تعویض شیشه شکسته دوربین موبایل

در گوشی های هوشمند یک شیشه مقاوم وظیفه محافظت از دوربین گوشی را به عهده دارد که دوام آن به نسبت بالا است. با این حال این شیشه نیز آسیب پذیر است و یکی از موارد تعمیرات گوشی های هوشمند، تعمیر و تعویض شیشه شکسته دوربین موبایل است. زمانی که با یک شیشه لنز شکسته دوربین گوشی مواجه می شویم، این نگرانی وجود دارد که آیا دوربین هم آسیب دیده و باید عوض شود یا این که تنها با تعویض شیشه شکسته دوربین موبایل مورد نظر می توان آسیب وارد شده را جبران کرد.

پیش از هر چیز بهتر است به این مورد اشاره کنیم که مراجعه به یک مرکز تعمیرات تخصصی با تجربه و اعتبار بالا می تواند بهترین راه کار را به شما ارائه دهد. مرکز سخت افزار ایران یک مرکز تعمیرات موبایل است که بهترین توصیه های تعمیراتی، هم در زمینه نرم افزاری و هم در زمینه تعمیرات سخت افزاری موبایل را به شما ارائه خواهد داد. حال با ما همراه باشید تا ببینیم آسیب های وارد شده به شیشه دوربین گوشی چه مواردی هستند و در چه مواردی تنها می توان به تعویض شیشه دوربین اکتفا کرد.

تعویض شیشه شکسته دوربین موبایل

نقش شیشه دوربین گوشی

همان طور که گفتیم این شیشه مقاوم، نقش محافظ دوربین را دارد. طراحان گوشی های هوشمند برای محافظت دوربین های حساس این دستگاه ها در برابر ضربه و آسیب های فیزیکی یک شیشه روی آن ها قرار داده اند تا این شیشه تا جای ممکن از وارد شدن مستقیم و شدید ضربه به دوربین جلوگیری کند. علاوه بر این وجود این شیشه موجب می شود گرد و غبار و پرز مستقیما روی لنز دوربین جمع نشود. از طرفی هم این شیشه مانع ورود مستقیم آب و رطوبت به دوربین و لنز حساس آن می شود.

خصوصا در مواردی که گوشی درون کیف یا جایی قرار می گیرد که موارد آسیب رسان مانند ابزار های نوک تیز با دوربین برخورد می کنند، وجود این شیشه مانع از آسیب های جدی به لنز دوربین خواهد شد. با این حال در صورت شدت ضربه کاربران با یک شیشه شکسته دوربین موبایل مواجه می شوند که در این زمان باید برای تعمیر دوربین موبایل خود به یک مرکز تعمیراتی مراجعه کنند تا ببینند روند تعمیر گوشی شان به چه صورت خواهد بود.

نشانه های شیشه شکسته دوربین موبایل

زمانی که ضربه و آسیبی به شیشه دوربین گوشی های هوشمند وارد می شود، در برخی مواقع تنها خود این شیشه آسیب می بیند و برای تعمیر دوربین دستگاه کافی است شیشه شکسته لنز دوربین گوشی تعویض شود. اما ممکن است این آسیب به دوربین دستگاه وارد شده باشد و در نتیجه به تعمیر و تعویض دوربین نیاز باشد. در صورتی که تنها شیشه آسیب دیده باشد معمولا هنگام عکس گرفتن تصاویر تار می شوند یا این که هنگام تصویربرداری تصویر با خط و خش دیده می شود.

اما دوربین عملا کار می کند و این شکستگی تاثیری در خرابی درونی دوربین ندارد. ولی اگر علاوه بر تار شدن تصاویر مواردی مانند خارج شدن خودکار گوشی از دوربین، زوم نکردن دوربین دستگاه، صدا دادن لنز دوربین و مواردی از این دست نیز مشاهده شد احتمالا علاوه بر شیشه دوربین مابقی قسمت های دوربین گوشی نیز آسیب دیده است.

نحوه تعویض لنز شکسته دوربین موبایل

زمانی که مشخص شد شیشه دوربین شکسته و نیاز به تعویض دارد، اولین کار تهیه شیشه مناسب و سازگار با دستگاه است. سپس تعمیرکار دستگاه با ابزار هایی که دارد درب پشتی گوشی را جهت تعویض شیشه باز می کند. البته این به مدل گوشی بستگی دارد و در برخی از مدل ها برای تعویض شیشه لنز شکسته گوشی نیازی به باز کردن درب پشتی نیست. باز کردن درب پشتی با استفاده از کاپ ساکشن و پیچ گوشتی های مخصوص انجام می شود. سپس باید محافظ روی لنز دوربین اصلی با استفاده از پنس برداشته شود.

حال با جدا کردن شیشه آسیب دیده و برداشتن آن، شیشه جدید را روی لنز دوربین قرار دهید. در این مرحله باید تمامی چسب های باقی مانده را تمیز کرد. همچنین با استفاده از یک پارچه تمیز و بدون پرز خود شیشه هم باید تمیز شود. دست آخر باید لایه پلاستیکی روی شیشه را برداشت و به درستی محل قرار گیری آن روی دوربین را تنظیم کرد. با بستن گوشی و چک کردن دوربین، پروسه تعویض شیشه شکسته دوربین موبایل به اتمام می رسد.

نکات مهم تعویض لنز دوربین موبایل

برای این که تعویض شیشه شکسته دوربین موبایل مورد نظر به درستی انجام شود توجه به یک سری موارد ضرورت دارد. اول از همه مراجعه به یک مرکز تعمیراتی است، چرا که دوربین گوشی حساسیت بالایی دارد و کمی بی تجربگی می تواند به سایر بخش ها نیز آسیب برساند. از طرفی شاید مشکلات تصویر به خرابی سایر قطعات نیز مربوط باشد و از این رو علاوه بر تعویض شیشه لنز شکسته دوربین گوشی به سایر تعمیرات سخت افزاری مانند تعمیر برد موبایل یا … نیز نیاز باشد.

نکته مهم دیگر انتخاب و خرید یک شیشه اصلی و سازگار با مدل گوشی است. این شیشه ها اگر اصل نباشند کیفیت دوربین دستگاه را به شدت کاهش می دهند. شیشه های تقلبی معمولا پلاستیکی و تلقی هستند و از این رو می توانند به شدت روی کیفیت دوربین تاثیر بگذارند. در نهایت توجه کنید که به هیچ عنوان نباید تعویض شیشه شکسته شده دوربین گوشی را به تعویض انداخت، چرا که این شیشه های خرد شده می تواند به سایر بخش های حساس گوشی آسیب برساند.

چگونه از شکستن شیشه دوربین موبایل جلوگیری کنیم؟

اول از همه بهتر است به هیچ عنوان در کنار گوشی خود وسایل تیز و آسیب رسان که می توانند روی شیشه خراش و ترک به جای بگذارند را قرار ندهید. از طرفی استفاده از قاب های محافظ گوشی بهترین راه حل محافظت از شیشه دوربین موبایل است. بسیاری از کاور ها خود دارای برجستگی محافظت کننده ای هستند که روی شیشه دوربین قرار می گیرد و مانع وارد شدن ضربه مستقیم به آن می شود. قطعا جلوگیری از شکستن شیشه بهتر از تعویض شیشه شکسته دوربین موبایل است، چرا که معمولا کیفیت قطعات اصلی هر دستگاهی بالاتر از قطعات تعویضی است.

محافظت از آسیب دیدن دوربین هنگام شکستن

اگر شیشه دوربین گوشی شما شکسته است، برای محافظت از دوربین در برابر آسیب بیشتر، می توانید چند کار انجام دهید:

  1. گوشی خود را خاموش کنید. این کار از رسیدن برق به دوربین و پتانسیل آسیب بیشتر به آن جلوگیری می کند.
  2. با احتیاط هرگونه خرده شیشه را از اطراف دوربین جدا کنید. از یک موچین یا ابزار مشابه برای برداشتن دقیق خرده شیشه ها بدون لمس لنز یا سنسور دوربین استفاده کنید.
  3. محل آسیب دیده را با یک پارچه نرم و بدون پرز تمیز کنید. از مالیدن یا اعمال فشار زیاد خودداری کنید، زیرا این امر می تواند به دوربین آسیب برساند.
  4. دوربین را با نوار چسب یا بانداژ بپوشانید. این کار از ورود گرد و غبار و رطوبت به داخل دوربین و ایجاد خرابی بیشتر جلوگیری می کند.