کاربرد دوربین حرارتی در تعمیر گوشی

امروزه به دلیل گسترده شدن کار تعمیرکاران موبایل، هر روزه پیشرفت های قابل توجهی در زمینه ی تعمیرات مشاهده می کنیم. پیش تر، تعمیرکاران مجرب بردهای الکترونیکی، از دوربین های گران قیمت مادون قرمز برای تشخیص بهتر عیوب استفاده می کردند. دوربین حرارتی یا ترموویژن یکی از ابزاری است که امروزه برای راحتی کار تعمیرکاران طراحی شده است.کار این دستگاه شناسایی قطعه ی آسیب دیده می باشد. به این ترتیب تعمیرکاران به راحتی می توانند از طریق دوربین های حرارتی، قطعه ی آسیب دیده را شناسایی و تعمیر کنند. این مقاله به طور کلی به مبحث کاربرد دوربین حرارتی در تعمیر گوشی اختصاص داده شده است امیدواریم مفید واقع شود.

کاربرد دوربین حرارتی در تعمیر گوشی چیست؟

همه ی ما و تمام اشیا اطرافمان از خود اشعه ی مادون قرمز ساطع می کنیم. یکی از راه ها ی انتقال حرارت، اشعه ی مادون قرمز است. مادون قرمز اشعه ای است که با چشم غیز مسلح قابل مشاهد نیست. اما اگر شدت آن زیاد باشد می شود آن را حس کرد. دوربین های حرارتی، مادون قرمز را به مقادیر متفاوتی دریافت می کنند. همین امر باعث می شود که دما را بیابند و آن را تشخیص بدهند. هرچه قدر یک جسم و یا یک شی حرارت بیشتری از خود داشته باشد اشعه ی مادون قرمز بیشتری از آن پخش می شود. دوربین حرارتی این اشعه را دریافت کرده سپس به تصاویر قابل مشاهده برای ما تبدیل می کند.(مثل دوربین های دید در شب). برای درک بیشتر کاربرد دوربین حرارتی در تعمیر گوشی به ادامه ی مقاله توجه فرمایید.

اجزای دوربین حرارتی

هر جسمی که در طبیعت وجود دارد اگر دمایی بالاتر از صفر مطلق (۲۷۳- سلسیوس) داشته باشد از خود امواج مادون قرمز متشر می کند. تفاوت شدت و ضعف مادون قرمز ساطع شده از هر جسم، به ساختار جسمی، هندسه جسم، سطح ظاهری جسم و دمای آن بستگی دارد. برای درک بیشتر کاربرد دوربین حرارتی در تعمیر گوشی بهتر است بدانیم، میکروبلومترها دستگاه های اندازه گیری کوچکی هستند که درون دوربین های حرارتی قرار دارند. مقدار این دستگاه ها برابر است با هر پیکسل=یک عدد. میکروبلومترها در هنگام ثبت دما به هر پیکسل یک رنگ اختصاص می دهند. به همین جهت است که دوربین های حرارتی نسبت به تلویزیون و صفحه نمایش های مدرن، رزولوشن کمتری دارند. بهترین رزولوشنی که برای دوربین های حرارتی وجود دارد در حدود ۶۴۰x480 است.

نقش دوربین حرارتی در تعمیر گوشی

از کاربرد دوربین حرارتی در تعمیر گوشی این است که تعمیرکاران گوشی به وسیله ی دوربین های حرارتی می تواند اختلاف دمایی که هر قطعه دستگاه از خود نشان می دهد را شناسایی کرده و تعمیرات را بر مبنای آن انجام دهند. دوربین حرارتی یا ترموویژن از جمله دستگاه هایی است که قابلیت شناسایی هر چه بیشتر عیوب دستگاه را برای تکنسین ها فراهم کرده است. این دستگاه به وسیله امواجی که قطعات از خود ساطع می کنند، تصویر برداری کرده و انرژی هر قسمت را ارزیابی می کند. باید بدانیم این دستگاه حرارت و دما را اندازه نمی گیرد بلکه با اندازه گیری مادون قرمز تصویر را به صورت دما به ما نشان می دهد. حتما در کالیبراسیون و تنظیمات  دوربین های حرارتی باید دقت داشت چرا که ممکن است اشتباهی در تصویر ارائه شده صورت بگیرد.

نقش دوربین حرارتی در تشخیص خرابی برد گوشی

تحلیل اثر دمایی بر روی طراحی دقیق بردها و تعمیرات مناسب آن ها غیر قابل انکار است. در برد گوشی مشخصه ها و مولفه های دمایی قطعات الکترونیکی، یک از مهم ترین خصلت هایی است که برای طراحی آن ها در نظر گرفته می شود. هر چه قطعه ی روی برد الکتریکی توان بیشتری داشته باشد در زمان عبور دادن جریان مدار، دمای بیشتری را تولید می کند. اگر دمایی که در قطعه الکترونیکی وجود دارد از حد آن بیشتر باشد آن قطعه آسیب می بیند و موجب اختلال در کارایی برد و یا در کل دستگاه می شود. به وسیله ی دوربین های حرارتی می توان به رسم نمودار دما و زمان پرداخت. از این راه می توان به عیوب کارکرد قطعات مختلف گوشی و تبلت دست یافت. کاربرد دوربین حرارتی در تعمیر گوشی به صورت زیر است:

 • انتخاب دوربین حرارتی مناسب با اندازه و دسترسی قابل توجه
 • ثبت تصاویر حرارتی از قطعات در زمان ها مختلف
 • نمایش آنی تصاویر بر روی صفحه ال سی دی
 • خوانده شدن و فهمیده شدن اطلاعات تصاویر توسط فرد متخصص
 • رسم نمودار زمان و دما
 • اقدام به تعمیر درست و دقیق

انتخاب دوربین حرارتی مناسب

دوربین های حرارتی دارای قابلیت های متفاوتی هستند. یکی از کاربرد دوربین حرارتی در تعمیر گوشی است. قیمت به هیچ وجه نمی تواند نشانگر کارایی و قابلیت مناسب دوربین باشد. در ادامه به صورت متخصر ویژگی های مختلف دوربین های حرارتی را بیان خواهیم کرد.

 • فاصله بین پیکسلی دتکتور حرارتی فواصل دور، کمتر باشد فواصل نزدیک، بیشتر باشد.
 •  دقت اندازه گیری در دوربین های حرارتی عدد پایین تر، برابر دقت بالاتر است.
 • نشانگر لیزری در زمانی که دمای جسم و محیط یکسان نشان داده شود قادر به شناسایی نباشیم، نافع است.
 • فوکوس در دوربین های حرارتی به صورت دستی، موتورایز، اتوماتیک، ریموت کنترل، از طریق کامپیوتر است.
 • عکس برداری فوق عریض عکس پانوراما
 • ضبط صدا امکان ضبط صدا بر روی تصویر را فراهم می کند.
 • رسم نمودار رفتار دمایی را در بازه های زمانی مختلف با رسم نمودار نشان می دهد.
 • زوم از کاربرد دوربین حرارتی در تعمیر گوشی است.

 •  محدوده ی دمایی با توجه به نیاز انتخاب شود.
 •  پالت رنگ رنگ بندی متفاوت جهت آنالیز بهتر حرارتی که به عیب یابی کمک می کند.
 •  نقطه(ناحیه) امکان مقایسه دمایی چند نقطه را فراهم می آورد.
 •  میدان دید در دوربین های حرارتی میدان دید باز برای فاصله های نزدیک استفاده می شود. میدان دید کم برای فاصله های دور.
 •  رزولوشن(پیکسل) دتکتور بالاتر بودن کیفیت عکس حرارتی را نشان می دهد.
 •  ترکیب تصاویر حرارتی و طبیعی بخش معیوب را بر روی تصویر دیجیتال نشان می دهد.
 •  حساسیت حرارتی تفکیک دما را توسط دوربین نشان می دهد.
 •  محاسبه ی شار حرارتی. بعضی از دوربین های حرارتی قابیلت دارند شار حرارتی را از قسمت مشخص شده اندازه بگیرد.
 • محاسبه ی مساحت و طول هدف میزان خوردگی یا رسوب مساحت را اندازه می گیرد.

انواع دوربین های حرارتی

دوربین های حرارتی فقط قادرند که گرای حرارتی سطوح جامد و مایع را تشخیص دهند. طیف حرارتی گازها در حالت عادی به وسیله ی این دوربین ها قابل مشاهده نیست. این دوربین ها را با توجه به محدوده ی طیفی اواج مادون قرمز به سه دسته تقسیم می کنند.

 • باند کوتاه SW در محدوده ی ۰تا ۲ میکرومتر
 • باند متوسط MW در محدوده ی ۲ تا ۵٫۵ میکرومتر
 • باند بلندLW در محدوده ی ۷٫۵ تا ۱۵ میکرومتر

یک نمونه دوربین حرارتی

دوربین حرارتیETS320 یکی از بهترین نمونه های دوربین های حرارتی است که میتوان دمای تصاویر گرفته شده (در هر نقطه ای که قرار دارند) را اندازه گرفت. تصاویرتا ۱۷۰ میکرومتر بر پیکسل کوچک شده و به این ترتیب تمایز میان هر قطعه الکترونیکی با قطعات مجاورش به راحتی امکان پذیر است؛ در نتیجه کار تست کردن و عیب یابی به آسانی انجام می گیرد.

تعمیرات تخصصی برد موبایل

نمایندگی تعمیر موبایل با سابقه ی طولانی در زمینه ی مشاوره، فروش و تعمیر موبایل سال هاست پرچمدار بهترین هاست. کادر مجرب این نمایندگی با بهترین و کارآزموده ترین تکنسین های ایران همکاری می کند. واحدهای مجزای ما آماده ی ارائه ی خدمات مختلف در زمینه ی موبایل است. تست برد گوشی با بهترین دستگاه و پیشرفته ترین ابزار روز دنیا مثل دوربین های حرارتی انجام می گیرد تا زمان کمتر و دقت بالاتری را برای تعمیر صرف کنیم. هدف اصلی بانیان نمایندگی تعمیر موبایل، مشتری مداری و رعایت حقوق مسلم آن هاست. نمایندگی تعمیر موبایل، آرشیو غنی از قطعات اورجینال دارد که در مواقع لزوم به استفاده از آن می پردازد. قبل از خرید و یا تعمیر برد گوشی حتما به نمایندگی تعمیر موبایل مراجعه کنید. منتظر شما هستیم.

نمایندگی موبایل

نمایندگی موبایل با سال ها تجربه در زمینه تعمیرات انواع موبایل، آماده ی خدمت رسانی به مشتریان عزیز است. کادر مجرب این نمایندگی در زمینه ی مشاوره، فروش و تعمیر آماده ی پاسخگویی شبانه روزی  به مراجعین محترم است. سیستم مجزای واحدهای نمایندگی موبایل، به منظور سهولت دسترسی و صرفه جویی در وقت و هزینه در نظر گرفته شده اند. تجربه نشان داده است مشتریان به مرور زمان خود متوجه قابلیت های یک نمایندگی خواهند شد به همین جهت در طول سال های طولانی ما پرچمدار بهترین ها در زمینه ی موبایل شده ایم. مراجعین محترم می توانند پیشرفته ترین گوشی های موبایل را از ما خواهند. چرا که ما هم قدم با تکنولوژی در حرکت هستیم.

تعمیرات موبایل

تعمیرات موبایل در واحدهای مجزا آماده ی خدمت به مشتریان عزیز است. تکنسین های مختلف این واحدها با مهارت بسیار بالایی که در تعمیر و تعویض قطعات موبایل دارند، زمینه ی پیشرفت خود را هر روز بیش از پیش قوی تر می کنند. دستگاههای بسیار پیشرفته ی عیب یابی و تعمیر، موجب ارتقا کیفیت ارائه شده توسط این مرکز شده است. آرشیو قطعات اورجینال موجب شده است در صورت ضربه یا صدمه به گوشی شما با جایگزینی قطعه ی اصل و اورجینال بار دیگر عملکرد دستگاهتان بهبود یابد. عیوب دستگاه خود را به ما بسپارید تا کیفیت کار ما را شاهد باشید.

اخبار، مقالات، محصولات و سوالات متداول در سایر بخش‌های وبسایت قابل پیگیری است.

محصولاتسوالات متداول اخبار مقالات