رجیستر کردن موبایل و تبلت

همانگونه که می دانید چند وقتی است که طرح رجیستر کردن موبایل و تبلت (و تمامی دستگاههای سیمکارت‌دار) از سوی دولتمردان ارائه و اجرایی شده است تا با این کار به وضعیت نابسامان قاچاق تلفن های همراه و سایر دستگاه های هوشمند ارتباطی پایان داده شود.

رجیتسر کردن موبایل و سایر گوشی ها و دیوایس های هوشمند در واقع چیزی نیست جز ثبت گوشی تازه خریداری شده در شبکه های مخاربراتی. بدین ترتیب افرادی که گوشی جدیدی خریداری می‌کنند، می بایست جهت ثبت آن در شبکه مخابراتی اقدام کنند تا گوشی خریداری شده بتواند با توجه به نوع سیمکارت به شبکه مخابراتی ایران متصل شود.

در واقع رجیستر کرن گوشی، به عنوان یک مجوز برای دستگاه تلقی می‌شود که آیا این مدل می‌تواند به شبکه مخابراتی اتصال داشته باشد یا نه. با توجه به پرسش های مکرر کاربران در ارتباط با شیوه رجیستر کردن موبایل و … در این مقاله بر آن شده ایم تا آموزش های مرتبط با این کار را به زبانی ساده و گام به گام آموزش دهیم.

رجیستر-کردن-موبایل-و-تبلت

نکات مهم و موارد مورد نیاز پیش از اقدام به رجیستر کردن

 • رجیستر کردن موبایل و دستگاه های مشمول این طرح نیاز به پیش‌نیازهایی دارد که پیش از اقدام به این کار بهتر است از وجود آنها اطمینان حاصل کنید. نخست آنکه، در زمان خرید، روی جعبه دستگاه مورد نظر، به دنبال برچسب رجیستری (تحت عنوان رجیستر شده) بگردید و از وجود آن اطمینان حاصل کنید. در صورت عدم وجود این برچسب، خرید آن دستگاه با توجه به لزوم انجام طرح رجیستری اصلا پیشنهاد نمی شود.
 •  پس از کسب اطمینان از وجود برچسب رجیتسری، زمان آن است که نسبت به استعلام کد IMEI  یا همان شناسه بین المللی تجهیزات موبایل اقدام کنید. برای استعلام کد یکتای IMEI می بایست کاراکترهای این شناسه را بدون احتساب خط تیره یا هر چیز دیگری به شماره ۷۷۷۷ پیامک کنید. البته می توانید از کد دستوری #۷۷۷۷* یا اپ سامانه همتا نیز برای اینکار کمک بگیرید و از این طریق روند استعلام موبایل تان را دنبال کنید.
 • در نهایت پیامکی با پیش شماره ۷۷۷۷ برای شما ارسال خواهد شد که حاوی مدل و اطلاعات موبایلی است که در حال خرید آن هستید. این اطلاعات را با موبایل مورد نظرتان مطابقت دهید و از تطابق اطلاعات ارسال شده با اطلاعات دستگاه مورد نظرتان مطمئن شوید.

برای کسب اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید : آموزش گرفتن اسکرین شات های تمام صفحه

آموزش رجیستر کردن

برای رجیتسر کردن موبایل، تبلت و سایر دیوایس‌های سیمکارت‌دار دو راه پیش روی کاربر قرار داده شده است که هر دو اینها در بخش های آتی آموزش داده خواهد شد. روش نخست ورود به وبسایت در نظرگرفته شده برای این کار و روش دوم رجیستر کردن توسط کد USSD است. جهت رجیتسر کردن از طریق وب سایت لازم است که مراحل زیر به ترتیب طی شود:

وارد سایت سامانه هوشمند مدیریت تجهیزات ارتباطی (همتا) به آدرس https://hamta.ntsw.ir/ شوید و شماره تلفن همراه خود را وارد کرده و بر روی «ادامه» کلیک کنید.

 1. با انجام مرحله نخست، یک پیامک برای شما ارسال می شود. کد ارسال شده در این پیامک را در کادر به نماش در آمده، وارد نمایید و بر روی «ورود» کلیک نمایید.
 2. در ادامه برای تکمیل رجیستر کردن لازم است پس از ورود به به صفحه جدید، از نوار سمت راست، بر روی فعال سازی تلفن همراه کلیک نمایید.
 3. در مرحله چهارم از رجیستر کردن می بایست شماره تلفن همراه، شناسه IMEI دستگاه و کد فعالسازی وارد گردد.
 4. در مرحله اخر لازم است تا بر روی فعالسازی کلیک کرده و تغییرات مورد نیاز را اعمال کنید.

آموزش رجیستر کردن با استفاده از سامانه USSD

 1. برای رجیستر کردن گوشی، تبلت و سایر دیوایس های خود از طریق سامانه USSD ابتدا شماره #۷۷۷۷* را توسط دستگاه شماره گیری کنید.
 2. پس از باز شدن سامانه مذکور، ۲ را شماره گیری کرده و دکمه Send را انتخاب کنید. در ادامه گزینه فعالسازی را انتخاب کنید.
 3. در این مرحله از رجیستر کردن می بایست شناسه IMEI دستگاه را وارد نمایید.
 4. این مرحله اختصاص به وارد کردن شماره تلفن همراه دارد. بنابراین شماره تلفن همراه خودتان را وارد نمایید.
 5. در این مرحله از شما تقاضا می شود تا کد فعال سازی را وارد نمایید.
 6. در مرحله آخر می بایست ثبت دستگاه را با ارسال عدد ۱ تایید کنید و منتظر پیامک اتمام مراحل رجیستر کردن بمانید.

پس از اتمام مراحل رجیستر کردن به موارد زیر دقت نمایید

 • در صورت موفق بودن عملیات ثبت دستگاه و رجیتسر کردن، پیامکی دال بر تایید این موضوع برای‌ شما ارسال خواهد شد.
 • کد فعال‌سازی هنگامی که دستگاه (موبایل، تبلت و … ) را خریداری می‌کنید، می بایست توسط فروشنده در اختیار شما قرار داده شود.
 • شناسه IMEI دستگاه از روی جعبه و یا معمولا در مسیر Settings -> About phone -> Status -> IMEI information گوشی قابل دسترسی است.
 • توسط اپلیکیشن سامانه همتا که برای اندروید و iOS طراحی شده است هم می‌توانید دستگاه خود را ثبت و کنترل کنید.

اگر می خواهید به روز باشید این مقاله را بخوانید : آموزش فعال کردن گوشی در سامانه همتا

واحدهای تعمیرات موبایل

تعمیرات تخصصی موبایل در حال حاضر با توجه به کاربرد بالای این دستگاه نیاز بسیاری از کاربران است. اگرچه خرابی‌های موبایل می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد لیکن تنها راه حل موجود جهت رفع همه‌ی آن‌ها، مراجعه به یک مرکز مجاز و استاندارد تعمیرات موبایل است. تعمیرات موبایل در صورتی که به دست کارشناسان این حیطه و با استفاده از تجهیزات تخصصی این کار انجام پذیرد می‌تواند کیفیت اولیه موبایل معیوب را بازیابی کرده و مجدداً به کاربر، لذت کار با یک دستگاه نو و سالم را بچشاند.

از همین روست که مدیریت مرکز تعمیرات موبایل تمامی پارامترهای لازم جهت انجام تعمیرات موبایل را در نظر داشته و تأکید ویژه‌ای بر پیاده ساختن آن‌ها در این مجموعه داشته است. کاربران هریک از گوشی های موبایل می‌توانند با مراجعه به مرکز تعمیرات موبایل از بهترین خدمات تعمیر بهره‌مند گردند. بد نیست بدانید که مدیریت این مجموعه به دلیل اطمینان از تعهد و تخصص کارشناسان فعال در این مجموعه تمامی تعمیرات موبایل انجام شده در این مرکز را ضمانت و گارانتی نموده است. واحدهای تعمیرات موبایل در بخش زیر معرفی گشته‌اند.

مرکز تخصصی تعمیرات موبایل

مرکز تعمیرات موبایل، کادری متخصص و کارآمد از برترین تعمیرکاران این حوزه را به همکاری فراخوانده تا شما هموطنان گرامی با یک بار مراجعه به این مرکز، بتوانید هرگونه عیب و نقص موجود در موبایل های خود را تعمیر و رفع کنید و از مراجعه به مراکز دیگر بی‌نیاز باشید. مدیریت مرکز تعمیرات موبایل تمامی خدمات ارائه شده در این مرکز را گارانتی نموده تا شما هموطنان گرامی از بالاترین سطح کیفی خدمات در زمینه تعمیرات موبایل بهره‌مند گردید.

هدف نهایی مرکز تعمیرات موبایل ترمیم و تعمیر قطعات و دستگاه‌های معیوب موبایل است؛ از این‌رو حتی‌الامکان از تعویض قطعات اورجینالِ دستگاه خودداری می‌گردد تا دستگاه کیفیت اولیه خود را از دست ندهد و بتواند با همان قطعات اصلی به کار خود ادامه دهد. اما از سویی دیگر در صورتی که میزان نقص دستگاه بالا بوده و نیاز به تعویض برخی قطعات باشد ما به شما این اطمینان را می‌دهیم که قطعات جایگزین از بالاترین سطح کیفی برخوردار باشند.