• خانه
  • اخبار
  • وقتی آب و هوای سواحل استرالیا به موبایل ضدآب سامسونگ نساخت!

وقتی آب و هوای سواحل استرالیا به موبایل ضدآب سامسونگ نساخت!

گویا این روزها آب و هوای سواحل استرالیا آنچنان که باید و شاید به شرکت سامسونگ نساخته است(!) زیرا که اخیراً سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان استرالیا، شرکت سامسونگ را به‌ دلیل انتشار یک آگهی به شیوه نادرست که  درباره‌ی قابلیت ضدآب‌بودن گوشی‌های گلکسی و با مضمون «موبایل ضدآب سامسونگ» بوده است به دادگاه می‌کشاند.

ماجرا از اینجا شروع شد که اخیراً در تبلیغاتی که از یکی از گوشی های سامسونگ در کشور استرالیا پخش شده است نشان داده می‌شود که افراد با «موبایل ضدآب سامسونگ» خود در استخر شنا یا در دریا موج‌سواری می‌کنند. در نتیجه این تصور برای بینندگان ایجاد می‌شود که این گوشی‌ها کاملا ضدآب هستند و در مقابل انواع مختلف آب (آب خالص و آب دریا و آب استخر) مقاوم‌اند و بدون نگرانی می‌توان با آن‌ها شنا یا موج‌سواری کرد. جهت مطالعه ی مشروح این خبر با نمایندگی سامسونگ همراه باشید.

اغراقِ دردسرساز «موبایل ضدآب سامسونگ»

کمیسیون حمایت از مصرف کنندگان استرالیا معتقد است که شرکت سامسونگ در خصوص مقاومت در برابر آب این به اصطلاح «موبایل ضدآب سامسونگ» اغراق کرده است.

بنابر توضیحات برخی از کارشناسان، با وجود آنچه در این تبلیغ می‌بینیم، برخی از گوشی‌های سامسونگ مثل سری A و S، فقط در مقابل آب خالص و تا عمق و زمان مشخصی (وابسته به مدل و IP آن) مقاومت می‌کنند. در وب‌سایت این شرکت ادعا شده گوشی گلکسی S10 می‌تواند برای مدت ۳۰ دقیقه و در عمق حداکثر ۱.۵ متری، ترکیب آب و غبار را تحمل کند. هرچند در همان وب‌سایت و در متنی با اندازه‌ای کوچک‌تر قید شده است که به‌طور کلی توصیه نمی‌شود گوشی‌های سری گلکسی یا همان «موبایل های ضدآب سامسونگ» در استخر یا ساحل استفاده شوند.

کمیسیون رقابت و حمایت از مصرف‌کنندگان استرالیا (ACCC) در این باره ابراز تأسف کرده است؛ چون ضدآب‌بودن گوشی‌ها در استرالیا اهمیت زیادی در میزان فروش آن‌ها دارد. در یکی از پست‌های وب‌سایت رسمی سامسونگ در استرالیا آمده است:

ریچارد فینک، مدیر بخش فناوری اطلاعات و موبایل سامسونگ الکترونیک در استرالیا، عقیده دارد ضد‌آب‌بودن گوشی‌هایی که در استرالیا عرضه می‌شوند، با توجه به شیوه‌ی زندگی مردم استرالیا باید به استانداردی کلی تبدیل شود.

همچنین رُد سیمز، رئیس ACCC، در این زمینه گفته است:

سامسونگ برای جلب توجه خریداران در تبلیغاتش، گوشی‌های گلکسی یا همان «موبایل های ضدآب سامسونگ» را در شرایطی نشان داده‌ است که مناسب این گوشی‌ها نیست. براساس قوانین مصرف‌کنندگان استرالیا، شرکت‌ها نمی‌توانند توانایی تولیدات خود را بیش از‌ آنچه واقعا است، به خریداران نشان دهند و ذهن آن‌ها را منحرف کنند.

روزهایِ سخت سامسونگ!

این طور که مشخص است داستانِ «موبایل های ضدآب سامسونگ»  هم (مثل باقی ماجراهای پِرتلاطم سامسونگ) باعث شده‌ که این شرکت در شرایط بدی قرار بگیرد. چندی پیش، مدیر سامسونگ قبول کرده بود گلکسی فولد را پیش از آنکه کاملا آماده باشد، معرفی کرده و این موضوع باعث ایجاد مشکلاتی در طراحی آن شده‌ است. پیش از آن هم غول فناوری کره متهم شده‌ بود قوانین محیط کاری را برای کارکنانش رعایت نمی‌کند و همین باعث مرگ عده‌ای از کارکنانش در نتیجه‌ی فعالیت در خطوط تولید شده است.

همچنین، کره‌ای‌ها در فرانسه پرونده‌ای قضایی دارند که در آن ادعا شده او از افرادی کمتر از سن قانونی در کارخانه‌هایش استفاده می‌کند و شرایط کاری در کارخانه‌های آسیایی این شرکت پذیرفتنی نیست. هرچند سامسونگ در وب‌سایت خود گفته است برای همه‌ی کارکنانش استانداردهای شدیدی قائل شده و آن استانداردها را رعایت می‌کند و در این شرکت مدیریت اخلاقی وجود دارد و هدف اصلی این است که سامسونگ یکی از اخلاقی‌ترین شرکت‌های جهان باشد.