توانند فایل ها، برنامه ها و کلیه اطلاعات ذخیره شده در گوشی های اندرویدی مانند سامسونگ و هوآوی را فشرده کرده و از طریق فشرده سازی داده ها، فضای در دسترس داخلی گوشی را افزایش دهند. این روشی برای افزایش حافظه داخلی گوشی بدون حذف اطلاعات و فایل های ذخیره شده در آن است.

استفاده از فضای ذخیره سازی ابری

یک راه بسیار ساده تر، راحت تر و بدون هزینه نیز برای ارتقا حافظه داخلی گوشی های مختلف وجود دارد که می توان از آن برای انواع گوشی ها اعم از اندرویدی و آیفون بهره برد. با پیشرفت تکنولوژی و دسترسی به فضاهای ذخیره سازی آنلاین مانند فضای ابری، این امکان برای کاربران وجود دارد تا با ذخیره سازی بسیاری از فایل های خود در این فضا ها، حافظه داخلی خود را آزاد تر کرده و فضای در دسترس بیشتری داشته باشند. این سیستم های ذخیره سازی آنلاین شامل گوگل درایو، وان درایو مایکروسافت و آی کلود می شوند و می توان از طریق اینترنت به این فضا های ذخیره سازی دسترسی پیدا کرد.

بهینه سازی فضای حافظه داخلی از طریق Smart Storage

یک ترفند هوشمندانه برای ارتقا حافظه داخلی گوشی های مختلف وجود دارد که از طریق آن می توان به جای افزایش مستقیم فضای ذخیره سازی در دسترس، استفاده و کارایی این فضا را مدیریت و بهینه کرد. Smart Storage این امکان را به کاربران می دهد تا با بهینه سازی هوشمند حافظه داخلی، میزان فضای در دسترس را افزایش دهند.

افزایش حافظه داخلی گوشی های مختلف با حذف ویروس ها و بدافزار ها

بد افزار ها و ویروس ها می توانند با فعالیت خود در پس زمینه گوشی های هوشمند، فضایی را در حافظه داخلی این دستگاه ها اشغال کنند. در نتیجه این طور به نظر می رسد که حافظه داخلی گوشی مورد نظر پر شده است. با حذف ویروس ها و بد افزار ها از گوشی می توان به ارتقا حافظه داخلی گوشی کمک کرد. برای این منظور می توان با بررسی نشانه ها و دلایل ویروسی شدن موبایل و راه حل های رفع آن، این مشکل را برطرف کرد.

افزایش حافظه گوشی های شیائومی

در گوشی های شیائومی قابلیتی در نظر گرفته شده که با استفاده از آن می توان از حافظه داخلی دستگاه برای  افزایش حافظه رم استفاده کرد. این قابلیت Memory extension نام دارد. این ویژگی تنها در برخی از مدل گوشی های شیائومی در دسترس کاربران است. مدل هایی مانند ردمی نوت 8، ردمی نوت 9t و ردمی نوت 10 پرو 5 جی از جمله این دستگاه ها هستند.

افزایش حافظه گوشی های آیفون

روش های اختصاصی تری برای ارتقا حافظه داخلی گوشی های آیفون مورد استفاده قرار می گیرد. کیس ها یکی از این روش ها هستند. برای افزایش حافظه داخلی گوشی های آیفون می توان از یک سری کیس ها استفاده کرد که حافظه بیشتری را در دسترس کاربران قرار می دهد. استفاده از درایو های کوچک انگشتی سازگار با آیفون نیز روش دیگری است که می توان از آن برای افزایش حافظه در دسترس آیفون استفاده کرد.

علاوه بر این ها می توان با مراجعه به یک مرکز تعمیرات تخصصی معتبر، از روش های سخت افزاری برای ارتقا حافظه داخلی آیفون استفاده کرد. برای گوشی های آیفون 6s امکان ارتقا حافظه از 16 گیگابایت به 128 گیگابایت وجود دارد و این کار با ابزار های تخصصی انجام می شود. مرکز سخت افزار ایران یک مرکز تعمیرات تخصصی معتبر است که می توان از آن برای خدمات نرم افزاری و سخت افزاری برای گوشی های مختلف کمک گرفت.