پاور بانک برای گوشی بد است یا خوب؟

این سوال همیشه وجود دارد آیا استفاده از پاور بانک برای گوشی مشکلی برای دستگاه به وجود نمی آورد؟ برخی بر این باورند که استفاده از پاور بانک برای موبایل می تواند به باتری دستگاه آسیب برساند و در دراز مدت موجب کاهش طول عمر مفید آن شود. در این میان برخی هم معتقدند که با کاربرد پاور بانک برای موبایل شان عملکرد دستگاه در مجموع افت کرده و از نظر کیفیت کارایی گوشی دیگر مانند سابق نبوده است. حال در این جا می خواهیم ببینیم کاربرد پاور بانک  چه ضرر هایی دارد و اصلا آیا با استفاده از پاور بانک مشکلی برای گوشی های همراه پیش می آید یا نه؟ در ادامه با نمایندگی تعمیر موبایل همراه باشید تا این موارد را مورد بررسی قرار دهیم.

پاور بانک برای گوشی بد است یا خوب؟

آیا از نظر تخصصی پاور بانک به گوشی آسیب می رساند؟

برای بررسی خوب بودن یا بد بودن پاور بانک باید این موضوع را از دید حرفه ای و تخصصی بررسی کرد. در حال حاضر بر اساس داده های موجود هیچ مدرک تایید شده ای از نظر تخصصی وجود ندارد که ثابت کند استفاده از پاور بانک برای موبایل می تواند به آن آسیب برساند.

در واقع تمامی اطلاعات و ادعا هایی که در خصوص تاثیر منفی این وسیله روی باتری موبایل و تبلت وجود دارد، همگی مواردی است که از دید کاربران مختلف بیان شده است. دلیل این امر هم نحوه طراحی و ساخت پاور بانک ها است. این دستگاه ها طوری ساخته شده اند که استاندارد های لازم برای شارژ گوشی را داشته باشند. اما یک موضوع مهم در این میان مطرح می شود، آن هم کیفیت پاور بانک مورد استفاده و استاندارد بودن آن است.

منظور از کیفیت بالای پاور بانک چیست؟

در کل پاور بانک وسیله جایگزین کاربردی برای شارژ گوشی و تبلت است. اما در استفاده از آن باید به یک سری موارد توجه کرد و مهم ترین آن هم کیفیت پاور بانکی است که از آن استفاده می کنید. یک پاور بانک استاندارد از قطعات اورجینال و با کیفیت ساخته شده و استاندارد های لازم برای شارژ گوشی یا تبلت را دارد.

اگر از یک پاور بانک مناسب با گوشی یا تبلت مورد نظر استفاده کنید، قاعدتا آسیبی به این دستگاه ها وارد نمی شود. اما در مقابل اگر از پاور بانک غیر استاندارد و نامناسب مانند برخی از پاور بانک های تبلیغاتی برای گوشی و تبلت خود استفاده کنید، این امکان وجود دارد که به دلیل مناسب نبودن این دستگاه ها، گوشی یا تبلت آسیب ببیند.

استفاده از پاور بانک غیر استاندارد چه مشکلاتی را به همراه دارد؟ 

یک سری پاور بانک ها برای گوشی مناسب نیستند و استفاده از آن ها می تواند به گوشی یا تبلت آسیب برساند. این پاور بانک ها استاندارد نیستند. دلیل آن هم این است که این پاور بانک ها از یک سری قطعات بی کیفیت و نامناسب ساخته شده اند و می توانند موجب آسیب های احتمالی به گوشی شوند. علاوه بر این اگر از کابل های غیر استاندارد یا معیوب برای اتصال پاور بانک به گوشی استفاده شود، همین امر می تواند به گوشی و باتری آن آسیب برساند.

حتی در مواردی ممکن است این اتصال غیر استاندارد موجب آتش گرفتن دستگاه های الکترونیکی نیز شود. مشکل دیگر استفاده از پاور بانک های غیر استاندارد این است که در صورت استفاده دائمی پاور بانک ممکن است به تدریج باتری آن آسیب ببیند. علاوه بر باتری ممکن است این قطعات بی کیفیت پاور بانک غیر استاندارد، موجب خرابی مدار های الکتریکی و چیپ های گوشی شود و به تعمیرات سخت افزاری موبایل مورد نظر منجر شود.

آیا از پاور بانک استفاده کنیم یا خیر؟

حال در پایان باید به این سوال پاسخ دهیم که آیا استفاده از پاور بانک برای موبایل کار درستی است یا نه؟ در پاسخ باید گفت که اگر از پاور بانک های استاندارد و با کیفیت اصلی استفاده کنید، این کار هیچ مشکلی برای گوشی ایجاد نمی کند و آسیبی به آن نمی رساند. حتی در مدل های با کیفیت تر و بسیار پیشرفته، پاور بانک ها مانع آسیب های جدی مانند افزایش حرارت دستگاه هم می شوند. آن ها گوشی را از ولتاژ های بالا و انرژی های بیش از حد حفظ می کنند و مانع آسیب های بسیار جدی به آن ها خواهند شد.

این مشخصات در انواع پاور بانک های مدرن دیده می شود که هدف ساخت شان علاوه بر شارژ گوشی، محافظت از آن ها هم هست. بنابراین اگر از یک پاور بانک بسیار با کیفیت و مدرن برای گوشی خود استفاده کنید، خصوصا پاور بانکی که از نظر مشخصات الکتریکی استاندارد های لازم را دارد، می توان گفت استفاده از پاور بانک هیچ محدودیت و ممنوعیتی ندارد. حتی در مواردی می توان استفاده از آن ها را سودمند نیز دانست.

نکات مهم در خرید و انتخاب پاور بانک 

برای این که پاور بانک مناسبی را برای استفاده انتخاب و خریداری کنید، به چند نکته توجه داشته باشید. اول از همه این که حتما از مراکز فروش موبایل و دستگاه های جانبی معتبر خرید کنید و پاور بانک هایی با برند های شناخته شده و دارای استاندارد را انتخاب کنید. به هیچ عنوان به دنبال خرید پاور بانک های ارزان قیمت نباشید.

خرید پاور بانک از دستفروش یا مراکز غیر معتبر کار اشتباهی است. ترجیحا پاور بانک های تبلیغاتی را برای گوشی خود استفاده نکنید. نکته مهم بعدی این است که حتما باید مشخصات پاور بانک سازگار باشد. یعنی این که میزان نیرو و ولتاژ گوشی و پاور بانک در یک سطح تقریبا یکسان باشد. بنابراین بهتر است با همراه داشتن گوشی یا مشخصات آن هنگام خرید پاور بانک، یک نمونه مناسب و سازگار با گوشی خود را انتخاب و خریداری نمایید.