شابلون زدن در تعمیرات موبایل چیست؟

یکی از روش های تعمیرات تخصصی گوشی های هوشمند، شابلون تعمیرات موبایل نام دارد. این روش تعمیراتی، یک روش بسیار تخصصی است و تنها در نمایندگی تعمیرات موبایل و توسط افرادی حرفه ای باید انجام شود. در صورت عدم مهارت در  تعمیر شابلون گوشی، مشکلات زیادی ممکن است برای دستگاه مورد نظر به وجود بیاید.

مرکز سخت افزار ایران دارای کارشناسان حرفه ای و متخصصی است که با تجربه، مهارت، دقت و استفاده از ابزار های تخصصی می توانند این کار را به بهترین و حرفه ای ترین شکل ممکن انجام دهند. اما اساسا شابلون زدن چیست و برای چه مشکلاتی از این روش تعمیراتی استفاده می شود. در ادامه با ما همراه باشید تا ببینیم شابلون تعمیرات موبایل به چه معناست و چه کاربردی دارد.برای تعمیرات موبایل خود میتوانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

شابلون زدن در تعمیرات موبایل چیست؟

شابلون زدن به چه معناست؟

شابلون تعمیرات موبایل پروسه ای است که از آن برای تعمیر آی سی های مختلف گوشی های هوشمند استفاده می شود. در این پروسه برای تعمیر پایه های ریز توپی شکل آی سی ها که روی یک سری برد های چاپی قرار گرفته اند، از خمیر قلع، کاردک و گرمای هیتر استفاده می شود. به این ترتیب می توان پایه های ریز توپی شکل آسیب دیده را ترمیم کرد و پایه هایی سالم و جدید را با شابلون گوشی ایجاد کرد.

این شابلون های اختصاصی تنوع زیادی دارند و با تهیه انواع آن ها در سایز های متفاوت، می توان از آن ها برای تعمیر آی سی های شارژ گوشی های مختلف بهره برد. انواع آی سی شارژ، آی سی تغذیه، آی سی CPU و … را می توان با استفاده از شابلون گوشی تعمیر کرد.

این مقاله را از قلم نیندازید : آموزش تعمیرات انواع موبایل

انواع شابلون های مورد استفاده برای تعمیر آی سی ها

همان طور که گفته شد، شابلون تعمیرات موبایل در انواع و اندازه های متفاوتی طراحی شده است. آن ها به صورت یک ورقه های نازک فلزی ساخته می شوند که دارای حفره ها و سوراخ های متعدد ریزی هستند. این سوراخ ها با استفاده از دستگاه CNC به صورت کاملا دقیق و منطبق با ابعاد و سایز آی سی های مختلف طراحی و ساخته شده اند.

از این رو انواع شابلون گوشی موجود شامل شابلون های سی پی یو، شابلون آی سی تغذیه، شابلون آی سی شارژ، شابلون همه کاره، شابلون آی سی وای فای و آی سی بلوتوث و شابلون آی سی EMMC اشاره کرد. علاوه بر این دسته بندی دیگر شابلون های موجود شامل انواع ساده، همه کاره و سه بعدی می شود. شابلون های ساده تنها مخصوص برخی از آی سی ها هستند و در مقابل انواع همه کاره را می توان برای تمام مدل ها به کار برد.

انواع شابلون های مورد استفاده برای تعمیر آی سی ها

چه زمانی به شابلون زدن برای تعمیرات موبایل نیاز است؟

به صورت کلی زمانی که هر یک از آی سی های به کار رفته در گوشی های هوشمند دچار مشکل شوند، به احتمال زیاد راه حل رفع مشکل همین شابلون تعمیرات موبایل است. این روش هم برای گوشی های اندرویدی و هم برای گوشی های آیفون استفاده می شود. در صورت تغییر شکل دادن پایه های ریز و توپی شکل آی سی ها، قطع شدن ارتباط آی سی ها با برد دستگاه و بروز یک سری مشکلات جانبی در گوشی، به شابلون گوشی نیاز است.

برای مثال در صورتی که گوشی خوب شارژ نمی شود، دائما در زمان اتصال به برق قطع و وصل می شود، گوشی مدام خاموش و روشن می شود یا هر نشانه ای که دلیل آن خرابی آی سی های دستگاه باشد، با روش شابلون زدن گوشی مشکل را برطرف می کنند.

دلایل خرابی آی سی های گوشی

مواردی مانند آب خوردگی گوشی و رسوب املاح بین آی سی ها، وارد شدن ضربه و فشار به آی سی ها، خصوصا آی سی CPU و خرابی و سوختن آی سی ها و نیاز به تعویض آن ها، مهم ترین دلایلی است که به موجب آن باید دستگاه شابلون زده شود. علاوه بر این استفاده طولانی مدت از دستگاه و استهلاک آی سی های آن، استفاده از شارژر و کابل شارژ های تقلبی و غیر استاندارد و نوسانات برقی نیز می توانند دلیل خرابی آی سی ها در گوشی های هوشمند شوند.

در نتیجه هر یک از این موارد، شابلون تعمیرات موبایل مد نظر قرار می گیرد. برای مثال زمانی که آب و رطوبت به دستگاه نفوذ می کند، این آب می تواند بین فضا های خالی پایه های آی سی نفوذ کرده و با اتصالی که بین پایه ها به وجود می آورد، موجب خرابی آن ها شود. تعویض آی سی موبایل، مانند تعویض آی سی شارژ گوشی نیز از جمله دلایلی است که باید به دنبال آن دستگاه شابلون زده شود. شابلون زدن آی سی CPU یکی از گزینه ها در تعمیر سی پی یو موبایل است.

شابلون تعمیرات موبایل با کیفیت چه مشخصاتی دارد؟

در خصوص انواع شابلون گوشی کیفیت و کارایی آن ها اهمیت زیادی دارد. برخی از این شابلون ها در مقایسه با سایر شابلون های مشابه موجود کیفیت و کارایی بیشتری دارند. ضخامت و جنس شابلون ها اهمیت زیادی دارد. این قطعات نباید ضخامت زیادی داشته باشند و از همه مهم تر به دلیل این که عملکرد آن ها در برابر حرارت است، باید جنسی مقاوم داشته و بسیار با کیفیت باشند. یک شابلون با کیفیت از نوع CNC است. شابلون های همه کاره را می توان به عنوان یکی از بهترین ها در نظر گرفت.

چطور می توان نیاز به شابلون تعمیرات موبایل را کاهش داد؟

هر تکنیک تعمیراتی به نوبه خود هزینه ها و دردسر هایی دارد. اما می توان با راه کار هایی نیاز به شابلون گوشی برای تعمیرات آن را کاهش داد. با یک سری مراقبت های ساده و محافظت از دستگاه، می توان مانع خرابی آی سی های گوشی و در نتیجه نیاز به شابلون تعمیرات موبایل شد. محافظت از دستگاه در برابر آب خوردگی و رطوبت، استفاده از گلس و محافظ گوشی، استفاده از شارژر و کابل های اصلی و استاندارد گوشی و سایر لوازم جانبی استاندارد دستگاه می تواند احتمال خرابی آی سی ها را کاهش داده و در نتیجه نیاز به شابلون زدن در تعمیرات موبایل را کم تر کند.