• خانه
  • آموزش
  • چطور مشکل روشن نشدن گوشی شیائومی را برطرف کنیم؟

چطور مشکل روشن نشدن گوشی شیائومی را برطرف کنیم؟

یکی از مشکلاتی که برخی از کاربران گوشی های شیائومی از آن شکایت دارند، مشکل روشن نشدن این گوشی هاست. همانطور که می دانید این گوشی ها در سال های اخیر به دلیل قابلیت هایی که دارند و قیمت مناسب شان، طرفداران زیادی پیدا کرده اند و کاربران زیادی از این دستگاه ها استفاد می کنند. با این وجود روشن نشدن گوشی شیائومی، مشکلی نیست که بتوان به همین راحتی از کنار آن گذشت. 

شاید دلیل این که این گوشی ها بیشتر با این مشکل مواجه می شوند این است که کاربران بیشتری هم از این دستگاه ها استفاده می کنند. با این حال دلایل متفاوتی می تواند موجب روشن نشدن این گوشی ها شود. در این مقاله با بررسی دلایل روشن نشدن گوشی شیائومی، به بررسی راه حل های رفع این مشکل و نحوه تعمیر گوشی شیائومی می پردازیم.

روشن نشدن گوشی شیائومی

دلایل روشن نشدن گوشی شیائومی چیست؟

همانطور که گفته شد، دلایل مختلفی می تواند موجب روشن نشدن گوشی های شیائومی شود. در  درجه اول ممکن است باتری گوشی خالی شده باشد و به دلیل شارژ نداشتن دستگاه، گوشی روشن نمی شود. اما اگر علت جدی تر باشد، می توان آن را در خرابی قطعاتی مانند آی سی شارژ، آی سی پاور یا مشکلات برد جست و جو کرد. برای مثال اگر آی سی پاور گوشی خراب شود، به دلیل تامین نشدن منبع ولتاژ یا جریان الکتریکی گوشی، دستگاه روشن نمی شود. علاوه بر این، گاهی اوقات تنها دلیل روشن نشدن گوشی، خرابی دکمه پاور آن است. 

مشکلات نرم افزاری یکی دیگر از دلایل مهم روشن نشدن این گوشی هاست. زمانی که سیستم عامل گوشی دچار مشکل می شود، به دلیل نقص نرم افزاری و باگ های مربوط به آن، گوشی بالا نمی آید. نوسانات برقی، آب خوردگی و خرابی باتری از دیگر دلایل مهم روشن نشدن گوشی شیائومی است. در نهایت شاید دلیل روشن نشدن گوشی مشکلات جدی تری باشد. برای مثال اگر هارد گوشی دچار مشکل شود یا اگر ال سی دی و نمایشگر آن بسوزد و همچنین اگر برد یا اتصالات دستگاه خراب شوند، با مشکل روشن نشدن گوشی مواجه خواهید شد.

رفع مشکل روشن نشدن گوشی با ریستارت کردن دستگاه

اگر مشکل روشن نشدن گوشی شیائومی به دلیل یک باگ نرم افزاری موقتی باشد، می توان با ریستارت کردن آن مشکل را برطرف کرد. برای این منظور از آن جایی که امکان روشن نشدن دستگاه و استفاده از دکمه های آن وجود ندارد، می توان با خارج کردن باتری و جا زدن دوباره آن در صورت امکان، دستگاه را ریست کرد. گزینه فورس ریست هم با نگه داشتن همزمان دکمه های پاور و صدا به مدت 15 ثانیه قابل انجام است. با این کار می توان باگ های نرم افزاری موقتی را برطرف کرد.

بررسی باتری

در مرحله بعدی برای رفع مشکل روشن نشدن گوشی شیائومی، باید باتری گوشی را چک کنید و مطمئن شوید که مشکل از باتری نیست. در خصوص باتری های جدا شدنی انجام این کار راحت تر است. اما در گوشی های جدیدتر که باتری آنها قابل جدا شدن نیست، باید بررسی باتری را به یک تعمیرکار بسپارید. ممکن است به تعمیر باتری یا تعویض آن نیاز باشد. گاهی هم باید شارژر یا آداپتور شارژ دستگاه تعویض شود. از طرفی دلایل دیگری هم می تواند موجب خالی شدن سریع شارژ و مشکل باتری شیائومی شود که به بررسی های بیشتری نیاز دارد. در نتیجه ممکن است گوشی سریعا شارژ خالی کند و به دلیل شارژ نداشتن، دستگاه روشن نشود.

ریست فکتوری کردن یا فلش گوشی

اگر مشکل روشن نشدن گوشی شیائومی نرم افزاری است و امکان روشن شدن دستگاه و هارد ریست کردن آن نیست، باید برای رفع مشکل به وجود آمده در دستگاه از گزینه های ریست فکتوری یا فلش کردن گوشی کمک گرفت. البته با این راهکارها، اطلاعات دستگاه شما نیز پاک می شود. در این شرایط بهتر است برای فلش کردن گوشی یا ریست فکتوری کردن آن، به یک مرکز تعمیرات تخصصی گوشی های شیائومی مراجعه کنید.

تعویض رام گوشی و نصب یک رام جدید

زمانی که مشکلات یک گوشی مانند روشن نشدن یا هنگ کردن دستگاه ریشه نرم افزاری داشته باشد و هیچ راه حل دیگری نتواند به رفع مشکل کمک کند، آخرین راهکار نصب یک رام جدید روی گوشی است. رام جدید به معنی تغییر سیستم عامل آن است. البته قطعا شما شخصا امکان تغییر و نصب یک رام جدید را ندارید، چرا که انجام آن به تخصص و مهارت نیاز دارد. اگر هر گونه اشتباهی در انجام این کار صورت بگیرد، مشکلاتی جدی برای گوشی ایجاد می شود. یک تکنسین با تجربه می تواند در صورت نیاز با نصب یک رام جدید، مشکل روشن نشدن گوشی شیائومی را برطرف کند. در مقاله آموزش نصب رام گلوبال بر روی گوشی های شیائومی، می توانید با کلیات انجام این کار بیشتر آشنا شوید.

تعمیر و تعویض برد گوشی

برد یکی دیگر از قطعات مهمی است که مشکلات و خرابی های آن می تواند دلیل روشن نشدن گوشی شیائومی، خصوصا هنگ کردن دستگاه باشد. در واقع بیشتر مواقع زمانی که برد دچار مشکل می شود، گوشی روی لوگوی سازنده هنگ می کند. در بیشتر مواقع مشکلات برد به دنبال ضربه هایی است که دائما به گوشی وارد می شود. آب خوردگی و نوسانات برقی هم می تواند موجب مشکلات برد گوشی شود. اگر مشکل از برد باشد، بدون شک گوشی باید توسط یک تعمیرکار باز شود تا با بررسی کامل برد و تمامی قطعات و مدارهای آن، مشکل روشن نشدن گوشی شیائومی برطرف شود. گاهی اوقات مشکل تنها با تعویض یک سری قطعات روی برد یا تعمیر مدارها و کابل های مرتبط با ال سی دی گوشی برطرف می شود؛ گاهی نیز باید به صورت کامل برد را تعویض کرد.

تعمیرات آی سی پاور گوشی

یکی دیگر از قطعات سخت افزاری مهم در گوشی که خرابی آن می تواند موجب روشن نشدن گوشی شیائومی شود، آی سی پاور است. نوسانات برقی و آب خوردگی اصلی ترین دلایل خرابی این قطعه حساس اند. ضربه هم می تواند موجب سوختن منبع تغذیه گوشی شود. با خرابی آی سی پاور یا گوشی کلا روشن نمی شود یا این که دستگاه دائما خاموش و روشن می شود. 

حتی گاهی به دلیل خرابی آی سی پاور، گوشی به درستی شارژ نمی شود. حتی گاهی اوقات خرابی این قطعه با داغ شدن بیش از حد بدنه گوشی یا زود خالی شدن شارژ آن نیز مشخص می شود. به هر حال معمولا در صورت خرابی آی سی پاور، باید برای رفع مشکلات دستگاه این قطعه را تعویض کرد. تعویض به موقع آی سی پاور بسیار مهم است، چرا که خرابی آن و نوسانات ولتاژی که ایجاد می کند می تواند موجب آسیب دیدن سایر قطعات داخلی گوشی، از جمله برد آن شود.

تعمیر ال سی دی و صفحه نمایش گوشی

یکی دیگر از دلایل روشن نشدن گوشی شیائومی می تواند خرابی ال سی دی آن باشد. در صورتی که صفحه نمایش در اثر ضربه یا نوسانات برقی دچار مشکل شده باشد، به دلیل تاریک شدن و روشن نشدن صفحه، گوشی نیز روشن نمی شود. در نتیجه باید برای رفع مشکل به وجود آمده در دستگاه به فکر تعمیرات ال سی دی گوشی یا تعویض آن بود که قطعا جزو سرویس های هزینه بر است.

تعمیرات هارد گوشی

در نهایت شاید مشکلات و خرابی های هارد دستگاه موجب روشن نشدن گوشی شیائومی شده باشد. باز هم تشخیص این که آیا هارد دچار مشکل شده یا خیر به عهده یک تعمیرکار است تا با باز کردن گوشی و بررسی آن بتواند تعیین کند که آیا هارد نیاز به تعمیر دارد یا خیر. حتی شاید نیاز باشد تا با تعویض هارد موبایل شیائومی، مشکل روشن نشدن دستگاه برطرف شود. برای تعمیر هارد گوشی و دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.