آیا می توان از هر شارژری برای شارژ کردن گوشی استفاده کرد؟

اگر شما هم از آن دسته افرادی باشید که با کابل های شارژر خود به مشکل خورده اید احتمالا ممکن است بخواهید گوشی تلفن همراه خود را با شارژر دیگری که در خانه دارید شارژ کنید. در این گونه موارد این سوال پیش می آید که آیا استفاده از هر شارژری برای گوشی تلفن همراه صحیح است یا خیر؟ در این مقاله ما به بررسی استفاده از شارژر متفاوت برای شارژ گوشی در حالت های مختلف پرداخته ایم. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

این روزها تقریبا تمام افراد خانواده از گجت های مختلف در زندگی روزانه خود استفاده می کنند. به تبع آن در یک خانواده ممکن است گجت های متفاوت با برندهای مختلف موجود باشد. در برخی موارد ممکن است شارژر گوشی شما به مشکل بخورد و با خود فکر کنید که از شارژر دیگر اعضای خانواده برای شارژ کردن گوشی تلفن همراه خود استفاده کنید. این توصیه که بهتر است برای شارژ گوشی از شارژر اصلی آن استفاده کنیم همواره در بین فروشندگان تجهیزات جانبی گوشی همراه معروف بوده است؛

اما آیا این تنها نکته ای برای افزایش فروش آن ها بوده است یا استفاده از هر شارژری برای گوشی واقعا کاری اشتباه است؟ جواب این سوال بسیار مهم بوده و به شما کمک می کند تا بتوانید عمر مفید گوشی های خود را بالا برده و از ایجاد مشکلات بعدی جلوگیری کنید. پس تا انتهای این مقاله با ما باشید تا اطلاعات ارزشمندی در زمینه استفاده از شارژر متفاوت برای شارژ گوشی کسب کنید.

استفاده از هر شارژری برای گوشی

نکات مهم در استفاده از هر شارژری برای گوشی

 • ولتاژ و آمپر:

در هنگام بررسی شارژرهای مختلف و استفاده از شارژر متفاوت برای شارژ گوشی، فارغ از ظرفیت باتری دو موردی که باید در هنگام شارژ گوشی به آن توجه کنید ولتاژ و آمپر هستند. اما آمپر و ولتاژ چیست؟ آمپر عددی بسیار مهم در استفاده از تمامی لوازم الکترونیکی بوده و بیانگر حداکثر میزان جریان برقی است که شارژر می تواند آن را عبور دهد. واحد اندازه گیری آمپر میلی آمپر و آمپر بوده و در روی باتری با علامت A نشان داده می شود. از آن جا که میزان آمپر نوشته شده بیانگر حداکثر جریان برق قابل تحمل دستگاه است باید توجه داشته باشید که استفاده از شارژرهایی با آمپر پایین تر در کوتاه مدت ممکن است آسیبی به دستگاه شما وارد نکنند یا در نهایت باعث شارژ نشدن گوشی موبایل شوند؛

اما شارژرهای با جریان برق ورودی بیشتر هر لحظه ممکن است موجب وارد شدن آسیب هایی به دستگاه شما شده و خسارت های مالی فراوانی به همراه داشته باشد. در هنگام استفاده از هر شارژری برای گوشی موبایل ولتاژ قابل تحمل دستگاه که با علامت v نوشته می شود نیز از جمله نکاتی است که باید به آن توجه داشته باشید. اگر به پشت شارژر دستگاه خود نگاهی بیندازید احتمالا با علامت W مواجه می شوید. باید بدانید که این علامت بیانگر حاصل ضرب ولتاژ در آمپر شارژر است و با استفاده از آن شما می توانید متوجه شوید که چه میزان شارژ یک دفعه به گوشی شما وارد می شود.

 • سرعت شارژ شدن گوشی تلفن همراه

در هنگام استفاده از شارژر یکی از مقوله هایی که برای اکثر افراد مهم بوده و به آن توجه می کنند زمان شارژ شدن کامل دستگاه است. این زمان به دو مورد بستگی دارد: 1. میزان واتی که از شارژر به دستگاه وارد می شود و 2. حداکثر وات قابل دریافت توسط گوشی. به عنوان مثال مدت زمان پر شدن شارژ گوشی با توان تحمل 20 وات با شارژر 20 وات یک چهارم زمان لازم برای شارژ شدن آن با شارژر 5 وات است. بنابراین می توانید با جست و جو در اینترنت میزان ظرفیت باتری گوشی تلفن همراه خود را پیدا کرده و در استفاده از هر شارژری برای گوشی سعی کنید میزان وات شارژر برای میزان وات باتری دستگاه بهینه باشد.

 • استفاده از شارژر متفاوت در شارژ گوشی در حالت شارژ سریع

تکنولوژی شارژ سریع یا همان Fast Charging امروزه در اغلب گوشی های تلفن همراه ارائه می شود و انقلابی در این زمینه ایجاد کرده است. نحوه شارژ کردن این شارژرها بدین صورت است که با ارسال ولتاژ و توان بیشتر باعث شارژ سریع تر گوشی های تلفن همراه می شوند. در صورت استفاده از هر شارژری برای گوشی باید توجه داشته باشید که شارژرهای سریع تنها در صورتی برای شما کارایی دارند که گوشی تلفن همراه شما از تکنولوژی Fast Charge پشتیبانی کند.

به عبارتی صرف استفاده از شارژر با قابلیت شارژ سریع برای گوشی موجب سریع تر شارژ شدن آن نمی شود بلکه گوشی شما نیز باید از این تکنولوژی پشتیانی کند. از طرفی نیز باید بدانید که استفاده از شارژری غیر از برند یکسان با گوشی تلفن همراه حتی در حالت fast Charge کارایی بهینه را ندارد و برای استفاده بهینه از تکنولوژی Fast Charge حتما باید از شارژری که مخصوص خود گوشی تعبیه شده استفاده نمایید.

 • شارژ وایرلس با شارژرهای متفاوت از برند گوشی

شارژرهای وایرلس همان گونه که از اسمشان پیداست برای شارژ کردن گوشی تلفن همراه از تکنولوژی بدون سیم استفاده می کنند. در واقع این شارژرها با تبدیل جریان به میدان مغناطیسی موجب شارژ شدن گوشی می شوند.

در استفاده از این شارژرها نیازی به کابل و پورت شارژر نیست و برخی معتقدند که عمر مفید گوشی تلفن همراه نیز با استفاده از شارژرهای وایرلس بیشتر خواهد شد. در مورد موضوع اصلی این مقاله که استفاده از هر شارژری برای شارژ موبایل است باید بدانید که در حالت استفاده از شارژر وایرلس باید اطمینان حاصل کنید که شارژر شما اصل و استاندارد بوده و مناسب گوشی شما تعبیه شده است.

مزایا استفاده از شارژر خود گوشی

 • طول عمر باتری را افزایش می دهد: استفاده از شارژر اصلی یا شارژری که توسط سازنده تایید شده است، جریان و ولتاژ صحیح را برای باتری گوشی شما تامین می کند و از گرم شدن بیش از حد یا آسیب دیدن آن در طول زمان جلوگیری می کند.
 • سرعت شارژ را افزایش می دهد: اگر از شارژری با توان بالاتر از شارژر استاندارد گوشی خود استفاده کنید، می توانید آن را سریعتر شارژ کنید. به عنوان مثال، اگر گوشی شما از شارژ سریع پشتیبانی می کند، استفاده از شارژر سریع می تواند زمان شارژ کامل آن را به نصف کاهش دهد.
 • ایمنی را افزایش می دهد: شارژرهای غیر استاندارد یا تقلبی ممکن است استانداردهای ایمنی لازم را نداشته باشند و خطر آتش سوزی یا برق گرفتگی را افزایش دهند.

نکات مهم برای استفاده از شارژر موبایل

 • در هنگام استفاده از هر شارژری برای گوشی تلفن همراه خود باید ولتاژ، آمپر و وات آن را با دقت بررسی کنید و با همین ویژگی ها در گوشی خود مطابقت دهید. استفاده از شارژر با ولتاژ و آمپر متناسب با گوشی تلفن همراه شما عمر مفید باتری را بیشتر می کند. اگرچه ممکن است تنها نکته منفی در هنگام استفاده از شارژری با وات پایین تر مدت زمان بیشتر شارژ شدن گوشی از صفر تا صد باشد؛ اما باید بدانید که استفاده از شارژرهایی با مشخصات بالاتر از میزان قابل تحمل گوشی تلفن همراه شما موجب خسارت های فراوان مالی می شود.
 • در هنگام استفاده از شارژر متفاوت برای شارژ گوشی تلفن همراه حتما پورت آن را چک کنید که متناسب با گوشی تلفن همراه شما باشد. همچنین حتی اگر قصد شارژ کردن گوشی خود با شارژری غیر از شارژر مخصوص خود گوشی را دارید حتما توجه داشته باشید که از شارژر و کابل اصل و با کیفیت استفاده کنید. استفاده از شارژرهای غیر اصل و بی کیفیت موجب آسیب های بعدی به دستگاه شما خواهد شد.
 • حتی در صورت استفاده از شارژر اصل اما با برندی متفاوت از برند گوشی باید بدانید که این شارژر با وجود آن که برای گوشی شما مناسب است اما ممکن است بهترین عملکرد را نداشته باشد. در هنگام استفاده از هر شارژری برای گوشی شما عملکرد آن را با شارژر اصلی گوشی خود مقایسه نکنید. در واقع باید این نکته را در پس ذهن خود داشته باشید که اگرچه شما ممکن است در هنگام استفاده از شارژرهای برندهای دیگر نتیجه مثبتی مشاهده کنید اما همواره شارژرهای اصلی هر برند بهینه ترین شارژر برای استفاده از گوشی های همان برند است.
 • همواره مد نظر داشته باشید که یکبار هزینه کردن برای یک شارژر اصل و اطمینان از سلامت آن و سودمندی آن برای دستگاهتان خیال شما را از بابت مشکلات بعدی که استفاده از شارژرهای بی کیفیت ممکن است ایجاد کند راحت می کند. پس بهتر است با صرف هزینه ای اندک و تهیه شارژر با کیفیت و اصل از مشکلات بعدی که طبعا خسارات مالی بیشتری خواهند داشت جلوگیری کنید.

استفاده از شارژر شیائومی برای سامسونگ

در مورد استفاده از هر شارژری برای گوشی این سوال مطرح می شود که استفاده از شارژر شیائومی برای سامسونگ مناسب است؟  شارژ گوشی با شارژر دیگر برندها امکان پذیر است اما باید شارژری که استفاده می کنید با وات شارژ توصیه شده گوشی شما مطابقت داشته باشد یا بیشتر از آن باشد.

به طور کلی، استفاده از شارژر شیائومی برای سامسونگ مشکلی ندارد. گوشی‌های هوشمند مدرن دارای مدارهای محافظتی هستند که از آسیب دیدن باتری در برابر جریان برق بیش از حد جلوگیری می‌کنند. بنابراین، حتی اگر شارژر شیائومی از نظر توان خروجی از شارژر سامسونگ بالاتر باشد، گوشی سامسونگ فقط آن مقدار توانی را که می‌تواند تحمل کند، دریافت خواهد کرد.

نکات مهم استفاده از شارژر شیائومی برای سامسونگ

 • بررسی کنید که کانکتور شارژر شیائومی با پورت شارژ گوشی سامسونگ سازگار باشد. اکثر شارژرهای شیائومی دارای کانکتور USB-C هستند که امروزه در اکثر گوشی‌های سامسونگ نیز استفاده می‌شود. با این حال، برخی از گوشی‌های سامسونگ قدیمی‌تر ممکن است از پورت microUSB استفاده کنند.
 • اگر شارژر شیائومی از نظر توان خروجی از شارژر سامسونگ بالاتر باشد، گوشی سامسونگ فقط آن مقدار توانی را که می‌تواند تحمل کند، دریافت خواهد کرد. به عنوان مثال، اگر گوشی سامسونگ شما از شارژ سریع 25 وات پشتیبانی می‌کند، اما شارژر شیائومی شما از شارژ سریع 65 وات پشتیبانی می‌کند، گوشی سامسونگ فقط 25 وات توان دریافت خواهد کرد.
 • اگر شارژر شیائومی از نظر کیفیت پایین‌تر از شارژر سامسونگ باشد، ممکن است سرعت شارژ گوشی سامسونگ کندتر شود.

علت شارژ نشدن گوشی شیائومی با شارژر سامسونگ

اصلی ترین دلیل شارژ نشدن گوشی شیائومی با شارژر سامسونگ اختلاف ولت آداپتور شارژ سامسونگ نسبت به شارژر شیائومی است.

39 پاسخ

 1. سلام من گوشیم Redmi note 12 S هست می خواستم بدونم امکانش هست گوشیم رو با آدابتور 120وات اصلی شیامی به شارژ ؟ مشکلی برای باتری پیش نمی یاد

 2. سلام من s23 ultra رو با شارژر ۲۵ وات سامسونگ شارژ کردم سوپر فست شارژر اومد رو صفحه. حالا آیا لازمه شارژر ۴۵ وات بگیرم یا همین خوبه؟

 3. سلام من گوشیم M12 حالا شارژرم عوض شده و نمیدونم که شارژر خودم چند والت بوده ولی ان شارژر که الان دارم پنج والت ولی نمیدونم که به گوشیم بزنم یا نه ایا اگه ازش استفاده کنم برای گوشیم ضرر داره؟

  1. سلام دوست عزیز.بهتره این کار رو انجام ندید چون آسیب میزنه به گوشیتون

  2. شارژm12 پونزده والته

 4. کیان قاسمی گفت:

  سلام خسته نباشید با شارژر ۴۵ واتی میشه سامسونگ s23 معمولی رو شارژ کرد؟

 5. سعیده هاشمی گفت:

  سلام وقت بخیر من گوشیم آیفون۱۱پرو هس اما شارژرم خراب شده میتونم از شارژر آبجیم که مال آیفون سون هس استفاده کنم؟

  1. سلام دوست عزیز.توصیه تکنسین های ما عدم انجام این کار است

 6. سلام ببخشید از شارژر 15 واتی شیائومی میشه برای گوشی سامسونگ A14 استفاده کرد

  1. سلام دوست عزیز ، خیر امکان استفاده وجود نداره و باید با شارژ مخصوص دستگاه شارژ صورت گیرد .

 7. سلام آیا میشه از شارژر پوکو ایکس تری پرو برای سامسونگ A03S استفاده کرد و آیا شارژر خراب نمیشود؟!

  1. سلام دوست عزیز ، خیر امکان استفاده وجود نداره و باید با شارژ مخصوص دستگاه شارژ صورت گیرد .

  2. سلام من گوشیم پوکو هستش و شارژر 67wمیخوره و گمشده آیا میشه از شارژر 33wاستفاده کرد یا ضرر دارد

   1. سلام دوست عزیز ، در صورتی که توان اداپتور از توان پشتیبانی کننده ی دستگاه پایین تر باشد ضرری برای دستگاه شما نخواهد داشت.

 8. سلام میشه شارژر ۳۵ واتی رو برای گوشی شیائومی Redmi 9T استفاده کرد ؟

  1. دوست عزیز توصیه میکنیم ازشارژر خود گوشی استفاده کنید در غیر اینصورت در دراز مدت باتری شما آسیب خواهد دید.

 9. سلام مقاله با دقت خواندم که سوال نکنم اما باز متوجه نشدم ، ببینید شما میگید حاصل ضرب آمپر و ولتاژ میشه وات خروجی یک کلگی شارژر، خب من برای پدرم سامسونگ a14 گرفتم تو خود سایتش زده شارژر ۱۵ وات، با توجه به حرف شما یک شارژر ۵ ولت ۳ آمپر براش مناسبه درسته؟ یعنی حتی ۵ ولت ۳.۱ آمپر هم نباید باشه

 10. سلام آیا میشه شارژر ۲۰ واتی اپل رو برای گوشی سلمسونگa54استفاده کرد؟

 11. انوشیروان گفت:

  سلام ایا مشکلی پیش نمیاد که یه باطری با ورودی ۲۵w رو با یه شارژر ۱۸wشارژ کرد دوتا هم فست شارژن. ۲۵ واتیه s21 fe هست که میخام با شارژر ردمی نوت۸ پرو شارژ کنم.
  با تشکر

  1. سلام. بابت این مورد پیشنهاد میشه از شارژر مخصوص دستگاه و یا ولتاژ پیشنهاد شده از طرف شرکت سازنده استفاده کنید چون ممکن است اگر از شارژر ها ی دیگر استفاده شود در استفاده های طولانی مدت دستگاه دچار ایراد شود

  2. سلام گوشی من ردمی نوت 8 پرو ی میگم شارژر 120 وات پشتیبانی می‌کنه یا نه چون شارژرم خراب شده میخوام شارژر بخرم در ضمن من گوشیمو با شارژر داداشم شارژ میکنم شارژرشم 33 واته ضرر داره برای باتری گوشیم

 12. سلام من و داداشم هردومون یک مدل گوشی a13 داریم اما از یه شارژر استفاده میکنیم ایا برای گوشیمون و عمر باتریش و یا کلا برای شارژر ضرری داره؟

 13. علیرضا حسینی گفت:

  سلام ببخشید گوشی s23 ultra رو میشه با آداپتور ۲۰ وات اپل شارژ کنیم؟

  1. سلام.برای این کار، ما پیشنهاد می‌کنیم که کمتر از ۴۵ وات استفاده نکنید، زیرا هرچه وات شارژر پایین‌تر برود،به زمان بیشتری برای شارژ شدن دستگاه نیاز دارید.
   این نکته را هم باید ذکر کرد که طبق گزارشات کاربران گوشی S23 اولترا با شارژر ۲۵ وات سامسونگ داغ می‌کند، و حتما باید از شارژر ۴۵ وات سامسونگ استفاده کرد.

   1. سلام
    از شارژر ۳۵وات برای شارژ کردن a34 که ۲۵وات هست استفاده کنم به باتری آسیب میرسونه؟

 14. سلام ممنون از اطلاعاتتون.ب تازگیa53خریدم اما شارژر ۳۵ واتی براش دادن .درحالیکه این گوشی فست شارژشم تا ۲۵ واته
  یکمم سرچ کردم متوجه شدم ک نباید اینطوری باشه و ب مرور ب باطری اسیب میزنه

  1. سلام وقت بخیر
   من گوشیم گلگسی a54 هست با شارژر ۴۵ وات که گوشیم رو شارژ میکنم علامت سوپر فست شارژ میاد ولی با ۲۵ وات فقط فست شارژ میاد اگر با ۴۵ وات شارژ کنم گوشی رو مشکلی پیش میاد یا نه ؟

 15. سلام با شارژر a32 میتوان گوشی m33 را شارژ کرد ؟ ضرری به گوشی نمیزنی زند تشکر

  1. وقت بخیر دوست عزیز. بهتره گوشیتون رو با شارژر خودش شارژ کنید.

 16. من گوشیم redmi note 11 pro هست ولی شارژر گوشی داداشم که redmagic 8 pro هست 165 وات هست میتونم به گوشیم بزنم؟

  لطفا جواب بدید

  1. سلام دوست عزیز ، ولتاژ و آمپر شارژر گوشی ها ممکن است باهم فرق داشته باشن ، ترجیحا از شارژر گوشی خودتان استفاده کنید. شارژرهای با جریان برق ورودی بیشتر هر لحظه ممکن است موجب وارد شدن آسیب هایی به دستگاه شما شده و خسارت های مالی فراوانی به همراه داشته باشد.

 17. سلام خسته نباشید
  آداپتور ۶۷ وات شیائومی رو میشه بجای آداپتور گوشی سامسونگ که قابلیت فست شارژ رو داره ولی سامسونگ وات پایین تری هست استفاده کرد؟؟؟

 18. عرض ادب. قربان بنده یک ریش تراش دارم که برای شارژ، کلگی شارژر در جعبه نبوده. اما در مشخصاتش اومده ۵ ولت، ۱ آمپر. من میتونم از شارژر گوشی خودم که ۲ آمپر ۵ولت هست استفاده کنم؟

 19. من گوشی a73 دارم ایا بجز شارژر ۲۵ وات میتوانم از شارژر دیگری استفاده کنم

 20. سلام وقت بخیر بنده شارژر ۶۷ واتی شیائومی ردمی نوت ۱۱ پرو دارم الان که گلکسی s22 ultra خریدم اشکال نداره کایل گلکسی رو به آداپتور ۶۷ واتی شیائومی سامسونگ رو شارژ کنم ؟

  1. باید شارژر خودش استفاده کنید باطری ات را از کار می اندازد

   1. سلام من A33 که ۲۵ وات هس خریدم و آداپتور ندارد
    شارژر های ردمی نوت ۹ که ۱۸ وات و ردمی نوت ۱۰پرومکس که ۳۳ وات هست تو خونه موجود هست اشکال نداره با اونا به شارژ بزنم یا باید آداپتور بخرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =