ویندوز 11 در کامپیوتر های مک

ویندوز 11 در کامپیوتر های مک با محدودیت هایی رو به رو است. کامپیوترهای مک مجهز به تراشه اینتل به دلیل پشتیبانی نکردن از TPM، قادر به اجرای ویندوز ۱۱ به‌صورت رسمی نخواهند بود و کاربران برای نصب ویندوز 11 روی کامپیوترهای مک از جمله مک بوک ها و آی مک ها لازم است از ماشین مجازی استفاده کنند. کاربران محصولات اپل مطلع هستند که موبایل ها و لپ تاپ های این برند ویژگی های خاص و منحصر به فردی دارند و نصب برنامه ها ی مختلف در آن ها متفاوت است.

به عنوان مثال برای نصب برخی از برنامه ها روی موبایل ها و لپ تاپ ها لازم است به مرکز تعمیر موبایل اپل یا نمایندگی مک بوک اپل مراجعه کنیم.با این که ویندوز 11 در کامپیوترهای مک، از زبان طراحی جدید بهره می‌گیرد و قادر به اجرای برنامه‌های شبیه‌سازی‌شده اندروید است؛ بسیاری از سخت‌افزارها نمی‌توانند ویندوز ۱۱ را بارگیری کنند. در واقع، ویندوز ۱۱ به‌طور رسمی توسط هیچ‌یک از کامپیوترهای مک مبتنی بر اینتل پشتیبانی نمی‌شود. ما در نمایندگی تعمیر لپ تاپ اپل به بررسی جزئیات این مسئله می پردازیم.

TPM تراشه ای برای ویندوز 11

TPM یا Trusted Platform Module، تراشه‌ای است که برای اطمینان از یکپارچگی امنیت سیستم ‌عامل در برد منطقی یا فرم‌ور رایانه قرار داد و عملکرد آن مشابه  Secure Enclave در کامپیوترهای مک است. این میکروکنترلر همان‌طور که از نامش مشخص است، می‌تواند کلیدهای رمزنگاری، مدیریت DRM و موارد دیگر را کنترل کند.

مشکل این است که از زمان معرفی TPM 2.0 در سال ۲۰۱۴، بسیاری از رایانه‌ها از آن بی‌بهره هستند و زمان اجرای ویندوز 11 در کامپیوتر های مک نیز به مشکل می خوریم. وقتی صحبت از یک کامپیوتر رومیزی اسمبل‌شده توسط کاربران می‌شود، احتمال اینکه تراشه TPM نداشته باشد بسیار زیاد است. مایکروسافت  فهرستی از پردازنده‌هایی که می‌توانند ویندوز ۱۱ را اجرا کنند را معرفی کرده است و این طور که به نظر می رسد، بیشتر آن‌ها بعد از سال ۲۰۱۷ معرفی شده‌اند.

بیشتر بخوانید: توصیه هایی برای استفاده از گوشی های هوشمند قبل از خوب

روش های نصب ویندوز 11 در کامپیوتر های مک

اگر صاحب یکی از کامپیوترهای مک مجهز به جدیدترین نسل پردازنده‌های اینتل هستید، احتمالاً باز هم نمی‌توانید ویندوز ۱۱ را به ‌صورت رسمی روی آن اجرا کنید. اپل هرگز پشتیبانی از استاندارد TPM 2.0 را در مک‌های مبتنی بر اینتل ارائه نداده است که این باعث می‌شود تمامی آن‌ها با جدیدترین نسخه ویندوز ناسازگار باشند. اگر ابزار منتشرشده توسط مایکروسافت را برای بررسی پشتیبانی از ویندوز ۱۱ اجرا کنید، پیامی با این مضمون دریافت خواهید کرد: «این کامپیوتر نمی‌تواند ویندوز ۱۱ را اجرا کند.»

  • به روز کردن فرم ور دستگاه های اینتلی توسط اپل

نمایندگی اپل می‌تواند فِرم‌ور دستگاه‌های اینتلی را برای فعال کردن پشتیبانی TPM 2.0 با استفاده از پردازنده به‌روز کند. هرچند این امر کمی بعید و دور از انتظار به نظر می‌رسد؛ زیرا اپل به‌سرعت در حال گذر از پردازنده‌های اینتل است و چندی پیش مشخص شد که حتی برخی از ویژگی‌های جدید مک‌اواس در کامپیوترهای اینتلی پشتیبانی نمی‌شوند.

  • استفاده از ماشین مجازی نصب ویندوز 11 روی مک

برای کسانی که می‌خواهند از ویندوز 11 در کامپیوتر های مک  استفاده کنند، در حال حاضر تنها گزینه ی استفاده از ماشین مجازی وجود دارد؛ زیرا اجرای سیستم‌عامل یادشده از طریق بوت کمپ (Boot Camp) کارایی نخواهد داشت. ویندوز ۱۱ به‌عنوان یک به‌روزرسانی رایگان در پاییز امسال برای دستگاه‌های سازگار منتشر خواهد شد. علاقه مندان می توانند  برای بارگیری نسخه بتای این سیستم‌ عامل در برنامه Windows Insider عضو شوند.