سو استفاده از ۶۰۰ میلیون کاربر اندرویدی

محققان امنیتی مجموعه‌ای از برنامه‌ها با نام Fleeceware را در فروشگاه گوگل کشف کرده اند که از حساب 600 میلیون کاربر اندرویدی سو استفاده می کنند. شرکت امنیت سایبری سوفوس پس از تحقیقاتی که در زمینه نوعی کلاه‌برداری مالی در فروشگاه معتبر گوگل‌پلی شده بود، اصطلاح Fleeceware را ارائه داد. این کلاه برداری در سال 2019 در این فروشگاه صورت گرفته بود. اگر بخواهیم این اصطلاح را بهتر  تشریح کنیم باید بگوییم Fleeceware برنامه‌هایی هستند که از توانایی برنامه‌های اندروید برای اجرای دوره‌های آزمایشی، قبل از پرداخت هزینه از حساب کاربر، سوءاستفاده می‌کنند. اکنون، پس از تحقیقات صورت گرفته در فروشگاه گوگل سو استفاده از ۶۰۰ میلیون کاربر اندرویدی توسط Fleeceware ها به اثبات رسیده است.

هنگامی که یک کاربر برای یک دوره آزمایشی برنامه اندرویدی ثبت‌نام و آن دوره خاتمه پیدا می کند، برای جلوگیری از شارژ مجدد باید به صورت دستی برنامه را لغو کند. با این حال اکثر کاربران برنامه‌ مورد نظر را حذف نمی کنند. بسیاری از توسعه‌دهندگان برنامه‌ها، دوره‌ آزمایشی را لغو می‌کنند. اما در این بین برخی از تولید کنندگان پس از حذف برنامه، دوره آزمایشی برنامه را لغو نمی کنند. در این زمان با عدم دریافت درخواست لغو از سوی کاربر، این شرکت می‌توانند مبالغ زیادی را برای کاربران اندرویدی شارژ ‌کنند..

سو استفاده از ۶۰۰ میلیون کاربر اندرویدی توسط Fleeceware ها

وب سایت گوگل در این خصوص گزارشی منتشر کرده و تعداد کاربران این برنامه را زیاد عنوان کرده است. طبق این گزارش سو استفاده از ۶۰۰ میلیون کاربر اندرویدی در کمتر از 25 Fleeceware شناسایی شده است. بیش از این محققان ۲۰۰۰ برنامه‌ی اندرویدی حاوی Fleeceware را شناسایی کردند. این برنامه‌ها بین ۱۰۰ تا ۲۴۰ دلار در سال توسط برنامه‌هایی مانند بارکدخوان‌ها، ماشین‌حساب‌ها و اسکنرهای QR شارژ می‌شوند.

برنامه‌های Feeceware تعداد نصب بالایی دارند. در بعضی از این برنامه ها بیش از ده‌ها میلیون نصب نشان داده شده است. در این میان خطری که برای کاربران وجود دارد این است که، ممکن است از خدمات پرداخت شخص ثالث جهت افزایش تعداد برنامه ها استفاده شود. همچنین صاحبان این برنامه ها برای کسب امتیاز بیشتر نظرات پنج ستاره را در گوگل پلی جعل نموده و کاربران زیادی را با این روش فریب می دهند.

بنابراین توصیه می‌شود از نصب برنامه‌های آزمایشی رایگان که هزینه‌های مبتنی بر اشتراک را بعد از یک آزمایش کوتاه ارایه می‌دهند، خودداری کنید. در صورتی که در دستگاه اندرویدی خود نیز همچین برنامه ای دارید مطمئن شوید که حذف برنامه تنها منجر به حذف دوره‌ی آزمایشی نمی شود، بلکه کل برنامه شود. اگر به برنامه‌ای نیز مشکوک هستید پس از دریافت مکاتبات توسط توسعه‌دهنگان آن، کپی مکاتبات را با گوگل به اشتراک بگذارند.

ساکنین استان البرز در صورت نیاز به یک مرکز تخصصی تعمیر موبایل تنها لازم است با نمایندگی تعمیرات موبایل در کرج ارتباط برقرار کنند. تعمیرات کلیه برندهای تلفن همراه و انواع موبایل در این مرکز با هزینه مناسب صورت می گیرد. بنابراین لازم نیست گوشی خود را به مرکز غیر تخصصی که ادعای تعمیرات موبایل دارند بسپارید. بازخورد مشتریانی که گوشی خود را به نمایندگی ما سپرده اند نشان دهنده کیفیت بالای خدمات رسانی و مهارت بالای کارشناسان ما است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + هفده =