کدام کشورها بیشترین مصرف دیتای اینترنت موبایل را دارند؟

هیچ کس نمی تواند انکار کند که گوشی های هوشمند و دیتای آنها تا چه اندازه در زندگی روزمره ما نفوذ کرده است و تمامی لحظه های ما را در بر می گیرد. کاربران گوشی های هوشمند در سراسر دنیا روز به روز در حال افزایش است و اکثرا هم از دیتای تلفن همراه برای اتصال به اینترنت استفاده می کنند. اما آیا می دانید کدام کشورها با بیشترین مصرف دیتای اینترنت موبایل، سهم بیشتری در این زمینه دارد؟ بر اساس پیش بینی ها، کارشناسان برآورد می کنند که تا سال 2027 هر نفر در دنیا حداقل 42 گیگابایت داده همراه در ماه استفاده کند و این میزان هر سال بیشتر می شود. 

در چند سال اخیر رشد مصرف اینترنت موبایل در کشورهای مختلفی روند افزایشی داشته است که در بین آنها نام کشورهایی مانند هند به چشم می آید. در این مقاله می خواهیم به بررسی این موضوع بپردازیم که کدام کشورها با بیشترین مصرف دیتای اینترنت موبایل، سهم بیشتری در این زمینه دارند.

کشورها با بیشترین مصرف دیتای اینترنت موبایل

درآمد کشورها با بیشترین مصرف دیتای اینترنت موبایل

جالب ترین موضوع در خصوص میزان مصرف اینترنت در کشورهای مختلف، بحث درآمد آنهاست. شاید عجیب باشد اما زمانی که به بررسی کشورها با بیشترین مصرف دیتای اینترنت موبایل می پردازیم، کشورهایی که سطح درآمد پایین تر یا بهتر است بگوییم کشورهایی با سطح درآمد متوسط و معمولی، سهم بیشتری در مصرف دیتای موبایل دارند. در این میان می توان به نام کشورهای کوراسائو و هند اشاره کرد. کوارسائو به عنوان بالاترین مصرف کننده دیتای موبایل شناخته می شود، به نحوی که با مصرف 131.1 گیگابایت به ازای هر نفر در ماه، بیشترین دیتای اینترنت موبایل را مصرف می کند.

آیا مصرف اینترنت بیشتر به جمعیت کشورها بستگی دارد؟

اگر می گوییم می توان هند را به عنوان یکی از کشورها با بیشترین مصرف دیتای اینترنت موبایل در نظر گرفت، دلیل آن این است که جمعیت این کشور بسیار بالاست و شاید طبیعی است که تعداد زیادی از کاربران از داده همراه برای اتصال به اینترنت استفاده کنند. اما درست مخالف این ایده، کشورهایی مانند کویت یا کوراسائو قرار دارند که به عنوان دو کشور صدرنشین مصرف دیتای اینترنت در نظر گرفته می شوند. 

این کشورها جمعیت بسیار کمی دارند. برای مثال کوراسائو تنها 193 هزار نفر جمعیت دارد و کویت نیز جزو کشورهای عربی بسیار کم جمعیت است. عربستان سعودی و بحرین هم کشورهایی هستند که مصرف داده همراه در آنها به نسبت دیگر کشورها بسیار بالاتر است. هر یک از این کشورها به دلایل مختلفی مصرف اینترنت بالاتری دارند که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

دلایل مختلف مصرف بیشتر اینترنت موبایل در کشورهای متفاوت

هر کشوری به چند دلیل مصرف اینترنت بیشتری دارد. همانطور که گفته شد، کوراسائو یکی از کشورها با بیشترین مصرف دیتای اینترنت موبایل است. دلیلی که این کشور کم جمعیت بیشترین میزان مصرف اینترنت را دارد، زیرساخت های ضعیف مخابراتی آن است که موجب شده اینترنت خط ثابت بسیار ضعیف و ناکارامد باشد. به همین دلیل هم این کشور در میزان مصرف دیتای موبایل رتبه اول را دارد. از طرفی میزان هجوم گردشگران به یک منطقه می تواند در میزان مصرف اینترنت داده آن کشور تاثیر داشته باشد. 

در خصوص کشورهایی مانند عربستان یا کوراسائو، رفت و آمد بالای مسافران و گردشگران، موجب افزایش استفاده از اینترنت همراه شده است. در مورد کویت و عربستان و دیگر کشورهای عربی داستان کمی متفاوت تر است. این کشورها مانند کویت که رتبه دوم مصرف اینترنت همراه را دارد، دلیل مصرف بیشتر، پیشرفت صنعت مخابرات است، به نحوی که در بخش های گسترده این مناطق اینترنت 5G پوشش داده می شود. از آن جایی که پوشش شبکه 5G بسیار قوی تر و پرسرعت تر است، کاربران تمایل بیشتری به استفاده از دیتای همراه دارند.

پر مصرف ترین کشور اروپایی که از اینترنت موبایل استفاده می کند کدام است؟

اگر می گوییم کویت و بحرین و عربستان سعودی جزو کشورهای رده بالای مصرف اینترنت موبایل هستند، به این معنی نیست که در اروپا مصرف اینترنت پایین است. اگر بخواهیم بگوییم در اروپا کدام کشورها با بیشترین مصرف دیتای اینترنت موبایل، سهم بیشتری دارند، اولین کشور فنلاند است. اما فنلاند نه تنها در بحث استفاده از اینترنت موبایل پیشتاز است، بلکه زیرساخت های مخابراتی این کشور هم بسیار پیشرفته و رده بالاست و از هر دو جهت، می توان آن را کشوری پیشرو در نظر گرفت. فنلاند از جمله کشورهایی است که نقش مهمی در پیشرفت شبکه های دیجیتالی و ارتباطی داشته است و به نوعی الگوی سایر کشورها برای پیشبرد خدمات اینترنتی است. این کشور در اروپا رده اول مصرف اینترنت همراه را دارد.

کمترین میزان مصرف اینترنت به کدام کشور تعلق دارد؟

تا این جا به معرفی کشورها با بیشترین مصرف دیتای اینترنت موبایل پرداختیم. اما شاید برای شما جالب باشد که کشورهایی با کمترین میزان مصرف را هم بشناسید. عجیب است، اما آمریکا با میزان ترافیک ماهانه 13.4 گیگابایت به ازای هر نفر و با توجه به جمعیتی که دارد، جزو کشورهایی است که میزان مصرف دیتای اینترنت موبایل در آن بسیار پایین تر است. 

یکی از دلایل مصرف پایین دیتای اینترنت موبایل در آمریکا، هزینه ها و تعرفه های بالای اینترنت موبایل در این کشور است. کاربران برای استفاده از اینترنت ماهانه در آمریکا باید ماهی 6 دلار بپردازند. این در حالی است که اگر این مقدار را با کشورهای اروپایی مانند فرانسه مقایسه کنیم، تقریبا 6 برابر است.