در صورت هنگ کردن آیفون چه کار هایی باید انجام داد؟

گوشی های آیفون هم هنگ می کنند اما شاید برای همه این عبارت قابل درک نباشد. یعنی حتی کاربران گوشی های اپل هم از مشکلات هنگ کردن دستگاه های خود در امان نیستند. هنگ کردن آیفون شاید چندان متداول نباشد، اما مشکلی است که می توان با آگاهی داشتن از یک سری تکنیک ها و ترفند های کاربردی جهت رفع فریز شدن آیفون، آن را برطرف کرد. در زمان هنگ کردن این گوشی ها، کاربر نمی تواند هیچ کاری با آن انجام دهد.

گاهی نیز گوشی آنقدر کند می شود که کار کردن با آن بسیار خسته کننده و غیر ممکن است. در زمان هنگ کردن آیفون در مواردی گوشی ریستارت هم نمی شود و نمی توان آن را خاموش و روشن کرد. در این مقاله می خواهیم به ترفند های رفع کندی و هنگ کردن گوشی های اپل بپردازیم و ببینیم اساسا چرا این گوشی ها هنگ می کنند و دچار چنین مشکلاتی می شوند؟ علاوه بر این روش های مختلف تعمیر موبایل آیفون در صورت هنگ کردن را هم بررسی خواهیم کرد.

هنگ کردن آیفون

دلایل هنگ کردن آیفون چیست؟

پیش از هر چیزی بهتر است دلایل فریز شدن آیفون را بررسی کنیم. در کل گوشی های اپل هم مانند هر برند دیگری بعد از گذشت مدت زمانی از خرید و استفاده، کند می شوند و عملکردشان به کیفیت روز های اول نخواهد بود. از طرفی نصب برنامه های سنگین و پر شدن بیش از حد دستگاه از جمله مهم ترین دلایل هنگ کردن گوشی های آیفون است. استفاده از برنامه های سنگین که دستگاه برای پردازش آن ها به فضای ذخیره سازی و قدرت بیشتری نیاز دارد، می تواند موجب کند شدن آیفون و هنگ کردن آن شود.

از دیگر دلایل هنگ کردن آیفون، می توان به ویروسی شدن دستگاه، نصب بدافزار ها، به روز نبودن سیستم عامل و نیاز به آپدیت برنامه ها از دیگر دلایل هنگ کردن آیفون است. وجود یک سری باگ های نرم افزاری هم می تواند دلیل هنگ کردن دستگاه شود. در نهایت مشکلات سخت افزاری در آیفون می تواند دلیل هنگ کردن و کندی آیفون شود. حال با توجه به این موارد روش های مقابله با مشکل هنگ کردن گوشی های آیفون را بررسی خواهیم کرد.

راهکارهای رفع مشکل هنگ کردن آیفون

گوشی را خاموش کنید

همیشه مشکل فریز شدن آیفون آنقدر حاد و جدی نیست که از طریق راه کار های ساده قابل حل شدن نباشد. در نتیجه پیش از هر کاری، یک بار گوشی آیفون هنگ کرده را خاموش و روشن کنید. خصوصا در صورتی که گوشی کند شده باشد، یک بار خاموش و روشن کردن دستگاه می تواند به رفع مشکل آن کمک کند. در صورتی که دستگاه از روش معمول همیشگی به راحتی خاموش شده و مجدد روشن شود، به این معنی است که مشکل هنگ کردن آیفون چندان حاد نیست و می توان آن را برطرف کرد.

گوشی را خاموش کنید

شارژ کردن گوشی آیفون

گاهی اوقات صفحه گوشی روشن نمی شود و کاربر تصور می کند که گوشی دچار مشکل و خرابی های سخت افزاری شده است. این در حالی است که ممکن است تنها یک دلیل ساده برای کار نکردن آیفون در این حالت وجود داشته باشد و آن هم شارژ نداشتن آیفون مورد نظر باشد. با شارژ شدن گوشی ممکن است مشکل آن برطرف شود. کم بودن شارژ گوشی خود می تواند موجب کند شدن آیفون هم شود. از طرفی خود اتصال به شارژر می تواند موجب رفع مشکل هنگ کردن آیفون مورد نظر شود.

ریستارت کردن اجباری آیفون را امتحان کنید

در شرایطی که گوشی آیفون مورد نظر به هر دلیلی هنگ کرده و روشن نمی شود، برای رفع این مشکل نمی توان به صورت عادی دستگاه را ریستارت کرد. ریستارت کردن گوشی در این شرایط باید از روش دیگری انجام شود که به آن هارد ریست گفته می شود. برای این کار دکمه پاور را به همراه دکمه هوم گوشی به صورت همزمان نگه دارید و آن را برای چند ثانیه فشار دهید تا یک ارتعاش کوچک را احساس کرده و به دنبال آن لوگوی اپل را روی صفحه گوشی مشاهده کنید.

به این ترتیب گوشی ریستارت شده و مجددا راه اندازی خواهد شد. در بیشتر مواقع این راه کار به رفع مشکل هنگ کردن آیفون کمک خواهد کرد. در خصوص گوشی های جدیدتر آیفون که فاقد دکمه هوم هستند هم می توان از دکمه ولوم و دکمه پاور برای هارد ریست کردن استفاده کرد. ابتدا دکمه Vol+ را بگیرید و رها کنید. سپس دکمه Vol – را بگیرید و رها کنید. در قدم بعدی هم دکمه پاور کنار دکمه های ولوم را فشار دهید تا لوگوی اپل برای شما نمایان شود به این ترتیب دستگاه ریستارت می شود.

هنگ کردن آیفون

برنامه های سنگین را حذف کنید

بسیاری از مشکلات فریز شدن آیفون و کند عمل کردن آن به دلیل استفاده و نصب برنامه های سنگین روی گوشی است. استفاده از بدافزار ها، برنامه ها و بازی های سنگین و برنامه هایی با منبع نامشخص مهم ترین دلایل هنگ کردن آیفون هستند. بنابراین به دنبال این برنامه ها در گوشی باشید و با حذف و غیر فعال کردن شان، مشکل کندی فریزینگ گوشی را برطرف کنید. خصوصا برنامه هایی که اخیرا آن ها را نصب کرده اید و به دنبال آن مشکلات کندی و هنگ کردن در گوشی مشاهده شده است، باید سریعا از روی دستگاه پاک شوند.

برنامه های سنگین را حذف کنید

فضای آزاد بیشتری در گوشی ایجاد کنید

علاوه بر برنامه های سنگین، پر شدن فضای حافظه و ذخیره سازی گوشی از مهم ترین دلایل هنگ کردن آیفون است. فایل های اضافه، برنامه های بدون استفاده و بی مصرف، عکس ها و فیلم های بدون کاربرد و … که فضای زیادی از حافظه گوشی را اشغال کرده اند، می توانند موجب کند عمل کردن آیفون شوند.

با خالی کردن فضای ذخیره سازی و آزاد کردن فضای حافظه گوشی، می توان مشکل کندی و فریز شدن آیفون را برطرف کرد. برای این منظور کاربران اپل می توانند از فضای ذخیره سازی ابری برای ذخیره کردن برنامه ها و فایل های مختلف گوشی شان استفاده کنند تا فضای در دسترس حافظه گوشی آیفون خود را آزاد و مدیریت کنند.

فضای آزاد بیشتری در گوشی ایجاد کنید

بروز رسانی کردن برنامه ها و سیستم عامل آیفون

یکی از موارد تاثیر گذار در عملکرد سریع و مطلوب گوشی های هوشمند، به روز بودن سیستم عامل و برنامه های ضروری آن ها است. در خصوص آیفون هم در صورت آپدیت نبودن سیستم عامل iOS، کند شدن و هنگ کردن آیفون امری رایج خواهد بود. نسخه های به روز شده سیستم عامل در راستای برطرف کردن باگ های نرم افزاری و مشکلات امنیتی ارائه می شوند و در نتیجه استفاده از آن ها می تواند بسیاری از مشکلات گوشی را برطرف کند. علاوه بر سیستم عامل، گاهی اوقات به روز نبودن یک سری از اپلیکیشن های ضروری و اصلی نیز می توانند گوشی آیفون مورد نظر را کند کنند. با آپدیت کردن این برنامه ها، خصوصا اگر هنگام اجرا و استفاده از آن ها گوشی هنگ می کند، می توان مشکل فریز شدن آیفون را برطرف کرد.

بروز رسانی کردن برنامه ها و سیستم عامل آیفون

استفاده از روش ریست فکتوری کردن موبایل اپل

اگر هیچ کدام از روش های ذکر شده در بالا نتواند مشکل هنگ کردن آیفون را برطرف کند، باید برای رفع یک سری از مشکلات نرم افزاری در دستگاه که موجب کندی و فریز شدن آن شده است، آیفون را ریست فکتوری کرد. ریست فکتوری کردن گوشی جز تعمیرات نرم افزاری موبایل محسوب می شود. برای این منظور ابتدا از تمام داده ها و فایل های گوشی یک فایل بکاپ تهیه می شود و در نهایت می توان با ریست فکتوری کردن و بازگرداندن دستگاه به حالت اولیه، مشکل فریز شدن آیفون را برطرف کرد.

استفاده از روش ریست فکتوری کردن موبایل اپل

رفع مشکل هنگ کردن آیفون به دلیل مشکلات سخت افزاری

گاهی اوقات یک مشکل سخت افزاری دلیل کندی و فریز شدن آیفون است و برای رفع مشکل به تعمیرات سخت افزاری موبایل مورد نظر نیاز است. برای مثال سیاه شدن نمایشگر آیفون و کار نکردن آن از جمله مواردی است که ریشه سخت افزاری دارد. خرابی و کند شدن کیبورد آیفون، کار نکردن و کند شدن تاچ آیفون و سیاه شدن و روشن نشدن صفحه نمایش آیفون از جمله مواردی است که به دلایل سخت افزاری در گوشی رخ می دهد.

خرابی سخت افزاری کیبورد آیفون و خرابی و مشکلات سخت افزاری ال سی دی آیفون از جمله مواردی است که می تواند دلیل کند شدن و هنگ کردن آیفون مورد نظر شود. در این صورت باید دستگاه برای بررسی و عیب یابی تخصصی به یک مرکز تعمیرات گوشی های اپل ارجاع داده شود. مرکز سخت افزار ایران یک مرکز تعمیراتی معتبر است که می توان از کارشناسان مجرب آن برای رفع مشکلات گوشی آیفون مورد نظر کمک گرفت.