آموزش نحوه فعال سازی سنسور اثر انگشت در گوشی های اندرویدی

ویژگی سنسور اثر انگشت در گوشی های اندرویدی یک ویژگی کارامد و پر طرفدار است که می توان با روشی ساده آن را فعال کرد. با فعال کردن این ویژگی روی گوشی کاربران گوشی های اندرویدی می توانند از مزیت های بالای این قابلیت بهره مند شوند.

برند های مختلف تولید کننده گوشی همیشه در تلاشند تا با تمرکز بر مشخصه های متفاوت گوشی های خود و ارتقای قابلیت های گوشی بر محبوبیت و کارایی آن برای کاربران تلفن های همراه بیافزایند. امنیت و حفظ حریم خصوصی موبایل، خصوصا در گوشی های هوشمند یکی از مهم ترین شاخصه هایی است که کاربران این گوشی ها به آن اهمیت می دهند. از این رو تولید کننده های مختلف سعی دارند تا با تکیه بر این ویژگی و ارتقای آن در بازار رقابتی موبایل پیشرو باشند.

سنسور اثر انگشت یکی از مشخصه هایی است که کاربران گوشی های هوشمند از آن استقبال زیادی کرده اند. این ویژگی به کاربران تلفن همراه این امکان را می دهد تا به راحتی و با کمک اثر انگشت شان قفل گوشی خود را باز کنند. ویژگی که به مراتب حفظ و نگهداری از اطلاعات درون گوشی را افزایش می دهد. تا پیش از این، فناوری اثر انگشت تنها در گوشی های رده بالا و گران قیمت وجود داشت. اما اکنون شاهد وجود سنسور اثر انگشت در گوشی های اندرویدی مختلفی هستیم که حتی برخی از آن ها بسیار معمولی و گوشی ارزان قیمت  هستند.

مراحل فعال سازی حسگر اثر انگشت در گوشی های اندروید

افزوده شدن سنسور اثر انگشت در گوشی های اندرویدی

با ظهور اندروید 6، از ویژگی حسگر اثر انگشت اندرویدی نیز در بازار گوشی های هوشمند رونمایی شد. در واقع با معرفی اندروید 6، شرکت گوگل اعلام کرد که اکنون کاربران  سیستم عامل های اندرویدی می توانند از قابلیت حسگر اثر انگشت در گوشی های اندرویدی خود بهره مند شوند.

اندروید در پیش فرض خود، فناوری حسگر اثر انگشت اندرویدی را افزوده تا به این ترتیب طیف وسیعی از گوشی های هوشمند در حال حاضر به این مشخصه مجهز شوند. اما نکته ای که در خصوص این ویژگی و استفاده از آن برای باز کردن قفل گوشی از طریق اثر انگشت وجود دارد، نحوه فعال کردن سنسور اثر انگشت در گوشی های اندرویدی است. دستورالعمل کلی برای فعال کردن و استفاده از قابلیت حسگر اثر انگشت اندرویدی در گوشی های مختلف تقریبا یکسان است. اما با این حال در برخی موارد تفاوت های جزئی وجود دارد. در مقالات قبلی در مورد ثبت چند اثر انگشت در آیفون صحبت کردیم. در ادامه روش کلی فعال سازی این مشخصه روی گوشی های اندرویدی را توضیح می دهیم.

مراحل فعال سازی حسگر اثر انگشت در گوشی های اندرویدی

برای فعال کردن حسگر اثر انگشت اندرویدی باید به مدل گوشی توجه داشت. در گوشی های مختلف این روش ها تفاوت های محدودی با هم دیگر دارند. اما به صورت کلی در قدم اول باید به بخش تنظیمات گوشی مراجعه کرد. در ادامه در بخش تنظیمات، باید قسمت Security یا در واقع Lock Screen and Security را انتخاب کرد. این حالت به نوع گوشی بستگی دارد.

در مرحله بعدی برای فعال کردن سنسور اثر انگشت در گوشی های اندرویدی، باید قسمت فینگرپرینت (  Fingerprint ) را انتخاب کنید. این گزینه در خصوص گوشی های Nexus گزینه Nexus imprint است.  در این حالت یک صفحه برای شما باز می شود. در بین گزینه های متفاوتی که در این صفحه مشاهده می کنید، باید روی گزینه Add Fingerprint کلیک نمایید. با کلیک کردن روی این گزینه، فرایند های بعدی برای فعال سازی حسگر اثر انگشت اندرویدی برای شما به نمایش در خواهد آمد.

فعال سازی سنسور اثر انگشت در گوشی های اندروید

مراحل فعال کردن حسگر اثر انگشت با توجه به نوع گوشی

تا این جای کار مراحلی که باید برای فعال کردن اثر انگشت در گوشی های اندرویدی مختلف طی کنید تقریبا یکسان است. در ادامه کلیات کار مشابه یک دیگر است، با این حال عبارت ها و منو هایی که برای شما نمایش داده می شود، با توجه به مدل و برند گوشی اندرویدی کمی متفاوت خواهد بود. با این حال با گذراندن این قدم ها و کلیک کردن روی گزینه Continue می توانید فرایند فعال کردن سنسور اثر انگشت در گوشی های اندرویدی خود را تکمیل کنید.

فعال سازی حسگر اثر انگشت اندرویدی با ثبت رمز

در گام های بعدی گوشی از شما درخواست می کند تا یک رمز مجزا را نیز وارد کنید. وارد کردن این رمز برای مواقعی است که به هر دلیلی نمی توانید با استفاده از اثر انگشت خود قفل گوشی را باز کنید. برخی مواقع ممکن است سیستم گوشی بهم ریخته و حسگر اثر انگشت آن درست عمل نکند. در این حالت ها برای دسترسی به منوی گوشی خود می توانید از این رمز ها استفاده کنید. این رمز ها به صورت یک PIN، Pattern یا یک پسورد وارد می شوند. با تکرار این رمز یا الگوی کمک کننده در مواقع اضطراری، فرایند فعال سازی سنسور اثر انگشت در گوشی های اندرویدی وارد فاز پایانی خود خواهد شد.

مرحله پایانی: در این صفحه ابتدا یک ویدئوی کوتاه به شما نمایش داده می شود که بر اساس آن شما نحوه ثبت کردن اثر انگشت خود را آموزش می بینید. حال باید انگشت خود را برای چند لحظه کوتاه روی سنسور دستگاه قرار دهید. با ثبت شدن کامل اثر انگشت شما، کار فعال سازی اثر انگشت در گوشی های اندرویدی تکمیل می شود.

فعال کردن چند اثر انگشت در گوشی

در برخی از گوشی ها این امکان وجود دارد تا به جای ثبت یک انگشت، حداقل بین سه تا چهار انگشت را ثبت نمایید. برای این منظور می توانید روی گزینه Add another Fingerprint کلیک کنید و دیگر انگشت های خود را نیز برای باز کردن قفل گوشی ثبت کنید. در صورتی که همان یک اثر انگشت برای شما کافی است، گزینه Done را انتخاب کرده و فرایند فعال سازی سنسور اثر انگشت در گوشی های اندرویدی را به پایان برسانید.

نکته دیگر این است که این مشخصه نه تنها یک ویژگی کاربردی برای افزایش ایمنی گوشی و دسترسی به صفحه اصلی آن محسوب می شود، بلکه در بسیاری از گوشی ها ویژگی حسگر اثر انگشت اندرویدی را می توان برای افزایش امنیت برنامه ها و فایل های روی گوشی نیز به کار برد. همچنین می توانید مقاله فعال سازی اثر انگشت در واتس آپ را مطالعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 16 =