تفاوت مونتاژهای هند، ویتنام و چین در گوشی‌های سامسونگ

کمپانی اصلی سامسونگ به کشور کره تعلق دارد و در نتیجه انتظار می رود که گوشی های سامسونگ همگی ساخت کره باشند. اما اگر نگاهی به گوشی های سامسونگ موجود در بازار ایران بیاندازیم، متوجه می شویم که این گوشی ها هر کدام تولید یک کشور هستند. گوشی های سامسونگ موجود در بازار ایران اکثرا تولید ویتنام، چین، هند و مالزی هستند. اما تفاوت مونتاژهای مختلف گوشی های سامسونگ در چیست و کدام گوشی گزینه با کیفیت تر و بهتری برای خرید است؟

آیا با مقایسه مونتاژهای متفاوت موبایل سامسونگ می توان متوجه تفاوت در قیمت، کیفیت، کارایی و مواردی از این دست شد؟ وجود مونتاژهای مختلف در بازار خرید و فروش گوشی های هوشمند موجب سردرگمی کاربران در زمان خرید می شود. خصوصا که قیمت این محصولات ممکن است با هم متفاوت باشد. حال سوال مهم این است کدام مونتاژ گزینه بهتری است؟ آیا گوشی های ساخت ویتنام و هند، گوشی های اصلی هستند؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا با بررسی تفاوت مونتاژهای مختلف گوشی های سامسونگ بازار ایران بهترین گزینه ها برای خرید را بشناسیم.

مقایسه مونتاژهای متفاوت موبایل سامسونگ

دلیل وجود تفاوت مونتاژهای مختلف گوشی های سامسونگ چیست؟

 دلیل این که گوشی های سامسونگ در کشورهای مختلفی تولید می شوند کاهش هزینه های تولید و در نتیجه کاهش قیمت تمام شده محصولات برای مشتریان است. کمپانی سامسونگ با تولید محصولات خود در کشورهای مختلف سعی دارد تا هزینه های تولید را کاهش دهد و به این ترتیب قیمت محصولات را برای مشتریان خود در حد مقرون به صرفه تر نگه دارد.

علاوه بر این سامسونگ با این کار می تواند خط تولید محصولات خود را گسترش داده و سالانه با تولید حجم بالایی از محصولات خود نیاز کاربران بیشتری را پاسخ گو باشد. در نتیجه وجود تفاوت مونتاژهای مختلف گوشی های سامسونگ به دلیل تقلبی بودن این کالاها نیست و تنها دلیل آن کاهش هزینه ها و افزایش توانایی کمپانی در رفع نیاز مشتریان است.

آیا تمام مدل های گوشی سامسونگ در تمام کشورها تولید می شوند؟

یکی از مهمترین مواردی که موجب تفاوت مونتاژهای مختلف گوشی های سامسونگ می شود این است که نمی توان تمامی مدل ها را در تمامی کشورها یافت. در واقع الزاما مدل X شرکت سامسونگ که در ویتنام تولید می شود در هند هم تولید نمی شود و برخی از مدل هایی که در چین تولید می شوند در ویتنام یا مالزی و هند تولید نمی شوند. در نتیجه اولین و مهمترین چیزی که در مقایسه مونتاژهای متفاوت موبایل سامسونگ باید به آن توجه کرد این است که تمام مدل ها در تمام کشورها تولید نمی شوند و باید قبل از خرید مطمئن شد که آیا سامسونگ این مدل را در کدام کشورها تولید کرده است.

آیا کیفیت ساخت مونتاژهای مختلف گوشی های سامسونگ با هم متفاوت است؟

یکی از مهمترین سوالاتی که کاربران در زمان خرید گوشی های سامسونگ از مونتاژهای مختلف دارند این است که آیا تفاوت مونتاژهای مختلف گوشی های سامسونگ از نظر کیفیت ساخت است یا خیر؟ در پاسخ باید گفت که کمپانی سامسونگ در تمامی خطوط تولید خود استانداردهای یکسانی دارد و کیفیت ساخت تمامی محصولات در تمامی کشورها یکی است. متریال های مورد استفاده برای ساخت، کیفیت باتری، دوام محصولات و … در بین مونتاژهای مختلف این گوشی ها با هم یکسان است و تفاوتی ندارد.

سخت افزار به کار رفته در تمامی گوشی های سامسونگ و مشخصات نرم افزاری و فنی آنها همگی با هم یکی است و تفاوتی بین این گوشی ها وجود ندارد. حتی بسته بندی، محتویات درون بسته بندی ها مانند هندزفری و مواردی از این دست هم با هم یکی است. در نتیجه حتی در زمان تعمیر موبایل سامسونگ نیز فرقی نمی کند که گوشی مونتاژ چه کشوری است.

چه تفاوتی بین گوشی های ساخت ویتنام، هند و چین وجود دارد؟

همانطور که گفته شد از نظر کیفیت و استانداردهای ساخت و قدرت و کیفیت گوشی ها، هیچ تفاوتی بین مونتاژهای مختلف گوشی های سامسونگ وجود ندارد. تنها گزینه ای که ممکن است بتوان آن را به عنوان تفاوت مونتاژهای مختلف گوشی های سامسونگ در نظر گرفت، سری شارژر گوشی های این کمپانی است. هر کشوری سری شارژرهای به کار رفته در گوشی های سامسونگ را بر اساس استانداردهای همان کشور تولید می کند و این تنها موردی است که ممکن است بین گوشی های مختلف برند سامسونگ با هم تفاوت داشته باشد.

چرا قیمت مونتاژهای مختلف سامسونگ با هم تفاوت دارد؟

اگر تمامی مونتاژهای گوشی های سامسونگ موجود در بازار با هم یکی است، دلیل تفاوت مونتاژهای مختلف گوشی های سامسونگ از نظر قیمت چیست؟ همانطور که گفته شد کیفیت ساخت این محصولات یکی است و تنها دلیل تفاوت قیمت ممکن است یا به دلیل قیمت تمام شده پایین تر محصول در یک کشور باشد یا این که به دلیل بازارگرمی ایجاد شده توسط فروشندگان این محصولات. به دلیل عدم آگاهی برخی از مشتریان، فروشندگان گوشی های سامسونگ ممکن است مونتاژهای ویتنامی را گران تر از مونتاژهای چینی یا هندی به مشتریان بفروشند.

چطور می توان مونتاژهای مختلف گوشی های سامسونگ را از هم تشخیص داد؟

با وجودی که موارد چندانی در بحث تفاوت مونتاژهای مختلف گوشی های سامسونگ وجود ندارد، اما شاید کاربران در زمان خرید بخواهند بدانند که گوشی که خریداری می کنند دقیقا ساخت کجاست. برای این منظور باید به سراغ شناسه دستگاه یا همان کد IMEI گوشی رفت. این کد معمولا روی جعبه دستگاه درج شده است.

با این حال هم در قسمت تنظیمات گوشی و هم با گرفتن کد *#6# می توان به این کد دسترسی یافت. رقم هفتم و هشتم این کد می تواند به ما در خصوص محل مونتاژ گوشی اطلاعات لازم را بدهد. برای مثال کد 06 یا 60 به این معنی است که گوشی ساخت کشور چین است. اگر این کد 07 یا 70 باشد یعنی گوشی مونتاژ کشور ویتنام است. کد 02 یا 20 نیز مربوط به کشور هند می شود. اگر این کد 00 باشد، به این معنی است که گوشی مورد نظر مونتاژ نیست و در کمپانی اصلی سامسونگ ساخته شده است.

منظور از گوشی های ODM چیست؟

تا اینجای مقاله به بررسی تفاوت مونتاژهای مختلف گوشی های سامسونگ پرداختیم. اما علاوه بر این مونتاژها، دسته ای از گوشی های مونتاژ شده با عنوان گوشی های ODM در نظر گرفته می شوند. این گوشی ها نیز جزو گوشی های مونتاژ شده در کشور چین هستند. اما آنها را با عنوان گوشی های ارزان قیمت اقتصادی سامسونگ می شناسند.

این گوشی ها با سایر مونتاژهای موجود در بازار تفاوت های زیادی دارند و استانداردهای ساخت و کیفیت قطعات آنها پایین تر است. کیفیت تراشه، دوربین ها، پنل نمایشگر و مواردی از این دست در گوشی های ODM بسیار پایین تر از سایر مونتاژهاست. در نتیجه برای مقایسه مونتاژهای متفاوت موبایل سامسونگ باید گوشی های ODM را نیز در نظر گرفت و به آنها توجه کرد.