روش های رفع مشکل هات اسپات اندروید

یکی از قابلیت های پر استفاده در گوشی های هوشمند، قابلیت هات اسپات است که به موجب آن کاربر می تواند اینترنت داده همراه گوشی خود را با دیگر کاربران به اشتراک بگذارد. با این حال گاهی برخی کاربران با اختلالاتی در این قابلیت مواجه شده و به دلیل بروز مشکل هات اسپات اندروید نمی توانند از آن برای اتصال گوشی ها استفاده کنند. گاهی این قابلیت بلافاصله بعد از روشن شدن خاموش می شود و گاهی نیز حتی در حالتی که هات اسپات روشن است، سایر دستگاه ها نمی توانند به آن متصل شوند.

اختلال هات اسپات در اندروید می تواند تحت تاثیر عوامل مختلفی باشد که بیشتر به نرم افزار دستگاه مربوط می شوند. البته گاهی نیز می توان دلایل سخت افزاری را برای بروز این اختلال در نظر گرفت. از این رو می توان در صورت بروز هرگونه مشکلی در این قابلیت از برخی راه حل ها جهت رفع مشکل هات اسپات اندروید کمک گرفت. در این مقاله راه حل هایی را معرفی می کنیم که با امتحان کردن آنها به احتمال زیاد مشکل به وجود آمده در قابلیت هات اسپات گوشی های اندرویدی برطرف می شود.

برطرف کردن مشکل هات اسپات اندروید

راه حل های برطرف کردن مشکل هات اسپات اندروید

در صورتی که به هر دلیلی برای استفاده از هات اسپات گوشی اندرویدی به مشکل برخوردید، می توانید از راه حل های زیر برای رفع اختلال هات اسپات در اندروید استفاده کنید:

  • اینترنت گوشی را بررسی کنید.
  • هات اسپات و گوشی را خاموش و روشن کنید.
  • قابلیت Battery Saving Mode را غیر فعال کنید.
  • تنظیمات هات اسپات را بررسی کنید.
  • حافظه کش گوشی را پاک کنید.
  • سیستم عامل اندروید را به روز رسانی کنید.
  • گوشی را در حالت safe mode بررسی کنید.
  • تنظیمات شبکه را ریست کنید.
  • گوشی را ریست فکتوری کنید.

این راه حل ها ممکن است به رفع مشکل هات اسپات در گوشی های اندرویدی کمک کند. با این حال در صورتی که مشکل دستگاه ریشه سخت افزاری داشته باشد، تنها راه حل موجود عیب یابی و تعمیر گوشی از نظر سخت افزاری است.

بررسی اینترنت گوشی

در قدم اول برای بررسی و رفع مشکل هات اسپات اندروید بهتر است به بخش اینترنت گوشی سری بزنید و دسترسی به داده را چک کنید. گاهی اوقات مشکل به وجود آمده ربطی به خود هات اسپات ندارد و به دلیل کندی یا قطع بودن اینترنت در اتصال اختلال ایجاد شده است. یک بار اینترنت گوشی را خاموش و روشن کنید و مطمئن شوید که اختلالی در اتصال به اینترنت گوشی وجود ندارد.

گاهی اوقات سرعت اینترنت بسیار کم است و دائما قطع و وصل می شود. به همین دلیل هم کاربران برای اتصال به هات اسپات با مشکل مواجه می شوند. برای رفع مشکل یا باید از اپراتور پیگیر بررسی مشکل اینترنت شد یا این که از برخی راه حل ها، مانند راهکارهای افزایش سرعت اینترنت همراه اول و ایرانسل برای بهبود کیفیت آنتن دهی دستگاه کمک گرفت.

خاموش و روشن کردن هات اسپات و گوشی

راه حل بعدی برای رفع مشکل هات اسپات اندروید، خاموش و روشن کردن این قابلیت است. در واقع یک بار باید این گزینه را ریستارت کنید تا شاید اختلال ایجاد شده در آن برطرف شود. خصوصا در مواردی که گوشی هنگ کرده و یک باگ نرم افزاری لحظه ای در دستگاه به وجود آمده است، می توان با ریستارت کردن هات اسپات یا حتی ریستارت کردن خود گوشی، مشکل به وجود آمده در این قابلیت را برطرف کرد.

غیرفعال کردن قابلیت Battery Saving Mode

شاید جالب باشد اما قابلیتی به نام Battery Saving Mode که در گوشی های اندرویدی برای صرفه جویی و مدیریت مصرف باتری فعال می شود، می تواند یک سری اختلالات در دستگاه و خصوصا سایر قابلیت های گوشی اندرویدی به وجود بیاورد. یکی از این اختلالات، مشکل هات اسپات اندروید است. در نتیجه می توان برای رفع اختلال هات اسپات در اندروید، در صورت روشن بودن این بخش آن را روی حالت غیر فعال قرار داد. بعد از خاموش کردن این ویژگی یک بار دیگر هات اسپات را چک کرده و اتصال به آن را بررسی نمایید.

بررسی تنظیمات هات اسپات

در توصیه بعدی برای رفع مشکل هات اسپات اندروید بهتر است به سراغ تنظیمات خود هات اسپات بروید. در بخش تنظیمات این قابلیت یک گزینه با عنوان keep WIFI hotspot on وجود دارد که باید روی حالت Always قرار داشته باشد. به این ترتیب قابلیت هات اسپات به صورت دائمی در اختیار سایر کاربران قرار می گیرد.

در صورتی که این گزینه روی حالت Always نباشد، هات اسپات به صورت خودکار خاموش شده یا این که در حالت غیر فعال قرار می گیرد. نکته دیگری که در خصوص تنظیمات هات اسپات باید به آن توجه کنید این است که هات اسپات برای اجرا بهتر است روی باند GHz 2/4 قرار داشته باشد. باند GHz 5 ممکن است در برخی دستگاه ها، خصوصا گوشی های قدیمی تر پشتیبانی نشود. در نهایت به رمز انتخابی برای اتصال به هات اسپات توجه کنید. اگر این قابلیت در دسترس همه نباشد و برای استفاده از آن رمزی تعیین شده باشد، برای اتصال به آن باید حتما رمز ورود به صورت دقیق وارد شود.

پاک کردن حافظه کش گوشی

راه حل بعدی که می تواند به رفع مشکل هات اسپات اندروید کمک کند، پاک کردن حافظه کش گوشی است. زمانی که حافظه کش پر می شود ممکن است در عملکرد بخش های مختلف دستگاه از جمله هات اسپات اختلالاتی به وجود بیاورد. در نتیجه بهتر است برای اطمینان از این که اختلال هات اسپات در اندروید به پر بودن حافظه کش ارتباطی ندارد بهتر است در بخش منوی ریکاوری، حافظه کش را پاک کنید.

در منوی ریکاوری با انتخاب Wipe cache partition، می توانید حافظه کش را پاک کنید و مجددا گوشی را راه اندازی نمایید. حال مجددا به بخش هات اسپات رفته و شرایط اتصال به آن را بررسی کنید.

پاک کردن حافظه کش گوشی

آپدیت کردن اندروید

یکی دیگر از راه حل ها برای رفع مشکل هات اسپات اندروید، به روز رسانی کردن سیستم عامل است. گاهی اوقات آپدیت نبودن سیستم عامل می تواند دلیل کار نکردن یا درست عمل نکردن برخی قابلیت ها در گوشی اندرویدی باشد. در نتیجه می توان برای رفع اختلال هات اسپات در اندروید یک بار به بخش آپدیت های در دسترس مراجعه کرد و در صورتی که نسخه جدیدی برای سیستم عامل گوشی وجود دارد، با به روز رسانی کردن آن مشکل دستگاه را برطرف نمایید.

بررسی گوشی در حالت safe mode

یکی دیگر از عواملی که می تواند روی عملکرد هات اسپات تاثیر داشته باشد، ناسازگاری این قابلیت با برخی از برنامه های نصب شده روی گوشی است. برای این که بفهمیم کدام برنامه در عملکرد دستگاه اختلال ایجاد کرده و با هات اسپات ناسازگاری دارد، باید گوشی را در حالت safe mode روشن کرده و با رفتن به این حالت برنامه های ناسازگاری که در گوشی مشکل ساز شده اند را شناسایی کرد. با شناسایی کردن این برنامه های ناسازگار و حذف شان می توان مشکل هات اسپات در اندروید را برطرف کرد.

رفع مشکل هات اسپات اندروید با ریست تنظیمات شبکه

راه حل بعدی برای رفع مشکل هات اسپات اندروید، ریست کردن تنظیمات شبکه است. با ریست تنظیمات شبکه اختلالاتی نظیر اختلال در سیستم ارتباطی دستگاه و همین اتصال هات اسپات را می توان برطرف کرد. در بخش تنظیمات گوشی با رفتن به بخش Backup and Reset، می توان گزینه Network Settings Reset را انتخاب کرد تا به این ترتیب تنظیمات شبکه ریست شود. حال باید مجددا تنظیمات را از اول انجام داد.

رفع مشکل هات اسپات اندروید با ریست تنظیمات شبکه

ریست فکتوری گوشی اندرویدی

اگر هیچ یک از راه حل های بالا نتواند به شما به رفع مشکل هات اسپات اندروید کمک کند، آخرین گزینه پیشنهادی ریست فکتوری کردن دستگاه است. این راهکاری است که در اکثر مواقع برای رفع مشکلات نرم افزاری مختلف پیشنهاد می شود. با انجام این کار تمامی تنظیمات و برنامه ها حذف شده و همه چیز به روز اول و تنظیمات کارخانه باز می گردد.