اندروید 14 بلای جان دستگاه های ارزان قیمت!

خطر اندروید 14 برای گوشی های ارزان، مسئله ای است که پس از بررسی اطلاعات و قابلیت‌ های این نسخه اثبات شده است! قابلیت هایی که در نسخه جدید اندروید وجود دارد، توسط بسیاری از گوشی های پایین رده پشتیبانی نمی شوند. به عبارت واضح تر، گوشی های ارزان قیمت، توان پشتیبانی از آپشن های اندروید 14 را ندارند و به همین دلیل ممکن است عملکرد آنها به شدت مختل شود. گفته می ‌شود اندروید 14 از قابلیت‌ هایی مثل جسچرهای پشتی و اتصال ماهواره ‌ای و فرمت ویدئویی AV1 برخوردار خواهد بود. اما چنین ویژگی هایی احتمالا در بسیاری از گوشی های هوشمند قابل اجرا نیستند و یا مشکلاتی دارند.

خطر اندروید 14 برای گوشی های ارزان

دلایل خطر اندروید 14 برای گوشی های ارزان

چرا عنوان شده که اندروید 14 برای گوشی های پایین رده و ارزان قیمت دردسرساز خواهد بود؟ روال کار در دنیای گوشی ها و تبلت ها و سیستم عامل ها به این صورت است که هر شرکت با انتشار نسخه‌ جدید نرم‌ افزارهایش، فهرستی از دستگاه‌ های پشتیبانی ‌کننده را نیز منتشر می ‌کند؛ چون همه دستگاه ها امکان اجرای نسخه های جدید را ندارند. همه می دانیم که گوشی های پایین رده، تنها نیازهای روزمره کاربران را برطرف می کنند و سخت افزار چندان قدرتمندی ندارند.

بنابراین معمولا این گوشی ها با دریافت بروزرسانی جدید نرم افزارها دچار مشکلاتی می شوند. نکته مهم در خصوص خطر اندروید 14 برای گوشی های ارزان این است که گوگل الگوریتم‌ های این نسخه را تغییر داده است؛ در نتیجه با احتمالا بسیار بالایی، ممکن است گوشی های پایین رده، از پس اجرای قابلیت های نسخه جدید برنیایند.

تغییرات ایجاد شده در اندروید 14

حالا که با خطر اندروید 14 برای گوشی های ارزان و دلایل این مسئله آشنا شدید، بد نیست تغییرات ایجاد شده در این نسخه را نیز بشناسید. مهم ترین ویژگی اندروید 14، مطابقت آن با قوانین جدید گوگل است. فهرست قوانین جدید گوگل، با فرمت کدینگ ویدئویی AV1 آغاز می‌شود. AV1 سیستم فشرده‌سازی جدید و بهبود یافته‌ ای است که بدون تأثیرگذاری روی کیفیت فیلم ‌ها، داده و انرژی کمتری مصرف می ‌کند.

توسعه دهندگان اندروید هم با استفاده از همین ویژگی، نسخه جدید را طراحی کرده اند. تغییر بعدی اندروید 14، خلاصی از اپلیکیشن ‌های ۳۲ بیتی است که گوشی ها را مستلزم استفاده از فریم‌ ورک پردازنده‌ Armv9 می کند تا از اپلیکیشن ‌های ۶۴ بیتی پشتیبانی کنند. همچنین جالب است بدانید که اندروید 14 از اتصال ماهواره ‌ای پشتیبانی می ‌کند؛ این ویژگی هم خطر اندروید 14 برای گوشی های ارزان را افزایش می دهد.